Facebook v Austrálii zablokoval zpravodajství, ale i účty nemocnic a vlády

  • 116
Provozovatel sociální sítě Facebook ve čtvrtek uživatelům a mediálním firmám v Austrálii zablokoval sdílení a prohlížení zpravodajského obsahu. Společnost tak učinila v reakci na chystaný zákon, který má technologické firmy přimět platit australským zpravodajským společnostem za využívání jejich obsahu. Bezprecedentní krok ze strany technologické firmy si vyžádal ostrou kritiku.

Chystaný zákon má z Austrálie učinit první zemi na světě, která Facebook a Google donutí platit za zpravodajský obsah.

Provozovatel sociální sítě už dříve uvedl, že Austrálie „zásadně nechápe“ vztah mezi technologickými platformami a vydavateli. Jen loni firma podle svého vyjádření pomohla australským vydavatelům díky sdíleným odkazům vydělat 407 milionů australských dolarů (6,8 miliardy Kč). Velikost australského trhu s digitální reklamou loni přesáhla 9,6 miliardy dolarů (téměř 160 miliard korun). Více než 80 procent celého trhu drží Facebook a Google. Firmy jsou část z této reklamy schopny prodávat právě díky zpravodajskému obsahu, který na svých stránkách publikují, aniž by za něj platily.

Uživatelé na Twitteru uváděli, že se nezobrazují žádné příspěvky na stránkách vládních agentur jako je meteorologický úřad, ministerstvo požární a záchranné služby Západní Austrálie či státního zdravotnického úřadu Teritoria hlavního města Austrálie (ACT Health). Agentury přitom na svých facebookových profilech zveřejňují podstatné informace o koronavirové situaci nebo o přírodních katastrofách.  

Zasaženy byly i některé nemocnice a též krizové služby zaměřené na pomoc sebevrahům či lidem trpícím domácím násilí. Během výpadku mohli být někteří tito lidé ohroženi.  

„Je extrémně znepokojující, že facebooková stránka nemocnice Svatého Vincenta v Melbourne byla zablokována během pandemie a v předvečer důležitého očkování vakcínou proti covidu,“ napsala nemocnice Svatého Vincenta v Melbourne.

Facebook slíbil urychlenou nápravu. „Jelikož zákon neposkytuje jasné pokyny k definici obsahu zpráv, přijali jsme širokou definici, abychom respektovali zákon v jím uvedeném znění,“ uvedl mluvčí společnosti.

Někteří uživatelé sociálních sítí si se sarkastickým potěšením všímají, že příspěvky zmizely i ze samotné oficiální stránky Facebooku v Austrálii. „Věděl jsem, že jsou stupidní,“ napsal jeden uživatel.

Podle stanice BBC jsou v Austrálii na této sociální síti nedostupné stránky všech lokálních i světových zpravodajských serverů. Facebookové stránky australských médií, které byly ještě ve středu v provozu, jsou prázdné i pro uživatele ze zemí mimo Austrálii. 

Útok na demokracii, kritizuje Facebook bývalý šéf

Australská vláda krok Facebooku silně zkritizovala.  „Facebook udělal chybu, ty kroky Facebooku nebyly nutné, byly tvrdé a poškodí jeho reputaci tady v Austrálii,“ reagoval australský ministr financí Josh Frydenberg. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg ho podle něj na rozhodnutí nijak nepřipravil, ačkoliv spolu o sporné legislativě telefonicky hovořili o uplynulém víkendu.

Australský premiér Scott Morrison označil postup společnosti Facebook za arogantní. „Tyto kroky jen potvrzují obavy, které čím dál větší počet zemí vyjadřuje ohledně postupu velkých technologických společností, jež se domnívají, že jsou větší než vlády a že by pro ně neměla platit pravidla,“ prohlásil. Dodal, že Austrálie se nenechá zastrašit.

„Je to znepokojivý a nebezpečný vývoj. Odstřihnout celé zemi přístup k nezbytným informacím uprostřed noci je nehoráznost,“ uvedla organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW).

Na hranici vydírání. Google hrozí Austrálii zablokováním vyhledávače

„Co kdyby čínská společnost měla podobný vliv na náš zpravodajský ekosystém a udělali by něco takového?“, uvedl bývalý výkonný ředitel Facebooku pro Austrálii a Nový Zéland Stephen Scheeler, podle něhož se prakticky jedná o „útok“ na australskou demokracii. „Myslím si, že by to skoro byl akt války,“ dodal.

„Je jenom dobře, že podobné chyby, spočívající ve zneužití svého dominantního postavení, dělá Facebook v Austrálii. Jedná se o jednostranný krok, který ohrožuje svobodu šíření důvěryhodných informací. Tuto svobodu si bere jako rukojmí při prosazování svých vlastních komerčních zájmů”, uvedl k situaci v Austrálii výkonný ředitel české profesní asociace Unie vydavatelů.

Austrálie není důležitým trhem pro Facebook a zpravodajství. Facebook navíc říká, že zpravodajství není hlavním motorem příjmů. „tak proč se tolik stará o tento zákon?,“ ptá se technologický reportér stanice BBC James Clayton. „Jde o princip. Jiné země se dívají na to, co se děje v Austrálii. Existují spekulace, že Kanada a dokonce EU může následovat australského příkladu. A tomu se chce Facebook vyhnout.“

Zastánci Facebooku

Příliš širokým a restriktivním krokem Facebook poškodil své PR, ačkoliv jeho námitky jsou legitimní, myslí si odborník na veřejnou komunikaci Tama Leaver z Curtinovy univerzity. „Facebook přináší australskému zpravodajskému obsahu spoustu sledujících, takže oprávněně tvrdí, že ve skutečnosti dělá více práce pro australské výrobce zpráv, než za kolik by měl platit,“ řekl Leaver.

Firmy tlačí Facebook k cenzuře, bojkotem reklamy ho připravily o miliardy

Americký novinář Casey Newton, který dlouhodobě mapuje kroky internetových gigantů, souhlasil, že provedení zákazu ze strany Facebooku má nedostatky, společnost ale podle něj „v zásadě udělala správnou věc“, když prohlédla „bluff“ vydavatelů. „Je docela podivné vidět, jak tolik lidí trvá na tom, že Facebook má povinnost sdílet obsah vydavatelů, za podmínek, které si oni určí,“ napsal.

Facebook s některými médii, například ve Velké Británii, uzavřel obchodní dohody a platí jim za články. Podle Leavera by se měl inspirovat u Googlu, který původně též hrozil omezením služeb, ale jenž se ve středu dohodl na sídlení příjmů s australskými mediálními podniky.

Podle Caseyho může zásah sociální sítě naučit Australany konzumovat zpravodajství lepšími cestami, zatímco „kapitulace“ Googlu je pozvánkou pro vlády po celém světě, aby se také pokusily zavést podobné „výpalné“.

„Přál bych si, aby Austrálie odmítnutí ze strany Facebooku vzala jako signál, že by měla úplně přehodnotit svůj přístup k regulaci médií. Mohla by zkrátka zdanit společnosti na základě jejich zisků, například. Mohla by ty zisky vyčlenit na podporu novinařiny,“ píše se v komentáři.

,