Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Facebook podporuje diskriminaci. Ženám nabízí jinou práci než mužům

Výzkumníci z americké univerzity v Jižní Karolíně porovnávali algoritmy pro zobrazování pracovní inzerce na Facebooku a LinkedInu. Zatímco profesní portál LinkedIn mezi ženskými a mužskými uživateli nerozlišoval, Facebook zobrazoval některé inzeráty hlavně mužům a jiné zase zejména ženám. Podle výzkumníků tím sociální síť porušuje antidiskriminační zákony.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Studie z Univerzity Jižní Karolíny (USC) se zaměřila na dvě konkrétní společnosti, které na LinkedInu i Facebooku inzerují. Jde o firmu Domino’s, která rozváží pizzu, a o maloobchodní Instacart, který zas doručuje potraviny všeho druhu. Náplň práce řidičů obou podniků se výrazně neliší, mohou ji zastávat jak ženy tak muži.

Avšak na Facebooku cílily inzeráty zaměstnání v těchto společnostech jiným směrem. Zatímco na nabídky pozice řidiče v Domino’s častěji naráželi muži, inzerát z Instacart se častěji zobrazoval ženám.

Čím si to lze vysvětlit? Podle výzkumníků je to dáno současným zaměstnaneckým složením obou společností. Zatímco řidiči rozvážkové služby Domino’s jsou hlavně muži, pracovní síla Instacartu je více než z poloviny tvořena ženami. Zobrazování inzerátů tak kopíruje status quo. 

Algoritmy v zásadě rozhodují za našimi zády.

Sandra Wachterováprofesorka Univerzity v Oxfordu

Nutno poznamenat, že technologický gigant Facebook již čelil soudním sporům kvůli diskriminaci určitých demografických skupin. Do roku 2019 totiž inzerentům umožňoval, aby si sami vybrali, k jakým uživatelům se reklama má dostat. 

Zadavatelé reklamy mohli volit výslednou skupinu, které se inzerce zobrazí, nejen na základě zájmů uživatelů, či jejich kvalifikace. Z cílení mohli rovněž vyloučit konkrétní demografické skupiny, například podle rasy daného člověka, jeho věku či právě pohlaví.

Umělá inteligence má předsudky

Aby Facebook urovnal soudní spory s občanskoprávními organizacemi, inzerentům zmiňovanou možnost volby odebral. Pro zadavatele, který hledá na místo sekretářky dvacetiletou ženu a na místo projektového manažera bílého muže, se tak cílení nabídek práce skrz Facebook stalo obtížnějším.

Jenže i bez lidského přičinění dochází k diskriminaci, tvrdí nyní výzkumníci. Předsudky totiž mají i algoritmy Facebooku. Mezi demografickými skupinami rozlišují, i když od inzerentů žádný požadavek nemají. Protože není možné ukázat uživateli každou reklamu, která je na něj zacílena, algoritmy pro něj vybírají to, co považují za nejvíce relevantní, píše agentura AP.

Ženy žalují Disney za diskriminaci a zákaz mluvit o platech. Firma se brání

Pokud například více žen projeví zájem o určitá pracovní místa, software zajistí, aby se právě ženám ukazovalo více těchto druhů reklam. Algoritmy Facebooku tak prakticky okoukaly současnou nerovnost na trhu práce, naučily se její parametry, a nyní ji napodobují a tím pádem i udržují.

„Nástroje, které jsme vyvinuli, abychom zabránili diskriminaci, počítaly s lidským faktorem,“ komentuje Sandra Wachterová, profesorka Univerzity v Oxfordu, která se zabývá právním rámcem a etickými principy umělé inteligence. „Jenže algoritmus funguje odlišně, různě seskupuje lidi, a dělá to velmi rafinovaným způsobem. Algoritmy v zásadě rozhodují za našimi zády,“ uvádí profesorka.

V inzerátech už se neuvádí: ‚hledáme bezdětnou ženu do 35 let‘ a podobně. Na ojedinělé výjimky nás potom docela rychle upozorňují uživatelé, a my následně píšeme zaměstnavatelům, ať to změní.

Tomáš Ervín Dombrovskýanalytik společnosti LMC

České inzeráty bez předsudků

Diskriminující lidský faktor, který Wachterová zmiňuje, se daří potlačovat díky antidiskriminačním zákonům, a to i v České republice. Proč se v tuzemských inzerátech člověk již v drtivé většině případů nesetká s požadavkem na pohlaví či věk, vysvětluje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje pracovní portály jako je Jobs.cz.

„V roce 2011 analyzovala česká kancelář ombudsmana pracovní inzerci a došla k tomu, že asi 15 procent inzerátů obsahovalo tvrdě diskriminační kritéria. My jsme na toto konto ve spolupráci s kanceláří ombudsmana rozjeli docela velkou osvětovou kampaň směřovanou do firem na manažery a personalisty, abychom tyto praktiky odbourali,“ uvádí Dombrovský s tím, že od té doby se přístup zadavatelů inzerátů změnil. 

„V inzerátech už se neuvádí: ‚hledáme bezdětnou ženu do 35 let‘ a podobně. To je pasé. Na ojedinělé výjimky nás potom docela rychle upozorňují uživatelé, a my následně píšeme zaměstnavatelům, ať to změní. Tvrdě diskriminační kritéria, která se týkají pohlaví, zdravotního stavu, věku, národnosti nebo světonázoru či náboženského přesvědčení do inzerátu nepatří,“ dodává analytik.

Ženy do Netflixu

Skrz algoritmy tak dochází k udržování současného stavu, tedy nerovnováhy mezi muži a ženami na trhu práce. „Není to tak, že si uživatel řekne: ‚Toto mě zajímá.‘ Facebook za uživatele rozhoduje, zdali je pravděpodobné, že se zapojí,“ vysvětluje autorka studie Aleksandra Korolová. 

„Avšak to, že určitá skupina historicky neměla zájem se něčemu věnovat, neznamená, že by neměla mít příležitost se tomu věnovat nyní, zejména co se týče pracovních míst,“ namítá Korolová.

Žen bez práce přibývá rychleji, rozdíly mezi pohlavími se prohlubují

Její výzkum nepracuje jen s nabídkami práce firem Domino’s a Instacart. Stejný trend jako u rozvážkových společností výzkumníci našli i u inzerátů streamovací služby Netflix a u výrobce čipů Nvidia. Větší části žen se na Facebooku objevily inzeráty na práci v Netflixu, kdežto muži častěji naráželi na nabídky práce v Nvidia. U obou dvou přitom šlo o nabídky podobných pozic. I v tomto případě odpovídá cílení inzerce rozložení mužů a žen mezi pracovníky v obou společnostech.

Zajímavé je, že na profesní sociální síti LinkedIn výzkumníci neodhalili stejné diskriminační praktiky algoritmů. Společnost LinkedIn k tomu uvedla, že zjištění nové studie je v souladu s interním průzkumem cílení pracovní nabídky.

Výzkumníci chtějí přezkum fungování algoritmů

K průzkumu se vyjádřil i Facebook s tím, že podniká smysluplné kroky k řešení problémů diskriminace při zobrazování inzerátů. „Náš systém bere v potaz mnoho signálů, čímž se pokouší zobrazovat takové reklamy které by lidi nejvíce zajímaly. Ale chápeme obavy vznesené ve studii,“ zní stanovisko Facebooku.

Nejste spokojeni s Vašim zaměstnavatelem? Najděte si nového na portálu jobDNES.cz.

Výzkumníci nyní požadují přísnější audit algoritmů, do jejichž fungování vlastně nikdo zvenčí Facebooku nevidí. Podle Korolové by mohly americké regulační orgány požadovat určitou formu nezávislého přezkumu.

„Platformy nejsou dobré v kontrolování svých algoritmů z hlediska nežádoucích společenských důsledků. Zvlášť když jde o jejich podnikání,“ uvádí Korolová. Naráží tím na fakt, že zadavatelé reklam jsou dnes hlavním zdrojem příjmu Facebooku. „Produktem“ této sociální sítě jsou vlastně samotní uživatelé, respektive jejich pozornost, za kterou jsou inzerenti ochotni dát nemalé peníze.

Autor:
  • Nejčtenější

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Strop pro domácnosti zřejmě nebude na celou spotřebu, řekl Síkela

Vláda pracuje na nařízeních, která mají upravit způsob zastropování cen energií. Zatímco ceny by měly zůstat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen...

Kvůli plynu přesuneme výrobu z Německa a východní Evropy, hrozí Volkswagen

Německý automobilový koncern Volkswagen by v případě přetrvávajícího nedostatku zemního plynu mohl přesunovat výrobu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Vyřazení jaderné energie byla velká chyba, míní Schwarzenegger

„Fosilní paliva jsou nepřítel,“ řekl herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger na startupovém veletrhu...

Nad britskými obchoďáky se smráká. Zavírají, zákaznické chování se mění

Se změnou nákupních zvyklostí se potýkají mnohé známé značky. Také zavedené britské obchodních domy musí nyní čelit...

Playboy počítá ztráty, zbavuje se Velkého králíka, svého ikonického letounu

Mateřská společnost časopisu Playboy, společnost PLBY Group, se potýká s rostoucími ztrátami. Aby jejich výši aspoň...

Katarské aerolinky znovu okouzlily cestující. Nejlepší první třídu ale nemají

Aerolinie Qatar Airways se po několikáté v řadě umístily v žebříčku World Airline Awards 2022 na prvním místě. Druhou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...