ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Evropské akcie hledají dno, pražská burza se vrátila do krizových let

  • 40
Evropské akcie zachvátila začátkem týdne další vlna výprodejů. Pražská burza se dopoledne propadla nejníže od doby hospodářské krize v roce 2009 a česká koruna je nejslabší od konce intervencí v roce 2017. Trhy reagují na obavy z dopadů pandemie koronaviru, situaci nezlepšila ani koordinovaná intervence předních centrálních bank světa.

Panevropský akciový index STOXX 600 odepisoval v 11:00 téměř osm procent a pohyboval se na úrovni 278 bodů, což je nejnižší hodnota za více než sedm let. Index londýnské burzy FTSE 100 ztrácel v 11:00 přes šest procent a mířil pod hranici 5000 bodů, což je nejméně od září 2009, kdy světem cloumala hospodářská krize.

Vývoj indexu pražské burzy

Do „krizových“ čísel se během pondělí propadla i pražská burza. Její index PX vykazoval v 11:00 756,20 bodu, nejméně od dubna 2009. Ztrácí také česká měna, která se dopoledne dostala k euru i dolaru na nejslabší úroveň od konce devizových intervencí na jaře roku 2017.

Kurz koruny k euru a americkému dolaru

Pražskou burzu podobně jako v předchozích dnech zasáhlo výrazné oslabení téměř všech hlavních emisí. Například akcie bankovní skupiny Erste ztrácely po 10:00 skoro 12 procent a akcie softwarové společnosti Avast téměř devět procent. 

Výprodeje na všech frontách

Zatímco evropské státy zpřísňují opatření proti šíření koronaviru, na trzích se šíří panika. Na evropských burzách výrazně ztrácejí akcie bank, z nichž některé odepisují skoro deset procent. Tvrdě zasažen je i letecký průmysl a maloobchodní sektor.

Akcie evropských aerolinek (pro přiblížení rozklikněte)

Akcie evropských aerolinek

Akcie letecké společnosti easyJet odepisují asi 27 procent, zatímco společnost IAG, což je mateřský podnik British Airways, ztrácí 22 procent. Aerolinky Air France-KLM odepisují kolem 17 procent, pořadatel zájezdů TUI asi 28 procent. Zavírání obchodů napříč Evropou pak zasáhlo například švédský řetězec H&M, jehož akcie v pondělí odepisují 8,5 procenta. 

Největší ztráty mají burzy v Madridu a Paříži. Španělsko a Francie totiž následují Itálii a prakticky se izolovaly od zbytku světa. Index madridské burzy IBEX ztrácí 7,8 procenta na 6112 bodů, index pařížské burzy CAC 40 odepisuje 7,6 procenta na 3806 bodů. Ve střední a východní Evropě je situace obdobná. 

Zásah centrálních bank nepomohl

Trh vyhodnocuje také překvapivý krok americké centrální banky (Fed), která v neděli večer srazila hlavní úrokovou sazbu téměř na nulu a obnovila masivní program kvantitativního uvolňování. V jeho rámci začne za zhruba 700 miliard dolarů (16,6 bilionu Kč) nakupovat vybrané dluhopisy, aby maximálně podpořila finanční systém a dodala mu likviditu.

Fed téměř vynuloval úrokovou sazbu, přidalo se i Japonsko s Austrálií

Opatření, které podle deníku Financial Times nemá od finanční krize obdoby, však zatím na světových burzách požadovanou odezvu nevyvolalo. „Trhy opanoval strach. Investoři jsou zděšení, že tohle bylo vše, co zbylo,“ řekla listu Seema Shahová, hlavní stratég investiční společnosti Principal Global Investors.

Kroky Fedu posléze následovaly Austrálie a Japonsko. Japonská centrální banka rozšíří nákupy akcií, dluhopisů a dalších aktiv a poskytne roční půjčky s nulovým úrokem společnostem, které nemají dostatek hotovosti. Sazby snižují také centrální banky Jižní Koreje a Nového Zélandu.

,
Témata: Akcie, banka