Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3 700 korun), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků, uvádějí zahraniční média.
Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží pocházejícího především z Číny. Šefčovič uvedl, že příliv těchto zásilek představuje zcela novou výzvu pro zajištění kontroly a bezpečnosti zboží.
Evropská komise chce zpoplatnit čínské zásilky. Balíčky z e-shopů mohou podražit![]() |
Podle eurokomisaře jsou zásilky obrovskou zátěží pro celní úřady v EU a navrhovaný poplatek by neměl být vnímán jako nová daň, ale jako kompenzace za náklady související se zásilkami.
„Cílem je pouze kompenzovat práci, kterou odvádějí celní úředníci,“ řekl Šefčovič poslancům Evropského parlamentu.
Temu a Shein pod tlakem
Podle listu Financial Times bude poplatek další ranou pro internetové prodejce levného zboží, jako jsou čínské společnosti Temu a Shein. Návrh Evropské komise přichází poté, kdy Spojené státy ukončily výjimku, která od cel osvobozovala balíčky v hodnotě do 800 dolarů (zhruba 17 700 korun).
Online gigant Temu, který nabízí levné zboží od hraček po elektrospotřebiče, tento měsíc ukončil přímé dodávky z Číny do USA. Reagoval tak na zpřísnění obchodních pravidel, které zavedla administrativa Donalda Trumpa.
Další čínský hráč Shein, známý díky rychlé módě, odložil plánovaný vstup na burzu v Londýně. Firma se snaží upravit svůj obchodní model v USA, kde čelí podobným překážkám.
Maloobchodníci se odklání od amerického trhu, odrazují je Trumpova vysoká cla |
Evropská unie nyní připravuje podobný krok a součástí celní reformy bude nejen manipulační poplatek, ale také zrušení výjimky z DPH a cel pro zásilky do 150 eur. Online prodejci tak budou muset nově registrovat DPH a platit ji jako dovozci.
Cílem je spravedlivější konkurence, silnější celní kontrola a lepší koordinace v rámci jednotného trhu. Některé členské státy však nadále váhají se vznikem jednotného celního orgánu na úrovni EU.
Poplatek za balíčky má navíc pomoci zaplnit díru v rozpočtu EU, která potřebuje nové vlastní zdroje. Ty mají pokrýt splátky za společné půjčky na financování ekonomického fondu obnovy ve výši 800 miliard eur.
Podle zdroje blízkého jednání Komise nejde o zásadní příjem, ale o symbolický krok správným směrem: „Nepřinese to miliardy, ale každé euro pomůže. A hlavně ukazujeme, že situaci řešíme,“ uved podle FT zdroj blízký jednání.