Posílení role ECB umožní lépe rozplétat zájmy a případné trable bank či státních rozpočtů, aby mohly rychleji dostat přímou pomoc. "Definitivně jsme se shodli na prvním pilíři bankovní unie," prohlásil eurokomisař Michel Barnier.
Po prosincovém jednání na základní podobě dohody nyní ministři financí EU v Dublinu dopilovali finální verzi dokumentu o bankovním dohledu. Podle různých účastníků jednání se hodně "slovíčkařilo" kvůli návaznosti na zamýšlenou bankovní unii.
Podle Barniera by měl do června vzniknout návrh zákona, který bude obsahovat všechny schválené prvky bankovní unie. Ta by měla mít tři atributy - společné pojištění vkladů, společnou regulaci a záchranný fond pro případ krachu důležitých bank.
Jedním z cílů zavedení bankovního dohledu je zvýšit důvěru klientů v evropské banky. Dozor ECB se má vztahovat na eurozónu a její banky. Přistoupit k němu ale budou moci i další země, pokud budou mít zájem.
Český premiér Petr Nečas již koncem loňského roku uvedl, že Česká republika se zatím k jednotnému bankovnímu dohledu nepřipojí, protože pro takový krok nemá důvod.
Praha chtěla záruky, že vznik bankovní unie nebude destabilizovat finanční sektor v Česku. Například aby zahraniční majitelé českých bank nemohli z českých ústavů "vytahovat" v případě potíží dobrá aktiva a vylepšovat si tím vlastní bilanci (více zde).