Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Evropa se dohodla na cestě z krize, řecký dluh se seškrtá o polovinu

  17:58aktualizováno  27. října 5:27
Protidluhový summit v Bruselu se dohodl s bankami na seškrtání poloviny řeckých dluhů. Cestou z krize má být také rekapitalizace bank a navýšení fondu pro záchranu zadlužených zemí až na jeden bilion eur. Po mnohahodinovém jednání to řekl prezident Evropské unie Herman Van Rompuy.

První "prezident" Evropské unie Herman van Rompuy (19. listopadu 2009) | foto: AP

Díky odpisům řeckých dluhopisů by se podle něj měl dluh Atén snížit o 100 miliard eur. "Evropský plán by měl zredukovat řecký dluh do roku 2020 na zhruba 120 procent řeckého hrubého domácího produktu," dodal Rompuy.

"Je to maraton, ne sprint," podotkl k dohodám předseda Evropské komise José Barroso s tím, že v příštích týdnech se budou dolaďovat detaily nočních dohod.

Jednání byla zdlouhavá a vázla hlavně na neochotě bank řecké dluhy seškrtat. Institut mezinárodních financí (IIF), který za banky s představiteli eurozóny jednal, dlouho obhajoval nejvýše 40procentní ztráty, politici ale volali dokonce až po šedesátiprocentních odpisech. Výsledná dohoda je tak kompromisem.

Vrcholní představitelé eurozóny začali s bankami vyjednávat až v půl třetí ráno. Tisková konference, původně plánována na desátou hodinu večer, se mnohokrát přeložila. Před téměř spící novináře nakonec předstoupili unijní prezident Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Barroso až ve čtyři hodiny ráno.

Van Rompuy podotkl, že kvůli posílení ekonomického vládnutí v Evropě bude Unie zvažovat omezenou změnu smluv. Lídři EU se k tomu vrátí na summitu v prosinci a následně pak i na jaře příštího roku. Státy eurozóny také chtějí zapracovat do svých právních systémů takzvané zlaté pravidlo, tedy povinnost respektovat vyrovnanost rozpočtu. Tím by stanovily limity pro možné schodky či dluh země.

České banky jsou v pohodě, upozornil Nečas

Lídři EU se zároveň shodli na tom, aby se do poloviny roku 2012 zvýšila kapitálová přiměřenost evropských bank na 9 procent. Podle Evropské bankovní asociace tento krok vyjde zhruba na 106 miliard eur, z toho řecké banky pojmou 30 miliard eur, což je nejvíce v Evropě.

Kapitálová přiměřenost

Představuje minimální výši kapitálu, kterou musí banka vzhledem k objemu a rizikovosti svých obchodů udržovat. S vyšší kapitálovou přiměřeností je finanční stabilita banky vyšší a zvyšuje se pravděpodobnost, že banka bude schopná dostát závazkům. Hodnota kapitálové přiměřenosti v ČR v roce 2011 je více než 15 %.

"Chci zdůraznit, že pro české banky to není problém, protože ta kapitálová přiměřenost se v průměru pohybuje u českých bank dokonce nad touto hranicí, někde na úrovni 13 procent," poznamenal po summitu EU český premiér Petr Nečas, který těsně po něm odletěl na pracovní cestu do USA. (o časově vypjatém plánu Nečase čtěte zde)

Banky by se měly nejprve pokusit získat peníze na trzích či od soukromých investorů. Pokud by se jim to nepodařilo, přišla by na řadu pomoc od národních vlád. Pravidla obsahují i to, že banky, které budou rekapitalizovat, omezí vyplácení bonusů manažerům a také dividend.

Dohodnuto bylo taktéž zefektivnění funkce evropského fondu finanční stability (EFSF) a navýšení jeho úvěrové kapacity. Fond by za pomoci pákového efektu měl nově získat palebnou sílu ve výši zhruba jednoho bilionu eur, aniž by se ale navyšovaly garance od členských zemí. Současné finance ve fondu dostupné po odečtení půjček pro Irsko, Portugalsko a Řecko by tak narostly zhruba čtyřikrát.

Fotogalerie

Podrobnosti dohodnutého navýšení fondu budou mít ministři financí v listopadu. Nyní je jeho kapacita 780 miliard eur a z této částky je možné na léčení problémových zemí čerpat 440 miliard.

Palebnou sílu fondu bude možné zvýšit i ve spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem. Návrh předpokládá, že Evropská komise posílí monitorovací kapacitu v Řecku, a to přímo na místě. Z hlediska zapojení soukromých věřitelů do snížení zadlužení Řecka návrh potvrzuje, že je země mimořádný a unikátní případ.

Akcie rostly, zřejmě kvůli Číně

Politici ve středu odpoledne před začátkem summitů hýřili optimismem, ačkoli k němu nebyl důvod. Ještě ve středu večer z různých stran zaznívaly pochyby, že výsledkem summitů budou konkrétní kroky, a ne opět jen obecné závěry. Někteří činitelé EU dokonce připustili, že o víkendu bude další summit. (více čtěte zde)

Na předběžné výsledky summitu paradoxně reagovaly akcie ve světě posílením. Může to souviset i se spekulacemi o možném zapojení Číny do záchranného mechanismu v Evropě. O tom budou evropští politici s představiteli asijské země jednat během následujících dnů. Ve čtvrtek se francouzský prezident Nicolas Sarkozy spojí se svým čínským protějškem Chu Ťin-tchaem, o den později se také do Číny chystá šéf záchranného fondu eurozóny EFSF Klaus Regling.

Jak chce Unie zastavit krizi

Seznam opatření, o kterých jednali evropští politici

Odpisy řeckého dluhu

Největší otazníky panovaly kolem toho, kolik dluhů by banky Řekům měly odpustit. Podle červencové dohody evropských politiků a bank by to mělo být 21 procent. Ukázalo se ale, že to nemusí stačit. Evropa tak na středečním summitu domluvila po vyčerpávajících nočních jednáních odpis poloviny řeckých dluhů.

Rekapitalizace evropských bank

Evropská unie se dohodla, že velké evropské banky budou muset posílit kapitál, a to na úroveň 9procentní kapitálové přiměřenosti. Docílit toho musí do poloviny příštího roku. Podle Evropské bankovní asociace k tomu bude potřeba nejméně 106 miliard eur, z toho 30 miliard spolknou řecké banky.

Posílení záchranného fondu eurozóny

Klíčový bod strategie, který provázely zřejmě největší debaty, skončil dohodou na posílení záchranného fondu eurozóny na jednom bilionu eur. Současně byla ujednána opatření, která zefektivňují práci fondu a posilují jeho pravomoci. Dosud fond čítal 780 miliard eur, díky čemuž měl fond reálnou úvěrovou kapacitu 440 miliard eur. Část už ale byla použita při záchraně Portugalska a Irska. Bez dalšího posílení tak hrozilo, že by fond neměl dost peněz na záchranu Itálie či Španělska, nad nimiž se vznáší hrozba, že by se do nich mohla naplno přelít dluhová krize.

Posílení ekonomického vládnutí a dohledu

Lídři eurozóny se dohodli na přísnějších pravidlech, která mají zajistit stabilitu veřejných financí. Jde mimo jiné o možnost uvalení citelných sankcí za porušení pravidel, že maximální rozpočtový deficit může být tři procenta HDP a dluh maximálně 60 procent HDP. Vše bude navíc podrobeno většímu dohledu. Eurozóna se také nově bude na úrovni šéfů států a vlád scházet pravidelně dvakrát do roka.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Británii děsí prázdné regály. Chybí jídlo, lidé z obchodů se vyhnou karanténě

Britská vláda oznámila, že vybraní dodavatelé a skladníci obchodů s potravinami dostanou výjimku z nařízené desetidenní...

Británie chce překopat brexitovou dohodu. Máte, co jste si schválili, zní z EU

Necelý rok poté, co po mnoha pokusech uzavřela Británie obchodní dohodu s Evropskou unií, žádá Spojené království její...

Číňané koupili skotskou palírnu whisky. Celou ji přestěhují do Asie

Čínská firma uzavřela smlouvu se skotským výrobcem whiskey, který pro ni na zakázku vyrobí celou palírnu. Ta pak zamíří...

Funguje to. Služba Zapomenuté miliardy našla stamiliony z privatizace

Prostřednictvím služby Zapomenuté miliardy brněnského startupu Stock Convertor získali Češi za měsíc fungování 320...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nové bytovky budou mít dobíječky pro auta. Ke každému parkovacímu místu

Premium Změť prodlužovaček visících z balkonů panelových sídlišť jako dystopický obraz budoucnosti elektromobility v Česku....

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Čína zaklekla na vzdělávání a burzy krvácejí, výprodeje pokračují druhým dnem

Čínské zakleknutí na trh se soukromým vzděláváním vyděsilo investory po celém světě. Společnostem působícím v tomto...

Jobsova žádost o práci z roku 1973 je opět v aukci. Nyní i digitální jako NFT

Ručně psaná žádost o zaměstnání Steva Jobse z roku 1973 je po několika měsících opět v aukci. Tentokrát šla však do...

Británie chce překopat brexitovou dohodu. Máte, co jste si schválili, zní z EU

Necelý rok poté, co po mnoha pokusech uzavřela Británie obchodní dohodu s Evropskou unií, žádá Spojené království její...

Restaurace v USA zakazuje vstup naočkovaným. Bojujeme za svobodu, tvrdí majitel

Ačkoliv mnoho restauračních podniků po celém světě žádá po svých zákaznících potvrzení o očkování proti nemoci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Herec oznámil, že je transgender žena. Manžel i celebrity ho chválí

Herec Tommy Dorfman (29), který se proslavil rolí v seriálu Proč? 13x proto, oznámil, že je transgender. Celý minulý...