Dodávky plynu z nespolehlivé Moskvy má nahradit autoritativní Baku

  12:42aktualizováno  12:42
Rusko opět hrozí zastavení dodávek plynu přes Ukrajinu. Brusel proto zpracoval plán, jak přivést do Evropy plyn od Kaspického moře a vyhnout se přitom Rusku. Pomoci mají dodávky z autoritativního Ázerbájdžánu a Turkmenistánu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Ruský plynárenský gigant Gazprom v úterý opět varoval před omezením dodávek plynu do Evropy. Ukrajina podle společnosti nezaplatila předem za dodávky plynu, a Gazprom proto hrozí omezením tranzitu.

Podle agentury Reuters má Gazprom dodat Ukrajině z předplacených dodávek již jen 219 milionů metrů krychlových plynu, což země spotřebuje za dva dny. Pokud nepřijde nová platba, Gazprom dodávky na Ukrajinu zastaví.

Ukrajinská státní energetická firma Naftogaz naopak obvinila Gazprom, že jí nedodává plyn, za který si předem zaplatila. Ukrajinská firma údajně obdržela jen 47 milionů metrů krychlových, objednáno měla 114 milionů.

Vznikající energetická unie počítá s plynem z Ázerbájdžánu

Aktuální problémy nejsou nijak nové, objevovaly se v minulosti a s vyhrocením konfliktu na Ukrajině jejich frekvence přibývá. Evropa přitom odebírá z Ruska zhruba třetinu spotřeby plynu, v Česku je to však 75 procent a některé země jako Bulharsko, Slovensko nebo baltské státy jsou na dodávkách z východních plynovodů závislé úplně. V Bruselu se proto rodí plán, jak dodávky z Ruska omezit.

Německý server Spiegel.de přinesl informaci, že v rámci vzniku takzvané energetické unie plánuje Evropská komise odebírat plyn ve velké míře skrze Turecko z Ázerbájdžánu a Turkmenistánu. Ještě letos by měla Komise proto s oběma zeměmi podepsat takzvané memoranda o porozumění.

„EU využije všechny zahraničně politické instrumenty, aby vytvořila strategická energetická partnerství s produkčními a tranzitními zeměmi,“ cituje server z aktuální návrhu k energetické unii. Vedle Turecka, Turkmenistánu a Ázerbájdžánu zmiňuje dokument ještě Alžírsko, země blízkého východu a některé africké státy. Měla by se také prohloubit spolupráce s Norskem, USA a Kanadou. Oproti původnímu návrhu z konce ledna však už není jmenovitě uveden Irán.

Noví dodavatelé jsou stejně nespolehliví jako Moskva

V této souvislosti by mělo dojít také k zdvojnásobení plánované kapacity plynovodu Trans-Adria (TAP). Chystané potrubí by tak mělo od roku 2019 přivádět z kaspické oblasti skrze Gruzii, Turecko, Řecko a Albánii do Itálie až 20 miliard kubíků plynu ročně. To je více než dvojnásobek roční spotřeby Česka.

Oficiálně by měl plán představit místopředseda komise Maroš Šefčovič ve středu. Podle portálu EurActiv.cz počítá návrh vedle diverzifikace zdrojů také třeba se vznikem celoevropského regulačního úřadu pro energetiku.

Záměr se však nesetkává jen s nadšením. Někteří energetičtí experti upozorňují, že noví dodavatelé jsou jen o málo spolehlivější než samotné Rusko a upřednostňují se raději zaměřit na dodávky zkapalněného plynu z USA. Jeho cena by však kvůli dopravním nákladům byla výrazně vyšší (více o americkém plynu čtěte zde). 

Podívejte se, jak se těží plyn v Česku:

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Letos chceme do Ruska, pak do celého světa, říká spoluzakladatel Flixbusu

Zakladatelé společnosti Flixbus, André Schwämmlein na snímku uprostřed

Na světovém finále soutěže EY Podnikatel roku letos reprezentovali Německo zakladatelé společnosti Flixbus. Dopravce...

Z koníčku byznys. Chilský podnikatel roku ukazuje svou zemi turistům

Obyvatelé chilského města Petorca obviňují pěstitele avokáda, že je připravují...

Ještě před třiceti lety do Chile nikdo moc nejezdil. Ani za obchodem, ani za turistikou, vypráví čtyřiasedmdesátiletý...

Směnárenské bankomaty kradou, stěžují si lidé. Brusel to chce zarazit

Ilustrační snímek

Konec okrádání při výběru zahraniční měny. Provozovatelé bankomatů budou muset od půlky dubna příštího roku dát...

Najdete na iDNES.cz