Podle agentury Reuters se nyní firma nachází v „neprobádaných vodách“. Začala jí běžet třicetidenní lhůta a pokud během ní splátku neuhradí, krach už bude neodvratný.
„Tohle je období děsivého mlčení. Nikdo teď nechce nic riskovat,“ řekl Howe Chung Wan ze singapurské společnosti Principal Global Investors „Neexistuje žádný precedens s firmou o velikosti Evergrande... budeme muset vyčkat nějakých dalších deset dní a uvidíme, jak se to vyvine,“ dodal.
Čínská centrální banka během pátku napumpovala do bankovního systému dodatečné peníze, aby finančním trhům vyslala signál, že je připravena v případě potřeby zasáhnout. K samotnému Evergrande se ovšem úřady nijak nevyjádřily a ani čínská státní média o možném záchranném balíčku pro firmu nic nepíší.
Čínská vláda přitom stojí mezi dvěma obtížnými volbami. Případná pomoc pro Evergrande by vedla k úpadku finanční disciplíny dalších zadlužených developerů, naopak krach by vedle těžké rány pro banky a finanční trhy znamenal i riziko sociálních nepokojů.
Jednu dluhovou splátku tento týden ještě Evergrande zvládlo vyřešit blíže nespecifikovanou „soukromou dohodou“, teď se však svých peněz nedočkali zahraniční investoři a příští týden už firmu čeká splátka dalších 47,5 milionu dolarů.
Evergrande ždímalo byznys s půjčkami. S dluhy vypomohli hráči pokeru![]() |
Celkově dluží Evergrande 305 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu korun). Dluh se nahromadil během uplynulých 25 let, kdy firma těžila z překotné čínské urbanizace a hospodářského růstu. Současný dluh, který odpovídá zhruba dvěma procentům čínského HDP, si mezi sebou dělí 128 bank a 121 nebankovních institucí.
Mezi věřitele nicméně patří i obyčejní lidé, kteří firmě zaplatili zálohy na stavbu domů, jež se asi nikdy nepostaví.
Stovka investorů čínské Evergrande Group vtrhla na vedení společnosti (13. září 2021):