Euro ohrožují prasata: Portugalsko, Itálie, Řecko a Španělsko

  10:30aktualizováno  10:30
Slovník světových financí má nový termín. Problémovým zemím eurozóny se začalo zkráceně říkat PIGS, což je v angličtině pojmenování pro prasata. Zkratka vznikla z počátečních písmen zemí, které mohou ohrozit stabilitu eurozóny. Do nelichotivého spolku patří Portugalsko, Itálie, Řecko a Španělsko.

Pigs | foto: Koláž iDNES.cz

Termín PIGS poprvé použili američtí a britští novináři v roce 2008. V posledních týdnech se začali ke zkratce vracet v souvislosti s vyhrocenou situací v Řecku.

Podle amerického tisku trpí tyto země "finanční rakovinou", která může postihnout i zbytek eurozóny. Jako první by se mohly nakazit ostatní státy jižní Evropy.

Strach z tohoto scénáře mají především velké ekonomiky jako Německo a Francie, které nyní vymýšlejí, jak Řekům pomoci. Řecké problémy totiž mohou oslabit euro a tím pádem i ostatní země eurozóny.

Hlavní problém: veřejné finance

Evropská "prasata" mají několik společných jmenovatelů. Vysoké deficity běžného účtu platební bilance (obchod se zahraničím), nízkou konkurenceschopnost a ve srovnání s ostatními státy eurozóny alarmující nezaměstnanost. Ta se týká především Španělska, kde je bez práce téměř pětina lidí.

Kromě toho jsou země PIGS vysoce zadlužené. V Řecku a Itálii přesáhl veřejný dluh 100 procent HDP, přestože je stropem pro přijetí do eurozóny 60 procent HDP. Tuto podmínku nedodržují ani zbylé dva státy.

Maastrichtská kritéria porušují země PIGS také v případě deficitu státního rozpočtu. Ten by měl činit maximálně tři procenta HDP. V Řecku však přesáhl 12 procent HDP, ve Španělsku a Portugalsku činil schodek 11,4, respektive 9,3 procenta.

ITÁLIE NEBO IRSKO?

Přezdívka PIGS má několik obměn. V jedné variantě se za písmenem "i" namísto Itálie skrývá Irsko. Jindy se používá PIIGS, které zahrnuje oba státy.

Podle ekonomů UniCredit Bank by měla stát Itálie mimo skupinu, protože na tom není ekonomicky tak špatně jako její zbytek. Čeští analytici si však myslí opak.

"Irsko nemá dlouhodobé problémy s veřejnými financemi, naopak patří mezi nejvýkonnější členy Evropské unie," myslí si Jan Jedlička z České spořitelny. Aktuální problémy podle něj pramení z přehřátí ekonomiky, které provázel pokles poptávky na trhu nemovitostí.

Totéž si myslí David Marek, hlavní ekonom investiční banky Patria. "Země jihovýchodní Evropy mají řadu podobných charakteristik, které Irsko nesdílí, proto bych ho do jednoho pytle s nimi neházel," říká pro iDNES.cz.


Odlišné jsou země PIGS, především co se týče vývoje před krizí. Zatímco Portugalsko, Řecko a Itálie rostly méně než průměr EU a nebyly schopné konkurovat vyspělejším ekonomikám, Španělsku se dařilo. "Před vypuknutím krize vykazovalo velice úspěšné roky doprovázené přebytky veřejných financí," komentuje analytik České spořitelny Jan Jedlička.

Hlavní hrozba pro eurozónu? Španělsko

V současné době však může právě Španělsko zasadit ekonomice eurozóny smrtelnou ránu. Zemi sužuje vysoká nezaměstnanost a rozpočtový schodek, který nemá daleko k řeckému.

"Řecko je v porovnání se Španělskem menší ekonomikou, jejíž problémy jsou snáze zvládnutelné," řekl Jedlička. Zatímco HDP Řecka se na eurozóně podílí 2,7 procenta, v případě Španělska je to 11,3 procenta.

"Pokud by mělo čelit Španělsko stejným problémům jako Řecko, otřásala by se v základech existence celé eurozóny a společné evropské měny," myslí si analytik Patria Finance David Marek. Záchrana by se navíc prodražila mnohem více než v případě Řecka.

Podle analytika X-Trade Brokers Jiřího Tylečka ovšem nehrozí, že by se situace v krátkodobém horizontu vyhrotila natolik, aby se Španělsko dostalo do situace Řecka.

Rozhodující roli bude podle něj hrát, jak se státy ke svým problémům postaví. "Na jihoevropských zemích je vidět laxnost a vágnost k řešení problémů," říká pro iDNES.cz.

DALŠÍ ZKRATKY - peklo nebo hlupáci

V posledních dvou letech nemá světová ekonomika o akronymy nouzi. Pozitivní význam získala pouze BRIC, která označuje rychle rostoucí trhy Brazílie, Ruska, Indie a Číny.

Pod přezdívkou HELL (česky "peklo") se skrývají Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva, které se ocitly na pokraji státního bankrotu. Další zkratka STUPID (česky "hloupý", "pitomý") je složená z počátečních písmen anglických názvů Španělska, Turecka, Velké Británie, Portugalska, Itálie a Dubaje.

Do podobných skupin by se snadno mohly dostat také Česká republika nebo Polsko. Podle analytika Davida Marka se země pohybují na velmi tenkém ledě.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Huawei si ohlídáme, tvrdí Britové. Bourají americkou snahu o bojkot firmy

Ilustrační snímek

Těžké časy čínské společnosti Huawei zatím nekončí, ale svitla jí naděje. Využívání technologií telekomunikačního...

Izraelci v Česku pomohou s lékařskou marihuanou a suchem

Premiér Andrej Babiš a jeho izraelský protějšek Benjamin Netanjahu na tiskové...

Česko a Izrael budou více spolupracovat v oblasti hospodaření s vodou, obranného průmyslu i zdravotního sektoru. V tom...

Řetězce v Británii se brání zálohám na PET lahve. Vyšly by draho, tvrdí

Ilustrační snímek

Prodejním řetězcům ve Velké Británii se nelíbí vládní plán na zavedení vratné zálohy na všechny plastové lahve. Podle...

Najdete na iDNES.cz