Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Euro nižší inflaci nezaručí, jeho výhody však převažují. Důkazem je Slovensko

  16:47
S eurem by Česko mělo nižší inflaci, zní v posledních měsících častý argument zastánců společné evropské měny. Jako důkaz často slouží průměrný růst cen v eurozóně, který v dubnu dosáhl 7,4 procenta. Mezi jednotlivými zeměmi platícími touto měnou jsou ovšem značné rozdíly. To dokazuje například i pohled na sousední Slovensko.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Slovenská meziroční míra inflace v dubnu vystoupila už na 11,8 procenta. Její tempo tak zůstává nejvyšší od června roku 2000. Zemi, která je Česku strukturou své ekonomiky velmi blízká, se tedy vysoké inflaci nepodařilo uniknout ani s eurem. Slovenské ceny táhnou nahoru podobné příčiny jako ty české. Jsou to zejména drahé komodity a energie propisující se do cen potravin nebo stavebních materiálů. Největší podíl na rostoucí inflaci pak mají vysoké ceny energií pro tamní domácnosti.

Riziko oslabení měny

„Nelze vyloučit, že by na Slovensku bez eura vyšší inflace nebyla. Dost by záleželo na aktuální makroekonomické i politické situaci a na kurzu slovenské koruny. Nároky na zmíněné oblasti by ale byly určitě vyšší, než jsou v současnosti. Případné oslabení měny by pak bylo impulzem pro růst celkové cenové hladiny,“ upozorňuje ekonomický analytik slovenské Tatra banky Boris Fojtík.

Tamní ekonomika by se ale v takovém případě podle něj mohla potýkat s více rizikovými faktory, jako je například možné oslabení domácí měny.

Banky následují ČNB

Centrální banky zemí mimo eurozónu po zvyšování základních úrokových sazeb sahají už delší dobu. Úrokové sazby tak zvýšily například banky Velké Británie, Norska, Polska či Maďarska. Od března se k nim připojil i americký Fed, na léto podobný krok avizovala i ECB.

To boj s inflací určitě komplikuje. Zažila to nedávno i česká koruna poté, co byl novým guvernérem ČNB jmenován Aleš Michl, dlouhodobý odpůrce zvyšování úrokových sazeb. Centrální banka proto musela zahájit intervence k posilování kurzu koruny, aby zabránila jejímu dlouhodobějšímu oslabení právě v kontextu vysoké inflace.

Na riziko oslabení slovenské koruny v době rostoucí inflace upozorňuje i analytička slovenské 356 Bank Jana Glasová. „V době ekonomické nejistoty je euro jistě stabilnější a silnější měnou, než by byla slovenská koruna. Ta by mohla výrazně oslabit po vypuknutí války na Ukrajině, protože Slovensko je geograficky blízko válečného konfliktu a je silně závislé na dovozu plynu a ropy z Ruska. Oslabení koruny by následně zdražilo dovážené zboží, což by zvýšilo i celkovou inflaci,“ dodává analytička.

Čekání na zvýšení sazeb

Ekonom Slovenské spořitelny Jan Horňák připouští, že jednotná měnová politika platná pro celou eurozónu Evropskou centrální banku omezuje v přijímání řady rozhodnutí. Banka totiž musí brát v potaz, že eurozóna je tvořena státy, které jsou na různém stupni ekonomického vývoje, mají odlišnou strukturu ekonomik, jiný trh práce a celkově odlišné strukturální problémy. Něco takového ale lokální centrální banka vůbec řešit nemusí a může tak reagovat flexibilněji.

Koruna investovaná do stavebnictví se vrátí třikrát, zaznělo na summitu

Zároveň je ECB také nucena brát ohled na předlužené země, jako je Itálie, Francie nebo Řecko. Těm by totiž vyšší úroková sazba dost prodražila stávající splátky jejich závazků. Ze strany ECB by tak šlo o velice nepopulární krok.

„Vstup do eurozóny znamená ztrátu suverénní měnové politiky centrální banky, neboť tuto odpovědnost přebírá Evropská centrální banka. To může být v určitých situacích i nevýhoda, protože ECB musí při svém rozhodování zohledňovat hospodářský a inflační vývoj v celé eurozóně, nikoli pouze v jednotlivých zemích,“ potvrdila Glasová.

Slovensko je malá a otevřená ekonomika s vysokým podílem dovozu, většina inflace je tam tedy takzvaně dovezená. Podle Horňáka by proto Slovensku v současné krizi vlastní měnová politika tolik nepomohla, nepopírá ale, že by s vlastní měnou přeci jen mohli situaci řešit o něco dříve.

„Je pravda, že při vlastní měnové politice bychom uměli tlumit alespoň část inflačních tlaků o něco dřív, což by možná stačilo ke snížení inflačního očekávání. Bezpochyby bychom ale růst cen zažívali stejně, a to zejména vlivem drahých energií,“ odhaduje ekonom.

To potvrzuje také analytička Jana Glasová. Vývoj na Slovensku sice ovlivňují stejné faktory jako v celé EU, a to vysoká inflace a zpomalení hospodářského růstu v důsledku války na Ukrajině. Národní banka Slovenska by se tak řídila stejnými podněty jako ECB, pokud by rozhodovala o nastavení měnové politiky sama. Mohla by ale reagovat rychleji, což by podle ní zemím, kde je dvouciferná inflace, prospělo.

Chorvati schválili euro jako měnu, na cenovkách bude vedle kuny už v září

„Na druhé straně je třeba mít na paměti i riziko zpomalení ekonomiky, které by mohlo nastat v případě rychlého zvýšení sazeb. Nelze také zapomínat na to, že rychlé zvýšení hlavní úrokové sazby by vedlo také k výraznému zvýšení sazeb na úvěrovém trhu,“ doplňuje Glasová.

Ekonom Horňák ale upozornil, že ani téměř nulové úrokové sazby, které zatím razí ECB, pro Slovensko nejsou ideální. Politika Evropské centrální banky založená na nízkých sazbách totiž z dlouhodobého hlediska způsobuje, že spotřebitelé a firmy si na nízké sazby zvyknou. Ty se stanou běžnou součástí fungování ekonomiky a tím pádem už nebudou představovat pro ekonomiku stimul. „I proto vítáme signály Evropské centrální banky, že zvýší sazby a postupně normalizuje měnovou politiku,“ uvedl pro iDNES.cz slovenský ekonom Horňák.

„Společná monetární politika je do jisté míry omezující, přesto si však myslím, že má euro pro Slovensko velký smysl a z ekonomického pohledu přináší jednoznačně více výhod než nevýhod,“ uzavírá Horňák.

Bylo by pro Česko výhodnější, kdyby místo koruny platilo eurem?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 27. května 2022. Anketa je uzavřena.
Autor:
  • Nejčtenější

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Máslo za stovku, rohlík za 9 korun? Ceny ještě porostou, říká šéfka potravinářů

Premium Nadále stoupají ceny paliv a energií. A ty pak ovlivňují ceny všeho dalšího. Razantní zdražování základních potravin...

Rusko utahuje ropné kohouty, nařídilo dočasně odstavit potrubí z Kazachstánu

Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC), jímž proudí ropa z Kazachstánu přes Rusko do světa, musí podle nařízení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Francie zakáže „vegetariánské stejky“. Zákaz chce rozšířit na celou EU

Francouzští výrobci potravin nahrazujících maso už nebudou moci pro své výrobky používat názvy jako „vegetariánský...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Světový zájem o zemní plyn nakonec neporoste až tak rychle, jak se čekalo

Vysoké ceny a obavy o dodávky kvůli válce na Ukrajině zpomalí v příštích letech růst poptávky po zemním plynu....

Na ropných plošinách v Norsku se stávkovalo méně než den. Zasáhla vláda

Stávka zaměstnanců plošin v Norsku na těžbu ropy a zemního plynu z moře v Norsku v úterý začala a také skončila....

Bhútán poprvé od pandemie přivítá turisty, kteří si mohou dovolit utrácet

Bhútán se v září po více než dvou letech znovu otevře zahraničním turistům. Malé himálajské království se snaží po...

Rusko utahuje ropné kohouty, nařídilo dočasně odstavit potrubí z Kazachstánu

Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC), jímž proudí ropa z Kazachstánu přes Rusko do světa, musí podle nařízení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Sedm otázek pro test paměti. Zjistěte, v jaké kondici je váš mozek

Možná si taky kladete otázky typu: Kam jsem dala klíče? A kam mobil? A jaké mám dneska schůzky? Nic si z toho...