Podle návrhu předloženého Evropskou komisí by se nákupů z plánovaného fondu mohly účastnit pouze společnosti z EU a ze třetích zemí, které mají s blokem podepsanou dohodu o obraně. Z fondu budou rovněž vyloučeny všechny vyspělé zbraňové systémy, u nichž dodávající země může omezit či znemožnit jejich nasazení.
Evropská unie podpoří zbrojovky, vytvoří pro ně zvláštní fond![]() |
To by podle FT například vyloučilo systém protivzdušné obrany Patriot a další americké zbraňové systémy, u nichž Washington klade omezení ohledně toho, kde mohou být použity.
Tento přístup k vyzbrojování v EU je vítězstvím Francie a dalších zemí, které žádaly nákupy především těch zbraní, které se vyrábějí v Evropě. Děje se tak rovněž v kontextu obav o dlouhodobou spolehlivost USA jako vojenského spojence Evropy a dodavatele zbraní, které svými kroky po nástupu do Bílého domu podnítil americký prezident Donald Trump.
Kvůli zelené politice odešla z Evropy řada zbrojovek, kritizuje šéf asociace![]() |
Podle návrhu, který musí schválit většina států EU, by nejméně 65 procent nákladů na nákup zbraní muselo být vynaloženo v EU, Norsku či na Ukrajině. Zbytek by mohl pocházet ze třetích zemí, které s EU podepsaly bezpečnostní pakt.