V Bruselu se dohodli na rozpočtu, Česko dostane 412 milionů na povodně

  7:13aktualizováno  7:13
Vyjednavači členských zemí EU a Evropského parlamentu se v noci dohodli na podobě rozpočtu unie pro rok 2014. Kompromisní výše rozpočtu v platbách dosahuje 135,5 miliardy eur (přes 3,5 bilionu korun), v závazcích 142,6 miliardy eur (přes 3,7 bilionu Kč). Česko dostane na obnovu po povodních 412 milionů korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Země postižené letošními červnovými povodněmi, konkrétně Německo, Rakousko a také Česká republika, mají z unijního Fondu solidarity získat celkem 400 milionů eur (10,4 miliardy korun). V noci na dnešek bylo dohodnuto, že větší část z těchto peněz, celkem 250 milionů eur (6,5 miliardy korun), se najde ještě v letošním rozpočtu. Zbývajících 150 milionů eur země dostanou v příštím roce.

"První část by měla být letos, proto jsme chtěli dohodu co nejdříve. Další přijde v roce 2014," prohlásil na tiskové konferenci eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski. Z Fondu solidarity by měl Berlín získat 360 milionů eur (9,3 miliardy korun) a Vídeň 21,6 milionu (přes 560 milionů korun). Pro méně postiženou ČR částka vychází na 15,9 milionu eur (okolo 412 milionů korun).

V celkové sumě je ještě zahrnuta pomoc 2,4 milionu eur pro Rumunsko postižené v létě rozsáhlým letním suchem a lesními požáry. Částky pro země budou proporčně rozděleny mezi letošní část a část, která počká na výplatu v příštím roce.

Pondělní a dnešní maraton smírčího jednání si vynutila neshoda mezi členskými zeměmi a Evropským parlamentem nad základními čísly unijního rozpočtu. Především státy, které jsou čistými plátci, zdůrazňovaly reálně omezené možnosti členských zemí unie do rozpočtu přispívat. Přesto je, jak upozornil eurokomisař Lewandowski, nakonec v platbách kompromis vyšší než členové EU odsouhlasili původně.

Země totiž chtěly pro rok 2014 rozpočet ve výši 134,8 miliard eur (přes 3,5 bilionu korun) v platbách a pokud se vezmou v úvahu i závazky pro dlouhodobější aktivity trvající několik finančních let, pak 141,8 miliard eur (skoro 3,7 bilionu Kč). Evropský parlament naproti tomu navrhoval 136,1 miliardy eur v platbách a 142,6 miliardy eur v závazcích.

Dohodu bylo potřeba najít do středy, protože jinak by dosavadní práce na rozpočtu pro příští rok spadly pod stůl a Evropská komise by musela přijít s úplně novým návrhem.

Po 15 hodinách rozhovorů si účastníci jednání v Bruselu po 3:00 ráno ťukli šampaňským. Rozpočet na příští rok je prvním v novém víceletém finančním rámci 2014 až 2020. Státy i europarlament zdůrazňují, že má především podporovat inovace, růst a tvorbu pracovních míst.

Podle návrhu, na kterém se Evropská komise, zástupci Evropského parlamentu i členských zemí shodli v červnu, výdaje pro celé nadcházející sedmileté období nepřekročí v platbách 908 miliard eur (asi 24,5 bilionu Kč). Se započtením závazků to má být zhruba 960 miliard eur (asi 25,9 bilionu Kč).

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Lahve, ze kterých už někdo pil. Nápojáři experimentují s recyklovaným plastem

Ilustrační snímek

Velké značky jako Coca-Cola či Evian začínají experimentovat s lahvemi vyrobenými z polyethylentereftalátu (PET), který...

Bitcoin a ostatní kryptoměny nejsou peníze, řekl Trump. Chce je regulovat

Prezident USA Donald Trump během oslav Dne nezávislosti (4. červenec 2019)

Americký prezident Donald Trump vyjádřil svou kritiku proti bitcoinu, kryptoměně libra, kterou navrhl Facebook i dalším...

Čínská ekonomika nepřestává zadrhávat. Rostla nejpomaleji za 27 let

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky dál zpomaluje. Meziročně hrubý domácí produkt stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku 6,2...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz