„Ve vodách u pobřeží Jemenu od února hlídkují čtyři plavidla EU. Za tu dobu poskytly blízkou pomoc 164 lodím, sestřelili víc než tucet bezpilotních letounů a zničili čtyři balistické řízené střely,“ uvedl kontradmirál Vasileios Gryparis pro agenturu Bloomberg.
Útoky v Rudém moři mohou zvýšit ceny v EU a zpomalit ekonomiku, varuje Brusel |
Húsíové začali útočit na plavidla v Rudém moři v loňském roce. Tvrdí, že jejich útoky jsou reakcí na válku Izraele proti Hamásu a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě.
Jejich kampaň narušila lodní dopravu a přinutila mnoho plavidel zvolit alternativní cestu kolem Afriky, a to navzdory operaci EU a bombardování USA a Spojeného království.
Válka v Izraeli
Sledovat další díly na iDNES.tv„Varování hnutí z minulého měsíce, že se zaměří na lodě vlastněné společnostmi, které kotví v Izraeli, zvýšilo riziko pro komerční dopravce,“ uvedl Gryparis, který tento týden v Bruselu loboval za další prostředky.
„Nemáme takový majetek, celá oblast, kterou musíme pokrýt, je obrovská,“ řekl. „Naléhám na všechny státy, aby poskytly více zdrojů,“ doplnil. Cílem operace Aspides je zajišťovat přehled o situaci na moři, doprovázet plavidla a chránit je před možnými útoky na moři.
EU schválila vyslání fregat proti Húsiům, do mise Aspides se zapojí dva Češi |
Limitovaný počet plavidel, které má Aspides k dispozici, omezil operaci pouze na malou část Rudého moře. Kritickým bodem je území poblíž průlivu Bab-al-Mandab mezi Jemenem a Džibutskem.
„Denně se úžinou pohybuje kolem 40 nebo 50 lodí, takže potřebujeme značné množství lodí k poskytnutí blízké ochrany,“ řekl Vasileios Gryparis. „Jsou případy, kdy nejsme schopni poskytnout tuto blízkou ochranu, snažíme si s tím poradit,“ doplnil.
Operaci Aspides zahájila EU 19. února a mandát má zatím na jeden rok. Gryparis řekl, že očekává jeho prodloužení.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz