Erdogan odvolal šéfa turecké centrální banky, odmítl snížit úrokové sazby

  18:05aktualizováno  18:05
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli odvolal šéfa tamní centrální banky. Podle tureckých zdrojů tak učinil, protože Murat Cetinkaya odmítl snížit úrokové sazby. Ty se na současné úrovni drží od měnové krize, během které inflace vzrostla až na 24 procent. Podle kritiků tureckého prezidenta je odvolání šéfa centrální banky důkazem toho, že chce plně ovládnout finanční sektor.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | foto: AP

Murat Cetinkaya stál v čele centrální banky od roku 2016, do konce mandátu mu tak zbýval ještě jeden rok. Novým guvernérem banky se stal Murat Uysal, současný zástupce guvernéra. Turecká lira v pondělí reagovala propadem o 2 procenta.

„Několikrát jsme mu na ekonomických setkáních říkali, ať sníží sazby,“ měl Erdogan o odvolaném guvernérovi říct na setkání se svými spolustraníky. „Říkali jsme mu, že snížení úrokových sazeb pomůže snížit inflaci. Nechtěl udělat, co bylo potřeba,“ citovaly ho turecké noviny Hurriyet podle agentury Reuters.

Úrokové sazby se na hodnotě 24 procent drží od loňského září. Tehdy se je centrální bankéři navzdory Erdoganovu odporu rozhodli zvednout kvůli probíhající finanční krizi. Kurz měny tehdy klesl až na téměř 7 lir za dolar a inflace v průběhu největší krize dosahovala přes 25 procent.

Fotogalerie

Rychlá řešení

V posledních měsících se ekonomická situace začala zlepšovat, píší Financial Times. Kurz liry během května a června stoupl o 6 procent. Inflace byla „jen“ 15,7 procenta. Deficit rozpočtu se snížil. Zdálo se, že by se časem mohla země z potíží dostat. Erdoganovi to však podle analytiků nestačilo.

Myslí si totiž, že je výměna v čele centrální banky projevem toho, že Erdogan hledá rychlá řešení, aniž by zvažoval důsledky. Podobného názoru je také Phoenix Kalen z banky Société Générale.

Současná situace podle něj sice žene Turecko dopředu, nemusí to tak být ale napořád. „Tento katalyzátor se může velmi rychle vypařit. Zvlášť pokud se provedou přešlapy v měnové politice,“ uvedl.

„Snížení úrokových sazeb podle nás zvýší volatilitu (míra kolísání, poznámka redakce) kurzu liry a možná zapříčiní jejich zpětné, ještě větší navýšení,“ dodal analytik Murat Unur z Goldman Sachs.

Otřes důvěrou v centrální banku

Odvolání šéfa centrální banky přineslo turecké měně nový propad – během několika hodin spadl kurz liry o 2,5 procenta na přibližně 5,78 liry za dolar. Navíc otřáslo důvěrou v tureckou centrální banku. „Ukazuje to, že finanční politiku ovládá Erdogan,“ uvedl Wolfango Piccoli z analytické společnosti Teneo.

Turci přestávají věřit vlastní měně, ve velkém nakupují eura a dolary

Erdogan si totiž podle Hurriyetu nestěžoval jen na to, že Cetinkaya nechtěl snížit sazby. Prý také mluvil o tom, že spolu nebyli „na stejné lodi“. Podobně se měl údajně vyjadřovat i prezidentův zeť, ministr financí Berat Albayrak.

„Uvidíme, jak se jim (centrální bance, poznámka redakce) podaří přesvědčit trhy, že je snížení sazeb potřeba,“ uvedl pro Reuters turecký analytik, který si nepřál být jmenován. „Zrovna ve chvíli, kdy je jejich nezávislost čím dál pochybnější,“ dodal.

Koncem minulého měsíce proběhly v největším tureckém městě Istanbulu, opakované volby starosty. Ty, stejně jako ty původní, vyhrál opoziční politik Ekrem Imamoglu. Volby se musely opakovat kvůli protestům Erdoganovy strany AKP. Té se nelíbilo složení volebních komisí (více v článku Erdogan prosadil zrušení výsledků voleb v Istanbulu. Hlasovat se bude znovu).

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Zločinci loví bílé koně, kteří perou peníze. Čím dál víc mezi teenagery

Teenageři u automatů

Třiasedmdesát procent. O tolik za poslední dva roky vzrostl ve Velké Británii počet lidí mezi 14 a 18 lety, kteří...

Za rok až dvojnásobek ceny. Helia je nedostatek, rapidně zdražuje

V OBLACÍCH. Letadlo letící nad tisíci balónky vypuštěnými před zahájením závodu...

Ceny helia se rok od roku zvyšují. Například v USA či Británii za něj v současnosti lidé platí až více než dvojnásobek...

Noc jako ze seriálu. Panství Downton je na Airbnb

Jihoanglický zámek Highclere Castle

Fanoušky britské historie i seriálů tento týden potěšila zpráva, že zámek Highclere, především známý jako panství...

Konec vysedávání v kavárně. Kafe se objedná v aplikaci a jen vyzvedne

Ilustrační snímek

Kavárenský řetězec Starbucks začal stavět novou výdejnu kávy. Nápoj v ní půjde objednat jen přes mobilní aplikaci,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz