Umělá inteligence v energetice: hrozí blackout kvůli střetu zájmů?

  10:00aktualizováno  10:00
Technologie umělé inteligence se ještě docela nedávno dostávaly na stránky novin jen v souvislosti s vítězstvím počítače Deep Blue nad šachovým mistrem světa Garri Kasparovem. Nyní však pronikají do všech odvětví včetně energetiky. Jejich provoz je ale energeticky náročný a vzniká otázka, zda samotná podstata umělé inteligence (AI) nezakládá při jejím využití v energetice nebezpečný střet zájmů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Podle zprávy společnosti Greentech Media dosáhne americký trh pro skladování energie v letošním roce zřejmě dvojnásobného růstu oproti období let 2013–2017. Stane se tak i díky technologiím umělé interligence (AI).

KVÍZ: Kdo je průkopníkem elektrifikace a kde jsou největší soláry

Například kalifornská firma Stem vyvinula systém Athena, který využívá AI pro mapování spotřeby energie, umožňuje zákazníkům sledovat kolísání energetické sazby a efektivněji využívat skladování elektřiny. Na svůj projekt získala částku 374,5 milionů dolarů od různorodé skupiny investorů, včetně amerického ministerstva energetiky.

Vládní podporu získal i tým Stanfordské univerzity za vývoj systému, který díky umělé inteligenci dokáže samostatně vyhodnocovat rizika nahodilých událostí v rozvodné elektrické síti a provádět zásahy v zájmu její stabilizace.

Google zase vytvořil aplikaci Sunroof, která dokáže vyhodnotit a řídit užití solární energie na základě vývoje počasí, cen elektřiny a dalších parametrů. A německý Siemens vydal softwarový balíček využívající k aktivní správě sítě například i nabíjení elektromobilů. V uhelných elektrárnách se k předvídání závad a selhání testuje nástroj SparkCognition. Chevron nebo BP Ventures začínají používat AI technologie při hledání nových nalezišť ropy nebo plynu.

Umělá inteligence šetří i spotřebovává

Jak roste uplatnění AI technologií, zvyšuje se také jejich spotřeba. V roce 2014 spotřebovala datová centra na celém světě 352 TWh elektřiny. Americká datová centra se na tom podílela 70 TWh, což je stejné jako roční spotřeba více než šesti milionů průměrných amerických domácností, vyplývá ze šetření energetické společnosti Menerga.

Celá Česká republika, tedy nejen domácnosti, ale i průmysl, zemědělství, doprava, služby atd., spotřebovala v roce 2014 68,5 TWh a v roce 2017 necelých 74 TWh.

V loňském roce byla celková spotřeba světových datových center už 428 TWh. To je o 21 procent více než v roce 2014 a pro letošní rok se odhaduje růst o dalších 6 procent. Už nyní datová centra po celém světě spotřebují výrazně více energie než celá Velká Británie a jejich podíl na celosvětové spotřebě energie překročil 3 procenta. Očekává se, že v následujícím desetiletí se dále ztrojnásobí.

A právě z těchto čísel a z podstaty fungování AI vyplývá nebezpečí, na které upozorňuje stále více odborníků. Umělá inteligence má totiž schopnost se sama učit a zdokonalovat na základě pozorovaných i vnitřních dat a není omezovaná žádnou předem definovanou množinou možných situací. Její rozhodování proto nemusí být v principu určováno pouze zájmy člověka. Lze si tedy jednoduše představit situaci, kdy se AI v zájmu zachování svého fungování rozhodne upřednostnit vlastní energetické potřeby.

Jeff Bullwinkel z Microsoftu na nedávné konferenci v Německu nazvané Lidstvo v ohrožení: umělá inteligence a měnící se společnosti upozornil na skutečnost, že spotřeba technologických gigantů jako Google nebo Microsoft může v následující dekádě odpovídat spotřebě středně velké evropské země, uvedl německý server Deutsche Welle.

100procentní spotřeba

Kdo utiší energetický hlad černého kontinentu? Hlásí se Čína a Rusko

Podle profesora Iana Bitterlina z Leeds University by japonská datová centra měla v roce 2030, pokud by růst jejich spotřeby pokračoval stejnou rychlostí jako dosud, zkonzumovat veškerou v Japonsku vyrobenou energii, uvedl list The Independent. Významný americký expert v oblasti AI Rado Danilák se domnívá, že jedinou cestou je zásadní změna výpočetních architektur i postupů při využívání umělé inteligence, která se prý nevyhnutelně dostaví díky enormní poptávce po službách datových center.

Je téměř jisté, že technologie umělé inteligence převezmou v blízké budoucnosti do značné míry kontrolu nad energetickými systémy. Nelze přesně předvídat, jakým směrem se bude vývoj AI ubírat, do jaké míry bude autonomní a jaký prostor k rozhodování dostane.

Spotřeba datových center ve srovnání s celkovou spotřebou v TWh *
RokCelosvětová spotřeba datových centerCelková spotřeba
Sev. AmerikaEvropaVel. Británie
201445244343255311
201537844283307311
201640244253349311
201742843793377305
2018456**
2019480**
2020508**
20211200-3400**

* při předpokládaném poměru účinnosti využití energie v datových centrech 1,75 ve srovnání s celkovou spotřebou

** predikce

Patrné však je, že jednou z významných motivací AI k minimalizaci energetických výdajů může být její vlastní spotřeba. Přestože nyní bezprostřední riziko nehrozí, v delším časovém horizontu by lidská obsluha měla mít na paměti střet zájmů, do kterého se AI přirozeně dostává či dostane. Vize více či méně vzdálené budoucnosti, kdy AI začne kvůli vlastním energetickým nárokům a potřebám optimalizovat samotné „lidské procesy“ jistě není představa, která by se někomu líbila.

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Centrální banka USA pod tlakem. Trump věří, že může odvolat jejího šéfa

Americký prezident Donald Trump a šéf americké centrální banky Jerome Powell....

Americký prezident Donald Trump věří, že má pravomoc odvolat šéfa americké centrální banky Fed Jeroma Powella. Podle...

Přichází éra letadel na baterky, signalizuje Pařížský aerosalon

Elektrické letadlo Alice izraelské společnosti Eviation

Podobně jako je tomu u automobilového průmyslu, i budoucnost letecké dopravy zřejmě tkví v pohonu na elektřinu....

Čím víc slunce svítí, tím víc vody stříká. Indie zkouší solární závlahy

Zemědělci na polích u Mikulova zavlažují úrodu.

Stovky milionů lidí v Indii jsou po celý svůj život závislé na zemědělství. Rozsáhlá sucha v posledních letech je ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz