(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

V tajné elitní škole Elona Muska se děti učí porážet umělou inteligenci

  • 30
V útrobách centrály SpaceX se nenacházejí pouze kanceláře vedoucích pracovníků této technologické firmy. Sídlí zde i jedna z nejprestižnějších a zřejmě nejžádanějších škol v Los Angeles. Instituci s názvem Ad Astra založil Elon Musk v roce 2014 poté, co se mu znelíbila škola, do které chodili jeho synové.

Přestože synové zakladatele firmy SpaceX Elona Muska chodili do jedné z nejlepších škol pro nadané děti v Los Angeles, podnikatel nebyl spokojený se vzděláním, které se jim tam dostávalo. Proto přetáhl ze vzdělávacího zařízení jednoho učitele a založil si vlastní školu, kterou pojmenoval Ad Astra (latinsky „ke hvězdám“, pozn. red.).

Hlavním cílem instituce je podle dokumentu, jejž Ad Astra dodala americké daňové agentuře IRS (Internal Revenue Service), „naplnit specifické vzdělávací potřeby dětí s výjimečným akademickým potenciálem“.

O tajemné škole existuje v médiích jen minimum zmínek, nahlédnout za oponu vzdělávací instituce uprostřed jedné z nejpokrokovějších technologických firem současnosti se podařilo například serveru Ars Technica.

Server píše, že nadaní studenti se ve škole pod vedením Elona Muska vypořádávají s ambiciózními projekty, mezi které patří například plamenomety, roboti, nukleární politika a zdolávání „ďábelských umělých inteligencí“.

V atmosféře podobné spíš inovačnímu centru než tradiční škole se studenti potýkají s náročnými výzvami, které s sebou nesou moderní technologie. Využívají také k obchodování vlastní měnu a mohou libovolně vynechávat předměty, které je nebaví. Nejsou zde žádné ročníky, všechny děti ve věku 7-14 let pracují společně v týmech.

Tajemná škola, jejíž web tvoří jediná e-mailová adresa

O nenápadné škole Ad Astra, jejíž webovou stránku tvoří pouze jedna e-mailová adresa, nejsou veřejně dostupné téměř žádné informace. Jedna z mála věcí, kterou lze na internetu o této instituci najít, je rozhovor s jejím ředitelem Joshuou Dahnem.

Rozhovor vedl inženýr a podnikatel Peter Diamandis, který jako jeden z mála lidí mimo dětí studujících na tajné škole a jejich rodičů dostal příležitost prohlédnout si instituci zevnitř. Ve svém článku pro server Huffington Post z listopadu 2016 uvedl, že v této malé škole, kterou tehdy navštěvovalo pouhých 31 žáků, je zejména jeden výrazný element.

„Je to konverzace o etice a morálce, konverzace o scénářích z reálného světa, se kterými se děti mohou v životě setkat,“ napsal Diamandis. „Představte si malé městečko u jezera, kde většinu obyvatel zaměstnává jediná továrna, která ale znečišťuje jezero a zabíjí veškerý život. Uzavření továrny způsobí nárůst nezaměstnanosti, kdežto její provoz postupně jezero zničí. Co uděláte?“ popisuje Diamandis etická dilemata, které řeší děti v Ad Astra. Podobné příklady podle něj učí studenty kriticky myslet.

Klasické školy nedělaly věci, které měly dělat

Sám Musk promluvil o projektu Ad Astra už v roce 2015, pár měsíců po jeho založení, v rozhovoru pro čínskou televizi. Na dotaz moderátorky jak vzdělává svých pět synů tehdy reagoval slovy „vlastně jsem si vytvořil malou školu“. Tehdy měla Ad Astra pouhých 14 studentů. Ani dnes jich není o moc víc než pár desítek.

„Klasické školy nedělaly věci, o kterých jsem si myslel, že by je měly dělat,“ zdůvodnil Musk své rozhodnutí přeložit děti z elitní losangeleské školy do vlastní vzdělávací instituce. „Je důležité, aby se děti učily řešit problémy,“ prohlásil. Od rozhovoru v roce 2015 už Musk o škole Ad Astra veřejně nepromluvil.