Saharské slunce pro Evropu. Itálii a Tunisko má spojit podmořský kabel

  17:33aktualizováno  17:33
Situace v severoafrických zemích je čím dál složitější. Evropa ale stále doufá, že s regionem neztratí kontakty. Vylepšit je chce prostřednictvím projektů, které propojují obnovitelné zdroje energie. Prvním takovým může být italsko-tuniský projekt Elmed.

ilustrační snímek | foto: Reuters

Dlouhotrvající evropský sen o dodávkách obnovitelné solární energie z prosluněné severní Afriky by se mohl stát realitou. Vlády Itálie a Tuniska učinily první krok k jeho uskutečnění. Země podepsaly mezivládní dohodu o rozvoji a společné výstavbě šestsetmegawattového elektrického propojení. Podvodní elektrický kabel by měl spojovat sicilskou Partannu a tuniskou El Haouriu. Cílem je propojení evropské a severoafrické elektrické sítě. Napsal o tom německý deník Deutsche Welle.

Na spojovacím vedení projektu Elmed pracují od roku 2003 italská přepravní společnost Terna a tuniská plynárenská a elektrárenská skupina STEG.

„Tato dohoda byla nezbytnou podmínkou pro získání finančních prostředků z EU. Nyní čekáme na rozvoj. Náklady odhadujeme na 600 milionů eur, z nichž 50 % by měla financovat Evropská unie. Ostatní náklady si rozdělí italský provozovatel přenosové soustavy Terna (TSO) a STEG,“ sdělil italský zástupce společnosti Terna.

Investoři na palubě

Projekt Elmed je v současné době třetím na seznamu Projektů společných zájmů EU (PCI). Ten zahrnuje klíčové projekty v oblasti infrastruktury, které mohou těžit z urychleného plánování a udělování povolení.

Podle Světové banky, která financuje přípravu projektu a podporuje úsilí Tuniska při posuzování životaschopnosti propojovacího vedení, by měla být cílová finanční uzávěrka v roce 2022. Výstavba by měla začít v roce 2023 a projekt by měl být uveden do provozu v roce 2027.

Rakouské lyžařské středisko využívá solární vlek a měření sněhu pomocí GPS

Zdá se, že investoři mají chuť do projektu investovat. Kromě Světové banky a Evropské komise mohou mít potenciální zájem i evropští věřitelé. Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) investovala od roku 2015 do projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie v regionu Středomoří-Severní Afrika (MENA) asi 408 milionů eur. Evropská investiční banka (EIB) investovala ve stejném období dalších 385 milionů eur.

„EIB je v neustálém kontaktu s většinou propagátorů velkých projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Jak se tyto dva projekty vyvíjejí, uvažujeme, že bychom také přispěli,“ uvedl zdroj EIB s odvoláním na projekty Elmed a TuNur. TuNur je projekt na výrobu solární energie, prezentovaný v roce 2017. Jeho cílem je exportovat 4,5 gigawattů obnovitelné energie prostřednictvím podmořských kabelů na Maltu, do Itálie a Francie.

Obousměrný obchod

Projekt si zaslouží velkou pozornost hned z několika důvodů. Elmed by  umožnil hlubší integraci trhů s elektřinou ve středomořské oblasti, což by výrazně zlepšilo spojení mezi severoafrickými zeměmi a Evropou. „Uzavřelo by to síťovou smyčku Evropa-Maghreb, která povede přes Maroko, Španělsko, Francii, Itálii, Tunisko a Alžírsko,“ řekla Světová banka DW.

Elmed by nejen diverzifikoval zdroje a cesty pro Evropany, ale také by zvýšil energetickou bezpečnost Tuniska. Je to proto, že projekt, který byl původně koncipován v roce 2003 pro export solární energie ze Sahary do Itálie, je nyní navržen jako obousměrný.

Světová banka odhaduje, že projekt Elmed bude schopný pokrýt až 16 % současných energetických potřeb Tuniska a pomůže vyřešit jeho rostoucí nedostatek energie dovozem elektřiny z Itálie.

Solární megaprojekty: pandí elektrárna či farma o výkonu pěti Temelínů

Zpráva Oxfordského institutu pro energetické studie z roku 2016 je toho názoru, že předchozí projekty ztroskotaly na tom, že byly navržené jen jako jednosměrný obchodní model. To umožnilo pouze vývoz obnovitelných zdrojů energie ze severní Afriky do Evropy.

Další výhodou projektu Elmed je, že zapadá do strategie Evropské unie pro Afriku. Kromě již navázaných vazeb s Marokem, se evropské instituce zaměřují také na oblast Sahelu a Tuniska. V roce 2018 přijala EU balíček finanční pomoci ve výši 305 milionů eur ve formě grantů pro Tunisko - nejmenší zemi v oblasti Maghrebu.

„Tunisko je privilegovaným partnerem. Vždy se může spolehnout na naši plnou a trvalou podporu v průběhu tohoto obtížného přechodného období, které zahrnuje jak demokratický přechod, tak sociálně-ekonomickou transformaci,“ řekla komisařka pro zahraniční věci Federica Mogherini.

Obchod může omezit migraci

Spolupráce přichází také v rámci úsilí EU při snižování rizika nelegální migrace z Afriky. Obnovitelné zdroje energie by mohly být pozitivním příkladem pro posílení politických i hospodářských vazeb mezi EU a Tuniskem.

Fotogalerie

Odborníci věří v úspěch projektu, protože výstavba Elmedu je poměrně snadná a netrvá dlouho. Investice do projektů v oblasti elektřiny jsou navíc také relativně nízké - kapitálové náklady na propojení Elmedu se odhadují na přibližně 600 milionů eur. Pro porovnání, kapitálové náklady na kontroverzní plynovod Nord Stream 2 mezi Ruskem a Evropou jsou okolo 8 miliard eur.

Dalším důležitým aspektem Elmedu je, že propojení elektřiny by podpořilo úsilí EU při plnění závazků vyplývajících z Pařížské dohody o klimatu zaměřené na snižování emisí skleníkových plynů. Mohlo by také podpořit hospodářský růst na chudším jihu Itálie, zejména na Sicílii. Tamní nově vybudované solární parky by mohly být propojeny se solárními parky v Tunisku. Konečným cílem by mohl být integrovaný trh s elektřinou proudící ze severní Afriky do Skandinávie.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

CK Fischer mění majitele. Vznikne kolos s třetinovým podílem na trhu

ilustrační snímek

Německý majitel Exim Tours nebo supermarketů Billa chce v Česku vytvořit turistického obra. Od investiční skupiny KKCG...

Další z rubriky

Noc jako ze seriálu. Panství Downton je na Airbnb

Jihoanglický zámek Highclere Castle

Fanoušky britské historie i seriálů tento týden potěšila zpráva, že zámek Highclere, především známý jako panství...

Němci o kryptoměnu od Facebooku nestojí. Chtějí předejít problémům

Ilustrační snímek

Německá vláda ve středu schválila komplexní blockchainovou strategii. Slíbila v ní, že bude bojovat proti snaze firem...

Méně masa a více péče o půdu. Zemědělství se musí změnit, uvádí analýza

Ilustrační snímek

Celosvětové zemědělství potřebuje změnu, protože škody, které způsobují současné postupy v zemědělství jsou vyšší než...

Amazon nakoupil elektroauta. Za 10 let chce mít nulovou uhlíkovou stopu

Logo Amazonu

Šéf gigantu Amazon a nejbohatší člověk planety Jeff Bezos slíbil, že jeho firma bude uhlíkově neutrální a splní cíle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz