Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

  1:00aktualizováno  1:00
Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou úplně špatná, manažeři a ekonomové propadají stále většímu pesimismu. A to zejména v Německu, které patří k ekonomickým tahounům eurozóny. Vzhledem k velké závislosti bude mít tamní dění přímý dopad také na výkon českého hospodářství.

Německá kancléřka Angela Merkelová | foto: Reuters

Na zhoršování nálady v největší evropské ekonomice poukázala například v úterý zveřejněná data pravidelného průzkumu výzkumného institutu ZEW. Důvěra se podle tohoto indexu zhoršila dokonce více, než se původně očekávalo. Pokud jde o hodnocení současné ekonomické situace, poprvé od roku 2010 převážili pesimisté nad optimisty.

Fotogalerie

Příčiny chmur jsou dlouhodobě známé: obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou a nejistota kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie. Problém je, že obojí se už dlouho vleče a hlavní kormidelníci v evropských podnicích už ztrácejí trpělivost a naději, že by brzy mohlo být líp.

Nejistotu navíc přifukuje i americký prezident Donald Trump. V pondělí promluvil na konferenci amerických výrobců, kde mimo jiné řekl, že čínského prezidenta Si Ťin-pchinga považuje dál za přítele, i když si aktuálně nejsou tak blízcí jako dřív. „Tím nepřímo naznačil, že obchodní dohoda mezi oběma zeměmi by mohla být uzavřena později, než se původně čekalo,“ míní ekonom Komerční banky Jiří Kostka.

K dlouhotrvajícím hrozbám se aktuálně přidává také napětí v Zálivu či pokračující klopýtání německého automobilového průmyslu. „Pesimistickou náladu zřejmě posiluje i pokračující pokles nových zakázek v německém průmyslu. Nějaké trvalé oslabení faktorů, které způsobují nejistotu v exportně orientovaných sektorech německého hospodářství, není na dohled,“ říká šéf mannheimského institutu ZEW Achim Wambach.

Čínský drak už tolik netáhne

Do toho všeho v pondělí přišly údaje o vývoji čínské ekonomiky, která rostla ve druhém čtvrtletí pomaleji, než se čekalo. Z evropského pohledu sice vypadá meziroční růst 6,2 procenta impozantně, pro Číňany jde však o nejpomalejší růst za posledních 27 let, kdy se čtvrtletní data sledují.

Propad Německa, americká cla, brexit... A česká ekonomika dál roste

I za toto zpomalení podle všeho může hlavně probíhající obchodní válka s USA. Ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda dodává, že čínská ekonomika by zpomalovala, i kdyby žádné obchodní válce nečelila. Brzdí ji totiž také pokračující transformace z exportně orientované na ekonomiku založenou ve větší míře na domácí spotřebě. A také ohromný celkový čínský dluh, jehož podíl na HDP se za necelé dvě dekády zdvojnásobil a nyní dosahuje trojnásobku HDP.

Pomalejší čínský růst se projeví prakticky po celém světě. Značně dopadne i na německé podniky, pro něž je říše středu jedním z klíčových trhů. Ochlazení čínské poptávky po autech však neucítí jen v Německu. „Čínské zpomalení nepříznivě dolehne i na Česko. Už na něj ostatně doléhá. Nejvýraznějším příkladem poslední doby je vývoj tržeb automobilky Škoda Auto,“ říká Kovanda. 

Evropa roste, ale?

Přestože mezi německými ekonomy a podnikateli převládá silný pesimismus, objevují se i optimistická data. Například minulý týden zveřejněná data ukázala, že všechny hlavní ekonomiky eurozóny vykázaly v květnu při srovnání s předchozím měsícem rostoucí průmyslovou produkci. 

Meziměsíčním růstem o 2,1 procenta například překvapila Francie.

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Jenže německá čísla už nejsou tak optimistická. „Ani relativně pěkný meziměsíční přírůstek nedokázal zvrátit trend tamního průmyslu, který se propadl už o 4,3 procenta. Nepřekvapí, že za tímto výsledkem najdeme především slabší výrobu aut, která tam – stejně jako v Itálii – aktuálně ztrácí 6,5 procenta, zatímco ta česká si připsala podle údajů Eurostatu necelých osm procent,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

„Nenechte se zmást čísly. Pokud se nezlepší výhled ohledně mezinárodního obchodu, může být průmyslová výroba ve druhé polovině roku slabá,“ řekl Bert Colijn, ekonom pro eurozónu z ING, listu Financial Times. „Produkce je citlivá na oslabenou globální poptávku a nejistotu,“ dodává Colijn. To znamená, že největší ztráty může utrpět výroba exportně orientovaného zboží.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Příliš drahé pití. Obchodní válka drtí výrobce americké whisky

Nabídka whisek obsáhne nejrůznější odstíny chutí.

Zájem o tradiční lihoviny ve světě prudce roste, jenomže americká whisky a bourbon se nemá čím chlubit. Jejich výrobcům...

Subway testuje nový sendvič. Masové kuličky v něm krávu nikdy neviděly

Zakladatel řetězce Subway přiznává, že zákazníci by už do rychlého občerstvení

Další řetězec rychlého občerstvení naskakuje na trend masných jídel vyrobených z rostlinných proteinů. Veganský burger...

Vaše čokoláda má pachuť otrocké práce, viní aktivisté největší značky

Ilustrační snímek

Firmy Mars, Nestlé a další, které do svých čokolád a cukrovinek přidávají palmový olej, čelí stížnostem na svého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz