Ekonomika podle Světové banky příští rok zpomalí na 0,9 procenta

  18:27aktualizováno  20:42
Hospodářský růst ve světě se příští rok v důsledku finanční krize zpomalí na 0,9 procenta z letošních 2,5 procenta a vyspělé země utrpí pokles. Předpověděla to v dnešním globálním ekonomickém výhledu Světová banka a nevyloučila, že svět upadne do velmi hluboké recese.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokles ekonomiky v příštím roce hlásí Spojené státy i Evropská unie. Americká ekonomika za první tři měsíce tohoto roku poklesla o půl procenta, což bylo nejvíce za sedm let. Někteří odborníci tvrdí, že už je rok v recesi. Do té spadly i země eurozóny.

"Je to nejvážnější recese od Velké hospodářské krize," prohlásil hlavní ekonom Světové banky Justin Lin. Dopady globální recese se nevyhnou ani rozvojovému světu, i když ten si zachová poměrně silný růst. Hrubý domácí produkt této části světa zpomalí růst na 4,5 procenta z loňských 7,9 procenta, uvedla banka, jejíž hlavním úkolem je pomáhat právě rozvojovému světu.

RECESE

Recese se běžně spojuje s absolutním poklesem výkonu ekonomiky. Světové finanční instituce jako Světová banka a sesterský Mezinárodní měnový fond však definují globální recesi jako zpomalení růstu světového HDP pod 2,5 procenta. Je to s ohledem na rozvojové ekonomiky, které musí růst mnohem rychleji než průmyslové země, aby alespoň udržely krok s růstem počtu svých obyvatel.

"Po potížích velkého počtu bank a finančních institucí v USA, Evropě a rozvojovém světě se finanční podmínky výrazně zhoršily, příliv kapitálu do rozvojových zemí vyschl a zmizela velká část tržní hodnoty podniků," uvedla banka. Zpráva odhaduje, že růst investic v rozvojových zemích se příští rok zpomalí na 3,9 procenta z více než 13 procent v roce 2007. Příliv soukromého kapitálu do této části světa se propadne na asi 530 miliard dolarů, asi polovinu z loňského objemu jednoho bilionu dolarů.

Objem mezinárodního obchodu podle banky příští rok klesne o 2,1 procenta, což bude první pokles od roku 1982. Bude to důsledek propadu odbytu ve vyspělých zemích, ale i vyschnutí exportních úvěrů a zvýšených cen za pojištění vývozu.

Letošním rokem podle banky skončil pětiletý boom růstu cen komodit, který prospíval ekonomikám řadě rozvojových zemí. Tento proces však vyvrcholil na počátku tohoto roku potravinovou krizí, kdy prudký nárůst cen potravin a paliv začal existenčně ohrožovat nejchudší obyvatele světa. Pro příští rok však již banka odhaduje u cen potravin pokles o 23 procent a u cen kovů propad o 26 procent. Ceny komodit by nicméně měly zůstat poměrně vysoko nad svými minimy z 90. let, předpověděla banka.

Krize a recese se u řady rozvojových zemí odrazí v povážlivých problémech na finančních trzích a možná i v úpadcích bank a měnových krizích, předpovídá banka. Politici v případě vzniku takové situace musí reagovat rychle a důrazně a v případě potřeby požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond.

Světová banka sama hodlá zvýšit svou finanční podporu rozvojovým zemím.

Během tří příštích let chce zvýšit své výdajové závazky až o 100 milionů dolarů (dvě miliardy Kč). Pomocí Mezinárodní finanční korporace (IFC), své divize pro soukromý sektor, chce banka pomáhat i při rekapitalizaci bank, podporovat financování obchodu a pomoci projektům infrastruktury, které se kvůli krizi dostanou do finančních potíží.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Navrhnu, ať řešíme důchodový věk, říká ministryně Schillerová

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová

Ministryni financí čeká v rámci jednání o rozpočtu přetahování o dvacet miliard korun s koaličními ministry a také s...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Další z rubriky

Češi umírají o dva roky dříve než je evropský průměr, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Se zlepšující se úrovní zdravotní péče se délka života v Evropě neustále prodlužuje a počet let prožitých ve zdraví...

Sankce Rusku spíš pomohly, země je čím dál soběstačnější, říká manažer

Moskva

Českému byznysu v Rusku vadí slabý rubl a přehlížení tuzemskými politiky, sankce příliš nevadí. Ty Rusku paradoxně...

Návaly turistů trápí Evropu i svět. Mnohé země zavádějí opatření

Barcelona

Výletní lodě a ucpané přístavy či silnice zablokované zájezdovými autobusy jsou v posledních letech nedílnou součástí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz