Americkému řetězci Walmart klesl v prvním čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk o 12,1 procenta na 4,49 miliardy dolarů (100 miliard Kč), a to i přes růst tržeb o 2,5 procenta na 165,6 miliardy dolarů (3,7 bilionu Kč). Výsledek mírně zaostal za očekáváním analytiků.
Společnost ve čtvrtek oznámila, že kvůli dopadům cel, která zavádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, bude muset přistoupit ke zvýšení cen. Zdražování se má naplno projevit v červnu.
Cla nahnala Američany do autosalonů. Neuvážených nákupů později litují![]() |
Walmart, největší maloobchodní společnost v USA, očekává ve druhém čtvrtletí růst tržeb o 3,5 až 4,5 procenta. Výhled zisku však – podobně jako řada dalších firem – neposkytl kvůli nejistotě ohledně vývoje celní politiky. Celoroční výhled z února zůstává beze změn.
Finanční ředitel John David Rainey a generální ředitel Doug McMillon upozornili, že i přes snahu o udržení nízkých cen nebude Walmart schopen plně absorbovat náklady způsobené vysokými cly.
Boeingy, bourbon i auta. Evropská unie má v rukávu další odvetná cla![]() |
Jako příklad uvedli růst ceny dovážených banánů z 50 na 54 centů za libru či možné zdražení dětských autosedaček z Číny ze 350 na 450 dolarů. Vyšší náklady se týkají i základních potravin, jako je káva, avokádo či růže.
Tarify, které Trumpova administrativa zavedla nebo plánuje zvýšit až na 145 %, Walmart zasahují tvrdě. I přes dočasné snížení některých cel a jejich 90denní pozastavení se vedení společnosti obává dopadů během letní nákupní sezony, zejména v červnu a červenci.
Další Trumpova otočka. Cla na elektroniku a polovodiče přece jen budou![]() |
Walmart, který ročně utrží přes 750 miliard dolarů, dováží zboží z desítek zemí, přičemž Čína tvoří významný podíl v kategoriích jako jsou hračky, elektronika nebo dětské zboží.
Dvě třetiny sortimentu společnosti pocházejí z USA, ale u některých položek – např. kočárků či domácí elektroniky – závislost na dovozu přetrvává. Walmart proto vyzval dodavatele, aby například namísto hliníku používali levnější alternativy, jako je sklolaminát.
Na rozdíl od některých konkurentů Walmart nezastavil objednávky z Číny, aby neohrozil své dodavatelské řetězce. Maloobchodníci obecně doufají, že se jim podaří doplnit sklady během dočasného „celního příměří“. Rainey však varuje, že nízké marže v odvětví neumožňují neomezené pohlcování vyšších nákladů, což nutně povede ke zdražení.
Přeháňka po dlouhém suchu. Čína naznačuje, že je s USA ochotna vyjednávat![]() |
V samotném čtvrtletí končícím 30. dubna vydělal Walmart 4,45 miliardy dolarů (56 centů na akcii), což je pokles oproti loňským 5,10 miliardy (63 centů na akcii). Upravený zisk činil 61 centů na akcii a překonal tak odhady analytiků.
Globální online tržby vzrostly o 22 procent oproti 16 procentům v předchozím kvartálu. Růst srovnatelných tržeb v USA činil 4,5 procenta, ale tempo zpomalilo oproti 4,6 procenta ve čtvrtém a 5,3 procenta ve třetím čtvrtletí loňského roku.
Čína pumpuje miliardy do marockých továren. Země je pro ni klíčem k Evropě![]() |
Zákazníci jsou podle Walmartu čím dál opatrnější a selektivnější ve výdajích. Silný prodej zaznamenaly především potraviny, výrobky pro zdraví a wellness, slabší byla poptávka po domácích a sportovních potřebách. Tržby částečně zachraňovaly hračky, autodoplňky a dětské oblečení.
Walmart varuje, že bez strukturálních změn v obchodní politice USA bude jeho tradiční model nízkých cen nadále pod tlakem.