Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Ekonom sklízel roky výsměch. Pak přišla krize, kterou předpovídal

  8:00
Na americkou ekonomiku se žene pohroma, neúnavně hlásal od roku 2002 ve svých komentářích a televizních show ekonom Peter Schiff. Málokdo mu věřil a odborníci se mu před miliony diváků na obrazovkách vysmívali.

Americký ekonom Peter Schiff. | foto: uselectionatlas.org

Schiffa jedni zatracují, druzí bezmezně obdivují. O rostoucí popularitě tohoto Američana svědčí desetitisíce videí na stránkách YouTube, většina z nich se datuje až do doby, kdy vypukla ve Spojených státech finanční krize. Za co takové pozornosti vděčí?

Od roku 2002 komentátor a šéf investiční společnosti Euro Pacific Capital Peter Schiff (46) předpovídal ekonomickou katastrofu, zatímco jeho odpůrci dělali přesně pravý opak. Mezi těmi, kteří se mýlili, byl například i Artur Laffer, renomovaný odborník, po němž je pojmenována známá křivka vyjadřující závislost celkové hodnoty vybraných daní na míře zdanění. Pokaždé, když vstoupil Schiff na obrazovku, bylo blízko k hádkám a posměškům.

Amerika je na tom výborně...

"Situace bude opravdu vážná, nehledě na to, jestli to začne v roce 2007 nebo 2008. Potrvá to roky. Hlavním problémem americké ekonomiky je nadměrná spotřeba a půjčky a nedostatek produkce a úspor," odpověděl Schiff před čtyřmi lety v pořadu televize CNBC na otázku, proč si myslí, že na USA udeří recese.

"Ničemu z toho nevěřím. Bohatství USA výrazně roste, ekonomika na tom nikdy nebyla lépe. Měnová politika je skvělá, Peter je totálně mimo," zaútočil na něj Laffer a ostatní se přidávali. "Jeho předpovědi jsou absurdní," reagoval investiční stratég z Wall Streetu Jason Trennert.

roK 2006

Akciím se vyhýbejte, jsou toxické. Nejsou levné, ale naopak drahé.

Když se moderátorka jednoho z diskusních pořadů televize Fox News v roce 2006 ptala, do čeho investovat, dva ekonomové doporučili akcie makléřské společnosti Merrill Lynch, třetí banku Goldman Sachs. Schiff se opět ve světě finančníků zarouhal. "Akciím se vyhýbejte, jsou toxické. Nejsou levné, ale naopak drahé," varoval a rázem čelil jízlivému dotazu, zda nemá kvůli svému pesimismu srdeční problémy.

Společnost Merrill Lynch si později ve špatných aktivech odepsala 40 miliard dolarů a převzala ji Bank of America. Goldman Sachs se nedávno omluvila za to, že i ona pomohla přifukovat realitní bublinu, která praskla. a způsobila krizi. "Podíleli jsme se na věcech, které byly zkrátka špatné, a máme důvod toho litovat," kál se loni v listopadu šéf banky Lloyd Blankfein.


Schiff nebyl jediný, kdo viděl budoucnost amerického trhu černě. Výsměchu musel čelit také americký ekonom Nouriel Roubini, přezdívaný Doktor Zhouba (Dr. Doom). "V následujících měsících a letech budou Spojené státy pravděpodobně čelit krachu realitní bubliny, ropnému šoku, prudkému poklesu spotřebitelské důvěry, a hlavně hluboké recesi," řekl v roce 2006. Z českých ekonomů varoval před problémy v Americe například analytik společnosti Colosseum Štěpán Pírko.

Politik, ekonom, nebo jen "armagedonista"?

Pírko ve své analýze z roku 2004 naznačil, že přijde největší krize od Velké hospodářské krize ve třicátých letech. "Nekonečná spotřeba a zadlužování přes spotřebitelské úvěry a hypotéky zanesla amerického občana do stavu, kde může dále přežít pouze při extrémně nízkých úrokových sazbách. Těm však nyní hrozí výrazný růst a předlužený americký domeček z karet se může sesypat," označil jako hlavní problém život na dluh.

"V té době jsem o něm neslyšel, poprvé jsem se o něm doslechl až po vypuknutí krize, kdy se stal populárním," říká dnes o Peteru Schiffovi a k většině jeho názorů se hlásí. "Podle mého názoru se krize vrátí v ještě horším projevu a to bude čas, kdy se jeho předpovědi naplní," dodává. Schiff ve svých současných komentářích například varoval před hyperinflací.

David Marek

Stačí vydržet pět až deset let hlásat krizi či recesi a jednou se trefíte.

Podle analytika Patria Finance Davida Marka je jméno Petera Schiffa na finančních trzích populární, zejména pak u spekulantů na pokles. Amerického ekonoma nazval armagedonistou. "Jejich názory jsou pro veřejnost možná líbivé, chytlavé. V principu je to jednoduché: stačí vydržet 5 až 10 let hlásat krizi či recesi a jednou se trefíte. To nemá nic společného s ekonomií ani seriózní investiční strategií," říká a dodává, že investoři, kteří Schiffa a podobné obdivují, se připravili v posledním tři čtvrtě roce o příležitost vydělat desítky procent.

Někdo si ale při vyřčení Schiffova jména vybaví hlavně jeho politické ambice. Schiff letos kandiduje do Senátu ve státě Connecticut. "Není ani podivín, ani erudovaný ekonom, ale politik. Pamatuji jeho otce: oba mají Rakouskou ekonomickou školu v krvi, uvažují z mikroekonomické úrovně, rozumějí svobodnému trhu a odmítají státní intervence. Jako politik se Peter mohl zviditelňovat v mediích a televizi a jeho varování se dostala na veřejnost. V každém případě měl pravdu," říká o něm český ekonom Milan Zelený.

Rakouská ekonomická škola se vymezuje jako protipól keynesiánství a odmítá masivní zásahy státu do ekonomiky. Chápe ekonomiku jako sebeočistný organismus, zatímco převládající pohled se dívá na ekonomiku makroekonomicky, jako na fixovaný a neměnný mechanismus či stroj, který musí být "obsluhován" státem a jeho intervencemi.

Schiff radí, jak vydělat na recesi

Peter Schiff se dnes s chutí naváží do politiky americké centrální banky Fed. Jeho největším nepřítelem je její předseda Ben Bernanke. "Bernanke pokaždé viní obchodníky s nemovitostmi, kteří vycházeli z falešných předpokladů, že ceny realit neustále porostou. Dělal přitom stejnou chybu. Domněnky o růstu cen realit byly skutečně bláznivé, ale k nákupům lákaly levné peníze, které podpořil Fed," řekl v jednom svém letošním komentáři pro Financial Sense University.

Peter Schiff začal kariéru jako broker v Shearson Lehman Brothers. Byl ekonomickým poradcem republikána Rona Paula při prezidentských volbách v roce 2008. Šéfuje investiční společnosti Euro Pacific Capital, která doporučuje investovat do zahraničních instrumentů, zlata, stříbra a drahých kovů. Je autorem tří knih, ta poslední s názvem "Jak vydělat na ekonomickém kolapsu" vyšla v září roku 2009 a je bestsellerem časopisů NY Times a Wall Street Journal.

Slavné výroky Petera Schiffa


2002
"Trh je stále extrémně nadhodnocený, nevěřte propagandě. Když posloucháte finanční analytiky v televizních show, nejde o investiční rady, ale propagandu." V budoucnu očekával problémy. Srovnával je mimo jiné s internetovou bublinou na přelomu tisíciletí, kdy obětí nadhodnoceného internetového boomu byla řada firem a investorů.

2004
Varoval před rizikovými ARM hypotékami, s nimiž v největší míře obchodovaly například dvě obří státem dotované firmy Fannie Mae a Freddie Mac.

2005, duben
"Nemůžeme se vyhnout blížící se katastrofě. Nějaká pohroma musí přijít."

2005, srpen
"Naše ekonomika leží na bublině realitního trhu, který se velmi podobá internetovému boomu na přelomu tisíciletí," řekl Schiff v televizi na otázku, co říká na rekordní růst cen nemovitostí. Zdálo se, že všichni na růstu vydělávají.

2006, srpen
"Americká ekonomika je jako Titanik, jsem tady se záchranným člunem a snažím se dostat lidi z potápějící se lodi... Vidím, že se na Spojené státy žene skutečná finanční krize."

"Situace bude opravdu vážná, nehledě na to, jestli to začne v roce 2007 nebo 2008. Myslím si, že to potrvá roky. Hlavním problémem americké ekonomiky je nadměrná spotřeba a půjčky a nedostatek produkce a úspor. Spotřebitel přestane konzumovat a začne spořit, zejména když uvidí, jak jeho bydlení ztrácí na ceně.

2006, prosinec
Co se stane příští rok? "Příští rok ceny na realitním trhu začnou opět sunout k zemi," řekl Schiff v debatě na FoxNews a měl pravdu. Průměrná cena jednoduchého rodinného domku spadla poprvé za desetiletí.

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Indům sebrali kojence. Nový film buší do Barnevernetu a otřásá Norskem

Do norských kin dorazil nový film inspirovaný osudem indické rodiny bojující o své děti. Příběh maminky ze Stavangeru,...

KOMENTÁŘ: Pavel zvolil u penzí nejhorší možné řešení

Premium Jedním z prvních ústavních kroků Petra Pavla bylo posouzení sporné valorizace důchodů. Prezident měl celkem čtyři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další pád americké banky. Po SVB krachla newyorská Signature Bank

Americké úřady uzavřely newyorskou Signature Bank. Bankrot přichází jen několik dní po krachu SVB, který byl největší...

Problémy bank ženou investory jinam. Zlato a bitcoin vystřelily vzhůru

Potíže světových bank a nejistota na kapitálových trzích nahrávají alternativním investicím a také tradičnímu...

Cena plynu je nejníž od července 2021, Češi s ním přestávají šetřit

Odchod zimy a relativně plné zásobníky tlačí cenu zemního plynu dolů. Velkoobchodní cena pro evropský trh ve virtuálním...

Evropská komise prověřuje kartel u výrobce energetických nápojů

Evropská komise zahájila sérii nehlášených inspekcí u nejmenovaného výrobce energetických nápojů. Jméno nezveřejnila,...

Snoop Dogg rozšiřuje podnikání. Bude prodávat kávové produkty

Podnikatelské impérium rappera Snoop Dogga se rozrůstá. Tentokrát se jej rozhodl rozšířit o prémiovou značku kávových...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...