Ekonom kritizuje pomoc Řecku: Státní dluhy zničí Evropanům úspory

  9:30aktualizováno  9:30
Profesor ekonomie na univerzitě v Tübingenu Joachim Starbatty patří mezi kritiky eura k veteránům. Se třemi kolegy se neúspěšně pokusil u spolkového Ústavního soudu v roce 1998 žalovat už samo zavedení eura. Po dvanácti letech připravuje stejná čtveřice žalobu na německou pomoc zadluženému Řecku.

Kritik eura a pomoci Řecku Joachim Starbatty. | foto: Profimedia.cz

Starbatty při telefonickém rozhovoru odkazuje na Václava Klause a občas se přeřekne a místo euro řekne marka.

Proč jste se se svými kolegy rozhodl žalovat záměr německé vlády poskytnout Řecku finanční pomoc a čím budete ústavní soudce přesvědčovat?
Odvoláváme se na Lisabonskou smlouvu, článek 125, na No Bail Out dodatek. Podle toho žádný stát nemůže ručit za jiný členský stát a tento článek je nyní záměrně obcházen. Výsledkem je, že z měnové unie, která měla původně být společenstvím stability, se pomalu stává společenství ručitelů. V tom případě se každý stát v případě finančních potíží může spolehnout na ostatní státy. To je jeden z důvodů.

A ty další?
Dluhy jednotlivých členských států mohou stoupat do takové výše, že se ze společenství ručitelů stane společenství dlužníků. Dlužníci totiž budou očekávat, že se o ně bohatší země postarají. A zkušenosti ukázaly, že se společenství dlužníků po čase promění ve společenství inflační.

VÁCLAV KLAUS

Za krizi v Řecku může euro, ne řecké dluhopisy - více zde

Obáváte se tady příchodu velké inflace?
Pokud dluhy členských zemí budou tak silně stoupat, pak bude samozřejmě stoupat i tlak na národní banky, aby začaly dělat takzvanou politiku levných peněz. Tedy na zvýšení inflace, která by ulehčila splácení dluhů. To je sice skvělé pro pokladny států a všechny dlužníky, ale nehorázné poškozování úspor.

Co vám ještě vadí na "společenství ručitelů"?
Národní hospodářství ztrácí svou politickou suverenitu. Bundestag je nucen souhlasit s pomocí Řecku, protože kancléřka Merkelová představila poslancům pouze dvě možnosti. Buď povolit finanční pomoc, nebo rozpad měnové unie. Role národního parlamentu tak díky Evropské unii spadá na nulovou úroveň. To je přesně to, co se s měnovou unií nemělo stát. Aby několik málo členských států automaticky bralo na sebe finanční závazky jiných členů. Váš prezident Václav Klaus to nazývá měnovým socialismem.

Jaké si myslíte, že máte šance u Ústavního soudu?
Svou žalobu připravujeme tak pečlivě, jak to jen jde. Soustředíme se přitom na důležité body, jako je No Bail Out doložka, nepřehlédnutelnost vývoje dluhů a zachování práv parlamentu. Očekáváme, že Ústavní soud naši žalobu neodmítne, protože naše iniciativa má neuvěřitelně velkou podporu.

Kdo vás podporuje?
Všichni. Především občané, ale i politické strany. Názorové rozdíly panují i ve vládní CDU/CSU, avšak v posledních týdnech podpora velmi zesílila. Přijme-li Ústavní soud naši žalobu a její obsah se začne projednávat, pak nastane úplně nová, dynamická situace. Celý svět bude pak hledět směrem ke Karlsruhe (sídlo německého Ústavního soudu, pozn. red.), protože to bude poprvé, co před soudem stane měna.

Jak by se tedy podle vás měly řecké problémy řešit?
Řekové by měli z vlastní vůle změnové unie vystoupit. Kdyby měli vlastní měnu a mohli ji devalvovat, získali by zpět svou konkurenceschopnost. Kdyby existovala řecká drachma, musela by devalvovat o čtyřicet procent. Pak by stoupl vývoz a klesl dovoz, jelikož by Řekové museli více kupovat domácí produkty. Ale především by tím stoupla atraktivita Řecka jako přímořského státu. Lidé by už nejezdili tolik do Turecka, ale do Řecka, utráceli by tam svá eura a Řecko by na tom vydělalo.

Mohlo by to v budoucnu znamenat i výstup dalších problémových členů eurozóny, jako je Španělsko a Portugalsko?
K tomu mohu jen říct, že státy, které dokážou držet své dluhy pod kontrolou, se nepotřebují obávat. Ale když záměrně směřují do platební neschopnosti a žádají o půjčky, které by za normálních podmínek nedostaly, pak si musí raději rozmyslet, jestli pro ně není lepší eurozónu opustit, devalvovat, a získat tak zpět ztracenou konkurenceschopnost.

Jakým způsobem by se dalo Řecko k "dobrovolnému" výstupu z eurozóny donutit?
To je jednoduché. Nedat mu žádné peníze, pak se to stane automaticky. Pokud spolková vláda a Bundestag odmítnou zaplatit Řecku 8,4miliardy eur, pak by jim nezbylo nic jiného než devalvace.

Německé banky a pojišťovny jsou třetím největším světovým ručitelem Řecka. Není to riziko pro Německo příliš velké? Řecko by německé banky přece strhlo s sebou!
Dluhy v eurech musí být zredukovány podle příslušné devalvace kurzu. Banky by postihly ztráty. Ale to by bylo v úplném pořádku. Bankéři totiž věděli, že riziko půjček Řecku je vysoké, přesto půjčovali kvůli vysokým úrokům a důvěřovali, že své peníze dostanou zpět. Byl by to trest za jejich sázku.

Není finanční pomoc ve výši necelých osm a půl miliardy eur přece jenom lepším řešením?
Pokud dlužníkovi dáte peníze, aby splatil své dluhy, tak za rok bude peníze zase potřebovat. Tím mu nepomůžete a jen zbytečně prodlužujete jeho agonii. Já navrhuji uzdravit Řecko devalvací měny, aby opět získalo konkurenceschopnost a důvěru kapitálových trhů, jako tomu bylo například při krizi v Asii koncem devadesátých let.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Američané sevřeli ekonomické srdce Venezuely, utahují ropné kohoutky

Bez ropných věží by Venezuelská ekonomika byla dávno mrtvá.

Spojené státy zmrazí účty ropné společnosti Petróleos de Venezuela (PDVSA), dokud se ve Venezuele neuspořádají...

Spravedlnost pro kreativce. Unie se dohodla na ochraně autorských práv

(ilustrační snímek)

Zástupci Evropské rady, Evropské komise a představitelé Evropského parlamentu se ve středu večer dokázali shodnout na...

Křetínský dokončil koupi francouzských časopisů včetně Elle

POD DOHLEDEM. Spolumajitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský sleduje na Letné...

Miliardář Daniel Křetínský prostřednictvím své mediální skupiny Czech Media Invest (CMI) dokončil nákup časopisů...

Najdete na iDNES.cz