Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. května 2022 Valdemar

Z Jávy se stala popelnice planety. Na PET láhvích se tu připravuje i tofu

  13:09
Zamořené ovzduší, toxická vejce i tofu. Přesně to je každodenní život v indonéských městečkách Tropodo a Bangun na ostrově Jáva. V potravinách zde byly nalezeny vysoce toxické chemické látky. Příčinou vysokých hodnot zdraví škodlivých dioxinů je především velké množství plastového odpadu, který je do Indonésie dovážen.

Domácí výroba tofu je na Jávě velmi rozšířená. Jako palivo se však na mnoha místech používá jedovatý plast. (18. listopadu 2019) | foto: Profimedia.cz

Extrémní hodnoty vysoce toxických dioxinů naměřili vědci ve vejcích odebraných poblíž továrny na výrobu tofu v Tropodu. Vejce pocházela z volných výběhů, kde se hromadí plastový odpad ve velké míře dovezený ze zahraničí včetně zemí Evropy. 

Fotogalerie

Požitím jediného vejce se do lidského organismu dostane 25krát vyšší množství dioxinu, než je denní dávka povolená v USA a 70krát vyšší než by schválil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). 

Vejce z Tropoda a Bangunu obsahovala vysoce nebezpečné látky SCCP, PBDE a toxické perflurované sloučeniny používané v plastovém průmyslu. Všechny tyto chemické látky jsou celosvětově přísně regulovány podle Stockholmské úmluvy OSN.

Určování míry znečištění dioxiny pomocí vajec je standardní metoda. Slepice totiž vyzobávají potravu přímo z půdy, která je v souvislosti s vypouštěním nečistot do ovzduší toxická. To se poté promítne i do vajíček.  

Výzkum ve spolupráci s místními organizacemi a celosvětovou sítí IPEN zde prováděli odborníci z českého spolku Arnika.

„Nejhůře jsou na tom komunity Bangun a Tropodo, kde se lidé v odpadcích doslova topí,“ popisuje z Jávy vedoucí programu Toxické látky a odpady spolku Arnika RNDr. Jindřich Petrlík.

Dosud nejvyšší naměřené hodnoty dioxinů byly zaznamenány u vajec v Bien Hoa ve Vietnamu. Během vietnamské války zde vyráběli pesticid Agent Orange na ničení porostů, v nichž se schovávali vojáci Vietkongu. Oblast je celosvětově vnímána jako dioxiny nejzamořenější místo na Zemi. V rámci detoxikace oblasti byl nedávno zahájen desetiletý ekologický projekt, který vyjde na přibližně 9 miliard korun.

Čína má klid, Indonésie trpí

Výzkum na Jávě poprvé prokazatelně poukázal na kontaminaci potravního řetězce v důsledku nesprávného nakládání s plastovým odpadem z dovozu. Výzkumníci se zaměřili právě na dvě komunity Bangun a Tropodo na východě Jávy, kde je situace nejhorší.

„Když v roce 2018 ukončila Čína příjem a zpracování cizího plastového odpadu, z Jávy se stala popelnice planety, kam putuje extrémní množství plastového odpadu ze všech koutů světa. Podle údajů z OSN se objem dovozu plastového odpadu do Indonésie mezi lety 2017 až 2018 zdvojnásobil. 

„V Bangunu obyvatelé hromady plastového odpadu spalují, aby snížili jeho množství ucpávající ulice a hromadící se kolem domů. V Tropodu využívají plastový odpad dokonce jako palivo v místních továrnách na tofu,“ doplňuje Laura Vyda, tisková mluvčí globální sítě IPEN.

Plastový odpad zaplavil snad všechny indonéské ostrovy:

Spalování plastů a dusící se obyvatelstvo

Spalování plastu trápí hlavně místní obyvatele. Jedním z nich je i čtyřiaosmdesátiletý Karnawi z Tropoda. Poblíž domu má sedm vývařoven, které spalují plasty a jeho slepice snášejí vajíčka, která měla jedny z nejhorších hodnot toxinů v celé vesnici.

Tofu, potravina, která příliš nestojí a má vysokou hodnotu bílkovin, je v chudé Indonésii velmi populární. Jen v Tropodu se najde na třicet vývařoven, které ho zpracovávají. Všechny bohužel topí plastem.

Toxické látky v ovzduší i jídle mají negativní vliv na lidské zdraví. Dioxiny mohou kromě kardiovaskulárních chorob a rakoviny přispívat k rozvoji Parkinsonovy choroby či těžce poškodit reprodukční soustavu nebo vývoj plodu. Jen v Tropodu žije pět tisíc lidí, kteří jsou v důsledku zamoření plastem ohroženi. V Banganu jich je dalších 2400.

„Začnou to pálit brzo ráno a pokračují až do večera. Každý den. Ve vzduchu je stále kouř. Těžko se mi dýchá,“ stěžuje si Karnawi.

Pro dobrotu na žebrotu

Odpadní plasty se do Indonésie dostávají spolu se starým papírem jako zásilky k recyklaci. Čísla z posledních let ale naznačují, že import papíru k recyklaci slouží jako maskování nelegálního dovozu plastového odpadu. Ten přitom ve velké míře pochází z Číny, ale i z evropských zemí, Austrálie nebo Spojených států.

Paradoxem je, že většina občanů z Evropy, USA či Austrálie třídí odpad s vědomím toho, že bude zrecyklován a využit na výrobu nových produktů. Část vytříděného plastu přesto končí v zemích, kde je podobně jako v Indonésii smíchána s místním odpadem. I přesto, že se z části plastů vyprodukují nové výrobky, většina je v recyklačním oběhu dále nevyužitelná a končí v ohništích, tak jako v Tropodu.

Na nutnosti úplného zákazu spalování plastového odpadu, přísné kontrole dovozu a přísnější regulaci nakládání s odpady na vnitrostátní úrovni se shodují všichni autoři mezinárodní studie.

„Naše zjištění jasně ilustrují nebezpečí plastů pro lidské zdraví a měla by přimět politiky, aby zakázali spalování plastového odpadu a pečlivě kontrolovali dovozy,” apeluje australský odborník na dioxiny Lee Bell ze sítě IPEN.

„Situace na východě Jávy je skutečně alarmující a vyžaduje okamžité řešení, dříve než dojde k ekologické katastrofě, která může mít důsledek globálního charakteru,“ varuje před hrozbou člen výzkumného týmu RNDr. Jindřich Petrlík z české organizace Arnika.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:
  • Nejčtenější

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Přejmenujte hostinec, hrozil žalobou módní časopis. Majitelé se mu vysmáli

Společnost Condé Nast, vlastník značky mezinárodního módního časopisu Vogue, pohrozila právními kroky malému hostinci v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výlohy jsou plné, ale obchody zavřené. Jak sankce rozkládají ruskou ekonomiku

Ve chvíli, kdy Vladimir Putin jakožto prezident Ruské federace oznámil invazi na Ukrajinu, zdálo se, že válka je od...

Rubl je nyní nejvýkonnější měnou světa. K euru je nejsilnější za sedm let

Ruský rubl v posledních dnech nadále posiluje a vůči euru se během pondělí dostal dokonce na své sedmileté maximum....

Nový Zéland se otevřel, mladí prchají. Já kdysi taky, chlácholí premiérka

S uvolněním covidových restrikcí nyní sice na Nový Zéland míří desetitisíce turistů, tisíce Novozélanďanů, a to...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Výlohy jsou plné, ale obchody zavřené. Jak sankce rozkládají ruskou ekonomiku

Ve chvíli, kdy Vladimir Putin jakožto prezident Ruské federace oznámil invazi na Ukrajinu, zdálo se, že válka je od...

Odvrácená strana luny. Sen o štěstí střídají myšlenky na sebevraždu

Osmadvacetiletý Nigerijec Odosa Iyamuosa začal minulý podzim na radu svých kamarádů investovat do nadějné kryptoměny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rubl je až moc silný. Ruská centrální banka proto snížila úrokové sazby

Silný rubl přiměl ruskou centrální banku ke snížení základní úrokové sazby o tři procentní body na 11 procent. Zástupci...

Nové ruské plynovody v Polsku nevzniknou, Varšava vypověděla smlouvu

Polsko vypovědělo smlouvu o výstavbě sítě plynovodů na svém území, kterou v roce 1993 podepsalo s Ruskem. Vláda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...