Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Bez uniformy ale s průkazem. Pilot EasyJetu zachránil dovolenou sobě i ostatním

  • 64
Pondělní let společnosti EasyJet z Manchesteru do španělského Alicante byl málem zrušen, britskému dopravci kvůli krizové situaci totiž chyběl pilot. Jeden z cestujících se proto nabídl, že ho zastoupí. Michael Bradley, který je rovněž pilotem EasyJet, měl svůj pilotní průkaz s sebou a nechtěl si nechat zkazit rodinnou dovolenou.

O “záchraně” letu jedním z jeho pasažérů informoval jako první britský server Metro. Michael Bradley si do zavazadla přibalil svůj pilotní průkaz poté, co zjistil, že večerní linka do Španělska má dvě hodiny zpoždění. Britským aerolinkám EasyJet totiž chyběl jeden kapitán letadla.

Důvodem byla pondělní krizová situace na evropském nebi, která si vyžádala zrušení několika leteckých spojů. Bradley kontaktoval vedení společnosti EasyJet kvůli obavám, že jeho let skončí stejně. Na dovolenou letěl i se svou manželkou a synem.

“Těsně před bezpečnostní kontrolou jsem si říkal, nestálo by to uskutečnit  jeden telefonát? Podle mě ano, rád bych totiž odjel na dovolenou,” uvedl pak ve svém projevu k cestujícím na palubě letadla.

“Zavolal jsem EasyJetu a říkám: ‘Zdravím, stojím zrovna na terminálu a nic nedělám. Mám s sebou svou licenci, úmyslně, i svůj doklad a moc rád bych odjel na dovolenou takže pokud potřebujete laskavost jsem tady a jsem připraven.’ Řekli, že zavolají zpátky,” říká Bradley pasažérům na videozáznamu, který natočila jedna z cestujících.

02.září 2019 v 11:37, příspěvek archivován: 05.září 2019 v 18:20

It could only happen to me!! Get to the airport and our flight is delayed a couple of hours... then I happen to look at the original time and it changed to gate closing!! Had to leg it across the airport to get on the flight...

Get to boarding and asked the guy at the desk what's going on he said ' oh your pilots gone missing but a guy that's going on your flight is going to fly the plane ' REALLY CASUALLY!!!

Luckily the guy was actually a pilot!! probably would hav...e been cancelled if it wasn't for him! Legend

Představitelé společnosti podle něj zavolali zpátky během 38 sekund a prosili jej, aby letadlo do Španělska odpilotoval. “Takže pokud vám nevadí, že jeden z vašich pilotů dnes vypadá takto, poletíme do Alicante,” řekl Bradley pasažérům předtím, než zamířil do kokpitu letadla v tričku. Po tomto oznámení propukl na palubě letadla aplaus.

Pondělní problémy na evropském nebi byly podle britského deníku The Independent následkem nedělního selhání francouzského řízení letového provozu. To mělo dopad na posádky leteckých společností, které musely sáhnout k pohotovostním zdrojům.

Mluvčí aerolinek posléze pochválil Michaela Bradleyho za “práci navíc” a zdůraznil, že byl po čtyřech dnech volna řádně odpočatý a tudíž oprávněný pilotovat letadlo. “Bylo to zcela v souladu s předpisy, měl svou licenci i doklad. Bezpečnost je naší největší prioritou,” řekl mluvčí serveru Metro.