Jednocentové mince se začaly ve Spojených státech amerických razit v roce 1793. Od roku 1909 zdobí přední stranu mince, která je vyrobena ze zinku a mědi, profil prezidenta Abrahama Lincolna. V USA se už léta vede diskuse o tom, zda je třeba skončit ražení jednocentových mincí. V Kongresu bylo předloženo několik návrhů na jejich zrušení, prozatím však žádné neprošly.
„Spojené státy příliš dlouho razily centy, které nás doslova stály více než dva centy. Toto je plýtvání!“ napsal Trump.
Musk si vyhlédl nový cíl pro úspory. Posvítí si na jednocent![]() |
Americká mincovna ve své výroční zprávě za loňský rok uvedla, že každý cent na výrobu stojí 3,69 centů, což je více než třiapůlnásobek nominální hodnoty mince. Podle instituce náklady na výrobu zůstaly nad nominální hodnotou 19. fiskální rok v řadě. Americká mincovna ve finančním roce 2024, který skončil v září loňského roku, ztratila 85,3 milionu dolarů při výrobě známých amerických „haléřů“. Jednocentová mince představovala 54 procent z 5,87 miliardy mincí vyrobených mincovnou v tomto období.
Trumpův příkaz by pravděpodobně vyžadoval souhlas zákonodárců, ale zastavit ražbu jednocentovek bude zřejmě moci i ministr financí, uvedl v lednu profesor ekonomie Robert Triest z Northeastern University v Bostonu. Ceny by se následně pravděpodobně zaokrouhlily na příštích pět centů, uvádí agentura Reuters.
Jednocentové mince se v roce 2012 přestaly razit v Kanadě. Vláda to zdůvodnila výrobními náklady 1,6 centu za kus a klesající kupní silou obyvatelstva v důsledku inflace.