Zatím se tyto obavy propsaly do kondice amerického akciového trhu. Řada expertů zároveň snižuje své původní odhady o růstu amerického hrubého domácího produktu a reviduje své původní předpovědi. Trumpovi a jeho spolupracovníkům se nedaří zmírnit nervozitu, která v USA momentálně panuje. Slovo recese je tak s trochou nadsázky ze dne na den nejvíce skloňovaným pojmem nejen v amerických médiích, píše CNN.
Situace v USA se za několik dnů zcela změnila. Investoři mají obavy, co přinesou další dny. V úterý se cena většiny amerických akcií opět propadla a nedokázala smazat ztráty vzniklé již během pondělního obchodování. Investoři nepřijali ani další Trumpovy protekcionistické plány, které zahrnují i možná padesátiprocentní cla na dovoz oceli a hliníku.
Podnikatel vsadil na papírová brčka. Trump mu svým příkazem zhatil plány![]() |
„Úroveň nejistoty je vyšší, než jaká by v ideálním případě měla být. Cla v prvé řadě tlačí nahoru spotřebitelské ceny a v druhé řadě potlačují hospodářský růst,“ komentuje situaci analytik Bill Dudley.
Americká ekonomika je odolná, říkají odborníci
Podle CNN však americká ekonomika není v bezprostředním ohrožení hospodářské recese. Podle posledních dostupných dat rostla koncem minulého roku stabilním tempem. Nedá se hovořit o masivních propouštěních, bankrotech ani významném poklesu celkové ekonomické aktivity. Americká míra nezaměstnanosti se zároveň stále pohybuje okolo 4,1 procenta.
Odborníci v tomto ohledu říkají, že některé předchozí prognózy se jevily až jako příliš pesimistické. Například v roce 2022 někteří američtí analytici říkali, že pravděpodobnost hospodářské recese je z jejich pohledu téměř stoprocentní. Následně ale žádný takový hospodářský pokles v USA nepřišel.
Velký burzovní výprodej. Akcie kvůli Trumpovu chaosu odepisují biliony dolarů![]() |
I přesto ale Trumpova nynější politika vzbuzuje mezi odborníky určité obavy. „Americká ekonomika je velmi odolná. Nejistota jí ale nevyhovuje,“ uvedl pro CNN analytik David Kelly z JPMorgan. Dodal, že on osobně vnímá obrovskou nejistotu zejména v oblasti protekcionistické politiky, rozpočtových škrtů USA i hromadného propouštění z amerického veřejného sektoru.
Odolnost americké ekonomiky se v minulých letech projevila během náročné koronavirové pandemie. Podařilo se jí zvládnout strasti související s obrovsky pošramocenými dodavatelskými řetězci. Relativně zvládla i období vysoké inflace, se kterou byly spjaté i vyšší úrokové sazby.
Problém je hlavně nejistota
Bývalý americký ministr financí Larry Summers k tomu říká, že riziko recese podle něj existuje. „Klesající ekonomika může vést ke slabším trhům. Ty ale rovněž mohou přispět k dalšímu oslabování americké ekonomiky,“ uvedl s tím, že pro trhy je obrovsky důležitá hlavně předvídatelnost. Nestojí o jedno překvapení za druhým. Summers zároveň uvedl, že dosavadní Trumpova politika ochladila celkovou americkou poptávku, přiměla podniky neinvestovat a spotřebitelé nyní čekají na to, co vlastně přijde, a i proto odkládají některé výdaje.
Kanadu tížila Trumpova obří cla jen hodiny. Než Ontario zastavilo zdražení elektřiny |
Nejpatrnější jsou nyní obavy hlavně v případě amerického akciového trhu. Technologické tituly čím dál více ztrácejí, investoři namísto toho sází na veřejné služby, zdravotnictví a oblast obrany. Index S&P 500 od rekordních maxim v polovině února odepsal již 9 procent. Během pondělí se o více než 4 procenta propadl technologický index Nasdaq. Investory přestává zajímat hlavně automobilka Tesla.
Analytici společnosti Goldman Sachs přišli s tím, že v příštích 12 měsících může americká hospodářská recese nastat s dvacetiprocentní pravděpodobností. Proti předchozí prognóze jde o mírný nárůst, a to konkrétně o 5 procentních bodů.
Koupím si teslu, slibuje Trump. Proti značce se staví čím dál víc Američanů |
Experti zároveň dodali, že záležet bude hlavně na Trumpovi a jeho konkrétních krocích. Zejména v oblasti cel. Záleží ale také na tom, jak se k celé situaci postaví americká centrální banka, uzavírá CNN.