Tisíce dolarů navíc. Americká auta by mohla po zavedení cel podražit

  14:06aktualizováno  14:06
Donald Trump dlouhodobě vyhrožuje uvalením dovozních cel i na automobily a jejich součásti. Pokud je zavede, cla by mohla zvednout ceny nejprodávanějších vozů ve Spojených státech až o tisíce dolarů. Trumpova administrativa přitom usiluje o cenovou dostupnost aut,.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Minulý měsíc se americký prezident Trump shodl s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem, že Spojené státy a Evropská Unie budou usilovat o nulová cla na průmyslové zboží. CNN ale uvedla, že americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že navzdory dohodě dále zkoumá případné zavedení dovozních cel na auta a jejich součásti.

Trump jejich zavedením ve výši až 25 procent v minulých měsících opakovaně vyhrožoval Evropské Unii.

Studie společnosti Experian dospěla k závěru, že 25procentní clo na importovaná auta a automobilové součástky značně zvýší cenu dvaceti nejprodávanějších vozů ve Spojených státech. Nárůst se pohybuje v řádu tisíců dolarů i když se většina vozidel ze seznamu vyrábí přímo ve Spojených státech.

I tyto auta totiž obsahují značné množství součástek od zahraničních dodavatelů. Největší výrobci automobilů se shodují v tom, že dovozní cla by měla na celé průmyslové odvětví negativní vliv. Kromě nárůstu cen varují také před ztrátou pracovních míst.

„Místo vytváření pracovních míst povedou tyto dovozní cla ke ztrátě stovek tisíců amerických pracovních míst v produkci a prodeji automobilů, vozidel SUV, nákladních vozů a automobilových součástek,“ citovala vyjádření Globální asociace výrobců aut agentura Reuters. Asociace zastupuje například Hondu, Hyundai, Nissan nebo Kiu.

Coca-Cola v USA zdražuje. Ceny vyhání nahoru cla na hliník

Toyota, která v americkém Georgetownu v Kentucky vyrábí nejpopulárnější americký sedan Camry varovala, že by dovozní cla zvedla náklady na výrobu jednoho modelu o 1 800 dolarů (39 700 korun). Kromě toho by podle prohlášení automobilky opatření zdražilo veškerá auta prodávaná ve Spojených státech.

Cla by také představovala masivní eskalaci obchodních sporů USA s Německe, Kanadou, Mexikem a dalšími zeměmi, uvedl v červenci web Business Insider. Trumpův krok by pak pravděpodobně vedl k odvetným opatřením od těchto zemí.

„Dovozní clo představuje daň, kterou zaplatí američtí spotřebitelé. Významně zvýší náklady každého nového vozu prodaného ve Spojených státech, přičemž nezáleží na tom, odkud pochází,“ uvedla automobilka Mazda v prohlášení, které zveřejnil deník USA Today.

Uvádí také, že potenciální dovozní cla napadla americká Aliance automobilových výrobců, která ve Washingtonu zastupuje politické zájmy automobilek. Aliance, jež zastupuje výrobce General Motors, Ford nebo BMW, je považuje za škodlivá pro celou americkou ekonomiku.

Vláda prezidenta Trumpa přitom usiluje o cenovou dostupnost automobilů a ve čtvrtek přišla s návrhem na zmírnění federálních limitů spotřeby paliva u osobních a nákladních aut, od kterého si kromě snížení ceny slibuje také vyšší míru bezpečnosti.

Přísné ekologické standardy podle Trumpovy administrativy zvedají cenu vozidel, což vede lidi k pořizování starších modelů, které nejsou tak bezpečné jako moderní auta.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Německý nejvyšší soud se v kauze dieselgate postavil za zákazníky

Ilustrační snímek

Podle soudců Německého federálního soudu by se majitelé vozů, u nichž společnost Volkswagen manipulovala s měřením...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Modeling nevynáší. Řada modelek se nejen neuživí, ale ještě se zadluží

Modelka Adriana Lima v doprovodu dalších andílků na Victoria's Secret Fashion...

Únor patří módě. Hned ve třech světových metropolích se odehrávají týdny módy Fashion Week - v Londýně, Miláně a...

Najdete na iDNES.cz