Do Prahy míří náčelník kmene stojícího za burgery s příchutí rock'n'rollu

  11:12aktualizováno  11:12
Do Prahy míří první volený náčelník indiánského kmene Seminolů James Billie. Ten zodpovídá nejen za čtyři tisíce příslušníků svého kmene, ale i rozsáhlou síť kasin, hotelů a především kultovních restaurací Hard Rock Cafe. Zástupci sítě plánují v Praze učinit oznámení, které však předem odmítají blíže komentovat.

Náčelník kmene Seminolů James Billie | foto: Hard Rock Café

Začalo to v roce 1971 kytarou Erica Claptona. Nástroj populárního hudebníka byl prvním, který ozdobil stěnu první restaurace Hard Rock Cafe v Londýně a vytvořil tak základ pro unikátní atmosféru, která dnes celou značku definuje. Stěny 170 provozoven ve víc než 50 zemích zdobí celkem 70 tisíc předmětů z rockové historie.

Nejinak je tomu i v pražské pobočce v historickém domě U Rotta v těsné blízkosti Staroměstského náměstí, kde vedle instrumentů světových hvězd visí třeba i tričko Viléma Čoka s nápisem „Šetři naše lesy, vytři si p*del sovou“.

Fotogalerie

A právě sem zavítají příští týden představitelé majitelů, indiánského kmene Seminolů včetně náčelníka Jamese Billieho. Vedlě něj dorazí i šéfové společnosti Hard Rock Internetional James Allen a Hamish Dodds. Ti přicestují do Evropy na festival Hard Rock Rising v Barceloně.

„Při té příležitosti navštíví tři vybraná Hard Rock Cafe na starém kontinentě, jmenovitě v Benátkách, Praze a Berlíně. Jejich pražská návštěva však bude výjimečná tím, že zde hodlají učinit oznámení, které se týká budoucnosti značky v České republice,“ říká Martina Lednová, generální manažerka Hard Rock Cafe Praha. Podrobnosti zástupci firmy dopředu nechtějí prozradit.

Billie stojí v čele kmene z Floridy od roku 1979. Pod jeho vedením začali Seminolové na svém území jako první indiánský kmen provozovat kasina a herny binga, která rychle expandovala. Jejich příklad začali postupně napodobovat i další kmeny. Seminolové ke kasinům přidali také hotely a v roce 2006 koupili za téměř miliardu dolarů i síť Hard Rock Cafe. 

Z víc než osmdesáti zájemců dal kmen nejvyšší nabídku, zdá se však, že se investice vyplatila. Koncept restaurací je jednoduchý a úspěšný. Provozovny se nacházejí obvykle v centrech světových metropolí a cílí tak hlavně na turisty. „Část našeho modelu je postavena na uspokojení potřeb turistů,“ řekl loni agentuře Bloomberg marketingový ředitel John Galloway, podle kterého tvoří až 72 procent prodejů sítě návštěvníci z jiných měst. Tomu obvykle odpovídají také vyšší ceny.

Turisté si pak vedle žaludku naplněného hamburgerem, hranolkami a třeba i alkoholickým koktejlem nezřídka odnášejí i tašky s nákupem suvenýrů z přiléhající prodejny. Trička, čepice a další doplňky tak tvoří nemalou část tržeb. Díky tomuto modelu na rozdíl od konkurence Hard Rock Cafe rostlo i během krize. Tržby skupiny zahrnující vedle samotných restaurací i hotely a kasina dosáhly předloni podle Bloombergu 3,5 miliardy dolarů.

Autor:

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Další z rubriky

Přichází éra letadel na baterky, signalizuje Pařížský aerosalon

Elektrické letadlo Alice izraelské společnosti Eviation

Podobně jako je tomu u automobilového průmyslu, i budoucnost letecké dopravy zřejmě tkví v pohonu na elektřinu....

Máme to těžší, než si myslíte, nežijeme na jachtě, říkají dědicové BMW

Muzeum BMW v Mnichově

Být majitelem tak velké firmy, jako je německá automobilka BMW, neznamená jen samá pozitiva, večírky a okázalý život....

Turisty nemá kdo obsluhovat. Evropské destinace shání stovky tisíc brigádníků

Ilustrační snímek

Německo a Rakousko se potýkají s masivním nedostatkem sezónních pracovníků. Ve velkém se proto obracejí na brigádníky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz