Pohádkový plat šéfa společnosti Walt Disney rozčilil dědičku impéria

  18:30aktualizováno  18:30
Za loňský rok si Bob Iger, šéf americké mediální a zábavní společnosti Walt Disney, vydělal 65,7 milionu dolarů, tedy v přepočtu 1,5 miliardy korun. Jde o 80procentní nárůst gáže v porovnání z předchozím rokem. Dědička impéria Abigail Disneyová částku označila za šílenou a postavila se na stranu zaměstnanců společnosti, mezi které by část své odměny měl Iger rozdělit.

Šéf společnosti Disney Bob Iger na premiéře blockbusteru Avengers: Endgame v Los Angeles (22. dubna 2019) | foto: ČTK

Podle studie společnosti Equilar byl plat generálního ředitele a předsedy představenstva 1 424krát vyšší než průměrný plat zaměstnanců společnosti. Štědrá odměna odráží také fakt, že se společnost podílela na akvizici mediálního magnáta 21st Century Fox za 71,3 miliardy dolarů, přibližně 1,6 bilionu korun, informuje magazín Deadline.com

Fotogalerie

Díky tomu si Disney buduje cestu ke streamovacím službám Disney+, které mají být v Americe spuštěny ještě letos (psali jsme zde). 

Plat Igera označila začátkem týdne osmapadesátiletá filmová režisérka a filantropka Abigail Disneyová, vnučka spoluzakladatele firmy Roye Disneyho a praneteř Walta Disneyho, za šílený. Zdůraznila, že Iger je podle ní dobrý člověk, který si bonus zaslouží, avšak taková částka má zhoubný vliv na společnost. 

„Podle všech objektivních měřítek je více než tisícinásobek průměrného platu šílenství,“ napsala v jednom ze série 22 tweetů, které zveřejnila na svém profilu. 

Dvojnásobek minimální mzdy

„Když loni dostal bonus (Iger, pozn. red.), propočítala jsem si to. Pokud by ze své kapsy daroval 15 procent každému zaměstnanci, který pracoval v Disneylandu, stále by mu zůstalo 10 milionů dolarů,“ uvedla Disneyová v polovině dubna pro Fast Company

Společnost podle Disneyové neudělala dost pro to, aby odměnila ty, kteří udržovali firmu v chodu každý den. Disneyová připomněla, že v březnu loňského roku zaměstnanci zábavního parku Disneyland v Kalifornii protestovali poté, co nezisková organizace Economic Roundtable publikovala studii s názvem Working for the Mouse (v překladu Práce pro myšáka). Podle ní se více než polovina ze 17 tisíců dotázaných zaměstnanců obávala, že přijde o svůj domov a jeden z deseti v posledních dvou letech žil dokonce na ulici. 

21.dubna 2019 v 17:24, příspěvek archivován: 24.dubna 2019 v 13:51

Let me very clear. I like Bob Iger. I do NOT speak for my family but only for myself. Other than owning shares (not that many) I have no more say in what happens there than anyone else. But by any objective measure a pay ratio over a thousand is insane. https://t.co/O34OjXd6rr

Mluvčí společnosti Disney Suzi Brownová uvedla, že společnost investovala do toho, aby nástupní hodinová mzda dosáhla 15 dolarů za hodinu, což je dvojnásobek minimální hodinové mzdy v USA, píše britský deník The Guardian. Průměrný roční plat ve firmě je podle Equilar 46 127 dolarů, přibližně 1,06 milionu korun. To zhruba odpovídá průměrné roční mzdě v USA.

Podle Disneyové to však nestačí. Společnost, která je ziskovější než kdy dřív, by podle ní měla své zaměstnance lépe platit. 

Právě díky zábavním parkům překonal zisk v prvním kvartálu letošního roku odhady analytiků, a to i navzdory skutečnosti, že byl nižší než v předchozím čtvrtletí. Tržby se podle ČTK snížily na 15,30 miliardy dolarů z 15,35 miliardy. Příjmy z provozu zábavních parků však stouply o 4,6 procenta, ty z mediálních sítí pak o sedm procent.

Na problematiku nerovnosti bohatství a příjmů Disneyová dlouhodobě upozorňuje. Je členkou organizace Patriotic Millionaires (milionáři-patrioti), která volá po vyšších daních pro bohaté. Deník The Guardian v této souvislosti připomíná, že Disneyová pro tyto účely již darovala více než 70 milionů dolarů (1,6 miliardy korun).  

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Směnárenské bankomaty kradou, stěžují si lidé. Brusel to chce zarazit

Ilustrační snímek

Konec okrádání při výběru zahraniční měny. Provozovatelé bankomatů budou muset od půlky dubna příštího roku dát...

Nesu si porno. Obchod úmyslně tiskne na plastové tašky trapné nápisy

Království filmů pro dospělé - plastová nákupní taška kanadského obchodního...

Plastové tašky s nápisy, které tvrdí, že si v nich majitel nese poněkud zahanbující obsah, začal v posledních dnech...

Jako James Bond. Elon Musk chce vyrobit autoponorku z legendárního snímku

Zakladatel a majitel společnosti SpaceX Elon Musk na tiskové konferenci po...

Máme návrh podvodního vozu inspirovaného bondovkou ze 70. let, prohlásil Elon Musk na úterním výročním setkání...

Najdete na iDNES.cz