Trump nařídil vyšetřování francouzské digitální daně, hrozí odvetnými cly

  12:43aktualizováno  12:43
Francouzský Senát schválil zavedení daně pro velké technologické firmy a americký prezident Donald Trump nařídil vyšetřit, zda nediskriminuje americké firmy. Pokud Washington usoudí, že jsou americké společnosti nespravedlivě zdaněny, může přijít s odvetou například v podobě dovozních cel. Paříž se hájí, že daň je v souladu s mezinárodními úmluvami.

Donald Trump s francouzským prezidentem Macronem. | foto: AP

Podle obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera americké úřady prověří mimo jiné, zda Paříž zavádí tříprocentní digitální daň opodstatněně. „Prezident Trump nařídil, abychom prošetřili důsledky tohoto zákona a zjistili, zda je diskriminační či neodůvodněný a zatěžuje či omezuje obchod Spojených států,“ citoval z Lighthizerova prohlášení server Politico.

„Státy jsou v daňových otázkách suverénní. Takže z našeho hlediska je nemístné použít obchodní nástroj k útoku na suverénní stát,“ reagovalo podle agentury Reuters francouzské ministerstvo financí. 

USA již několikrát podobná šetření provedly v souvislosti s obchodními praktikami Číny či Evropské unie, vůči nimž Trump praktikuje tvrdé vyjednávání a údajné nespravedlnosti trestá zaváděním cel.

„Digitální daň“ zaměřená na internetové obry štěpí evropské ministry

Podle Lighthizera totiž nový francouzský zákon zasáhne především služby, v nichž jsou americké firmy globálními lídry, uvedla agentura Reuters. Struktura nové daně a některá prohlášení úředníků tak podle amerického obchodního zmocněnce naznačují, že země nespravedlivě zaměřuje svou daň na technologické firmy se sídlem v USA.

Prezidentův krok vůči Francii přivítali zástupci obou amerických politických stran v senátním finančním výboru, republikán Chuck Grassley a demokrat Ron Wyden. Podle jejich společného prohlášení je „daň z digitálních služeb protekcionistická a nespravedlivě cílí na americké firmy způsobem, který USA připraví o pracovní místa a poškodí americké zaměstnance.“

Digitální daň Gafa

Francie přišla se svou verzí digitální daně poté, co se na společném zdanění internetových firem nedokázaly shodnout unijní země. Má jít o dočasné opatření do chvíle, než se v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podaří v tomto ohledu dojednat mezinárodní dohodu.

PŘEHLEDNĚ: Česká digitální daň, miliardy státu i hrozba arbitráží

Návrh zákona ve čtvrtek schválil francouzský Senát. Dani se ve Francii říká Gafa podle začátečních písmen čtyř zásadních zamýšlených plátců: Google, Amazon, Facebook a Apple. Do francouzského rozpočtu by podle BBC měla letos přinést zhruba 400 milionů eur. 

Daň zasáhne veškeré internetové firmy, jejichž roční globální příjmy přesahují 750 milionů eur, z čehož minimálně 25 milionů vytváří ve Francii.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maire daň zasáhne zhruba 30 společností. Většina z nich má sídlo ve Spojených státech, na seznamu jsou však i britské, čínské, německé nebo španělské firmy.

Zavádění odvodů pro internetové společnosti navrhují také další země včetně Česka, kde je nyní v připomínkovém řízení návrh na sedmiprocentní digitální daň pro velké firmy.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Jak letět na Měsíc a zpět. V aukci budou na prodej letové plány Apolla 11

Americký vojenský pilot a astronaut Buzz Aldrin byl druhým člověkem, který...

Při příležitosti padesátiletého výročí první úspěšné výpravy na Měsíc představuje newyorská aukční síň Sotheby’s...

Kellnerův Home Credit plánuje vstup na burzu, chce vybrat miliardu dolarů

Úvěr klient získá až podepsáním smlouvy a rozhodčí doložky.

Skupina Home Credit plánuje globální veřejnou nabídku akcií. Její stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V....

Rozluštil enigmu, kvůli homosexualitě se zabil. Bude na britské bankovce

Na nové padesátilibrové bankovce je zobrazen matematik Alan Turing, který se...

Tvář matematika a počítačového průkopníka Alana Turinga, který se mimo jiné zasloužil o dešifrování nacistických...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz