Bývalý americký fotbalista postavil první solární město na světě

  14:45aktualizováno  14:45
Postavit město zcela napájené slunečními paprsky je výzvou i na slunné Floridě. A to nejen z technických důvodů. Přesvědčit potenciální zákazníky, aby investovali do dražších nemovitostí, není nic jednoduchého. Své o tom ví i bývalý americký fotbalista Syd Kitson, který se stal developerem.

Babcock Ranch vypadá jako každé jiné floridské město. Úhledné čtvrti tvoří světlé domy s šikmými střechami, dřevěnými panely a velkými verandami před domem. Upravené zahrady zdobí přírodní palmy. 

Architektura je sice podobná jako v kterémkoliv jiném městě na Floridě, avšak domy jsou postaveny podle standardů organizace Florida Green Building Coalition. Jinými slovy, jsou supermoderní a ekologické.

Střechy domů jsou kovové, aby se snížily náklady na vytápění a chlazení. Okapy jsou prodloužené, aby vytvořily stín. V garážích se nachází dobíjecí zařízení. Jenom 30 procent zahrad tvoří trávník. Na zbytku zahrad jsou vysazené méně žíznivé domácí rostliny. „Šedá voda“, která pochází z městské čistírny odpadních vod a z odtoku dešťové vody, slouží k zavlažování a doplňování jezer.

Tato směsice moderních technologií je částečně důvodem, proč se Richard a Robin Kinleyovi rozhodli, že si v novém městečku koupí dům. „Líbí se nám, že jsou všechny technologie skryté a také to, že všechny domy mají optický internet,“ sdělil Richard Kinley Deutsche Welle. Dalším důvodem je snaha uniknout na důchod z rušné Atlanty a vychutnat si čistší prostředí.

Fotogalerie

Manželé Kinleyovi byli mezi prvními obyvateli, kteří se v lednu 2018 přestěhovali na Babcock Ranch. Výstavba města probíhá po etapách.Týden co týden tak dům Kinleyových obklopují noví a noví sousedé. Pozemek o rozloze 18 tisíc hektarů by měl nakonec poskytnout domov 50 tisícům lidí ve 19 500 domech.

Pokud vše klapne, prodá developer do konce roku celkem 250 domů. „Prodat i tento počet domů je velmi těžké,“ řekl Syd Kitson, muž který stojí za projektem. Kitson byl dříve profesionálním americkým fotbalistou. V roce 2005 začal uvažovat o tom, že postaví udržitelné město, které funguje jen na sluneční energii.

„Chtěli jsme, aby byl Babcock Ranch prvním solárním městem ve Spojených státech, možná na celém světě,“ sdělil Kitson, bývalý hráč národní fotbalové ligy NFL.

Kitson koupil na Floridě ranč o rozloze 91 tisíc akrů a 73 tisíc z nich prodal státu, který půdu označil za přírodní rezervaci. „Před 8 nebo 9 lety jsem si vůbec neuvědomoval, jak těžké bude přesvědčit lidi, že je to správná věc,“ vzpomíná Kitson.

Kitson si nedovedl představit, kolik lidí odradí průměrná cena instalace solárních panelů, která na Floridě vychází přibližně na 20 tisíc dolarů. Na to, aby mohl zahájit výstavbu solárního městečka ve státě, který je do značné míry závislý na fosilních palivech, potřeboval perfektní nápad.

Solární řešení s nevýhodou?

Řešením nakonec bylo darovat 440 akrů půdy energetické společnosti Florida Power & Light, která dodává energii více než 10 milionům zákazníků. Společnost Kitsonovi na oplátku nainstalovala 340 tisíc solárních panelů s kapacitou 75 megawattů, což je mimochodem jejich největší instalace. Počátkem příštího roku má Kitson v plánu zdvojnásobit velikost solárního parku, čímž se město stane čistým výrobcem solární energie.

V praxi dohoda mezi developerem a energetickou společností znamená, že město používá energii ze solární farmy od energetické společnosti, takže obyvatelé nemusí platit počáteční náklady na přechod na obnovitelný zdroj energie. Obyvatelé ale budou muset i nadále platit standardní sazby za použitou energii.

„To by se mohlo ukázat jako nevýhoda,“ říká Jody Finver, koordinátor programu Solar Neighbors, což je nezisková organizace, která pomáhá majitelům domů přejít na solární energii. „U střešní solární elektrárny je totiž jedním z motivujících faktorů to, že se vaše účty za elektřinu brzy sníží,“ upozornil na potenciální problém Finver.

Teoreticky by Babcock Ranch mohl být v budoucnosti nezávislý na místní solární farmě. Každý dům je strukturován tak, aby umožňoval dodatečnou montáž solární střechy.

Nejen pro důchodce

Kitson doufá, že se do městečka nastěhují lidé všech věkových kategorií, nejen senioři. Florida je totiž obvyklým místem, kam se lidé stěhují na důchod. Aby do města dostal správnou kombinaci všech věkových kategorií, vytvořil developer rekreační zařízení s bazény, přírodní stezky, rybníky pro rybaření i plavbu lodí.

Součástí města jsou také cvičební stroje, které při používání generují energii. Sousední škola nabízí environmentálně zaměřený vzdělávací program nazvaný „greenSTEAM“, který integruje vědu, techniku, inženýrství, umění a matematiku.

Obyvatelé mohou také využít aplikaci, aby se mohli svézt veřejnou dopravou, kterou zajišťují autonomní vozidla. Studenty bude do městských škol brzy dopravovat autobus na elektřinu.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Lahve, ze kterých už někdo pil. Nápojáři experimentují s recyklovaným plastem

Ilustrační snímek

Velké značky jako Coca-Cola či Evian začínají experimentovat s lahvemi vyrobenými z polyethylentereftalátu (PET), který...

Kávový byznys je v krizi. Vypěstovat zrna se ziskem se daří jen stěží

Kávová zrna

Cena kávy jako suroviny klesá a vypěstovat a se ziskem prodat kávová zrna je pro zemědělce čím dál, tím složitější....

Itálie migranty potřebuje. Jinak se populace zmenší o polovinu, říká studie

Italská vlajka na stožáru před monumentem krále Viktora Emanuela v Římě

Populace Itálie by do konce století mohla klesnout na polovinu. Vyplývá to ze zprávy italského statistického úřadu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz