Bývalý americký fotbalista postavil první solární město na světě

  14:45aktualizováno  14:45
Postavit město zcela napájené slunečními paprsky je výzvou i na slunné Floridě. A to nejen z technických důvodů. Přesvědčit potenciální zákazníky, aby investovali do dražších nemovitostí, není nic jednoduchého. Své o tom ví i bývalý americký fotbalista Syd Kitson, který se stal developerem.

Babcock Ranch vypadá jako každé jiné floridské město. Úhledné čtvrti tvoří světlé domy s šikmými střechami, dřevěnými panely a velkými verandami před domem. Upravené zahrady zdobí přírodní palmy. 

Architektura je sice podobná jako v kterémkoliv jiném městě na Floridě, avšak domy jsou postaveny podle standardů organizace Florida Green Building Coalition. Jinými slovy, jsou supermoderní a ekologické.

Střechy domů jsou kovové, aby se snížily náklady na vytápění a chlazení. Okapy jsou prodloužené, aby vytvořily stín. V garážích se nachází dobíjecí zařízení. Jenom 30 procent zahrad tvoří trávník. Na zbytku zahrad jsou vysazené méně žíznivé domácí rostliny. „Šedá voda“, která pochází z městské čistírny odpadních vod a z odtoku dešťové vody, slouží k zavlažování a doplňování jezer.

Tato směsice moderních technologií je částečně důvodem, proč se Richard a Robin Kinleyovi rozhodli, že si v novém městečku koupí dům. „Líbí se nám, že jsou všechny technologie skryté a také to, že všechny domy mají optický internet,“ sdělil Richard Kinley Deutsche Welle. Dalším důvodem je snaha uniknout na důchod z rušné Atlanty a vychutnat si čistší prostředí.

Fotogalerie

Manželé Kinleyovi byli mezi prvními obyvateli, kteří se v lednu 2018 přestěhovali na Babcock Ranch. Výstavba města probíhá po etapách.Týden co týden tak dům Kinleyových obklopují noví a noví sousedé. Pozemek o rozloze 18 tisíc hektarů by měl nakonec poskytnout domov 50 tisícům lidí ve 19 500 domech.

Pokud vše klapne, prodá developer do konce roku celkem 250 domů. „Prodat i tento počet domů je velmi těžké,“ řekl Syd Kitson, muž který stojí za projektem. Kitson byl dříve profesionálním americkým fotbalistou. V roce 2005 začal uvažovat o tom, že postaví udržitelné město, které funguje jen na sluneční energii.

„Chtěli jsme, aby byl Babcock Ranch prvním solárním městem ve Spojených státech, možná na celém světě,“ sdělil Kitson, bývalý hráč národní fotbalové ligy NFL.

Kitson koupil na Floridě ranč o rozloze 91 tisíc akrů a 73 tisíc z nich prodal státu, který půdu označil za přírodní rezervaci. „Před 8 nebo 9 lety jsem si vůbec neuvědomoval, jak těžké bude přesvědčit lidi, že je to správná věc,“ vzpomíná Kitson.

Kitson si nedovedl představit, kolik lidí odradí průměrná cena instalace solárních panelů, která na Floridě vychází přibližně na 20 tisíc dolarů. Na to, aby mohl zahájit výstavbu solárního městečka ve státě, který je do značné míry závislý na fosilních palivech, potřeboval perfektní nápad.

Solární řešení s nevýhodou?

Řešením nakonec bylo darovat 440 akrů půdy energetické společnosti Florida Power & Light, která dodává energii více než 10 milionům zákazníků. Společnost Kitsonovi na oplátku nainstalovala 340 tisíc solárních panelů s kapacitou 75 megawattů, což je mimochodem jejich největší instalace. Počátkem příštího roku má Kitson v plánu zdvojnásobit velikost solárního parku, čímž se město stane čistým výrobcem solární energie.

V praxi dohoda mezi developerem a energetickou společností znamená, že město používá energii ze solární farmy od energetické společnosti, takže obyvatelé nemusí platit počáteční náklady na přechod na obnovitelný zdroj energie. Obyvatelé ale budou muset i nadále platit standardní sazby za použitou energii.

„To by se mohlo ukázat jako nevýhoda,“ říká Jody Finver, koordinátor programu Solar Neighbors, což je nezisková organizace, která pomáhá majitelům domů přejít na solární energii. „U střešní solární elektrárny je totiž jedním z motivujících faktorů to, že se vaše účty za elektřinu brzy sníží,“ upozornil na potenciální problém Finver.

Teoreticky by Babcock Ranch mohl být v budoucnosti nezávislý na místní solární farmě. Každý dům je strukturován tak, aby umožňoval dodatečnou montáž solární střechy.

Nejen pro důchodce

Kitson doufá, že se do městečka nastěhují lidé všech věkových kategorií, nejen senioři. Florida je totiž obvyklým místem, kam se lidé stěhují na důchod. Aby do města dostal správnou kombinaci všech věkových kategorií, vytvořil developer rekreační zařízení s bazény, přírodní stezky, rybníky pro rybaření i plavbu lodí.

Součástí města jsou také cvičební stroje, které při používání generují energii. Sousední škola nabízí environmentálně zaměřený vzdělávací program nazvaný „greenSTEAM“, který integruje vědu, techniku, inženýrství, umění a matematiku.

Obyvatelé mohou také využít aplikaci, aby se mohli svézt veřejnou dopravou, kterou zajišťují autonomní vozidla. Studenty bude do městských škol brzy dopravovat autobus na elektřinu.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Banky je obíraly, tak vymysleli virtuální směnárnu. Má hodnotu miliard

Taavet Hinrikus.

Estonec Kristo Kaarmann si poslal platbu v librách na účet vedený v eurech a divil se, jak nevýhodný kurz mu banka...

Facebook a spol. pod dohledem? Britové řeší reklamu a fake news

Důvěra v Zuckerbergův Facebook klesá.

Papírovým novinám dlouhodobě klesají prodeje i příjmy z tištěné reklamy. Té totiž silně konkuruje cílená nabídka...

Spravedlnost pro kreativce. Unie se dohodla na ochraně autorských práv

(ilustrační snímek)

Zástupci Evropské rady, Evropské komise a představitelé Evropského parlamentu se ve středu večer dokázali shodnout na...

Najdete na iDNES.cz