Americký bankéř využívá v Kazachstánu detektor lži proti korupci

  15:08aktualizováno  15:08
Michael Eggleton, šéf desáté největší kazašské banky, posílá své zaměstnance pravidelně na detektor lži. Snaží se tím omezit korupci a zvýšit tak důvěryhodnost banky mezi investory. Kdo ze zaměstnanců odmítne, nemůže počítat s odměnou ani povýšením.
Zaměstnanci kazašských bank musí podstupovat testování na detektoru lži. Kdo odmítne, nemůže počítat s dobrým místem.

Zaměstnanci kazašských bank musí podstupovat testování na detektoru lži. Kdo odmítne, nemůže počítat s dobrým místem. | foto: Profimedia.cz

Že je s korupcí v Kazachstánu třeba radikálně zatočit, si bývalý expert společností Merrill Lynch a Credit Suisse Group uvědomil hned v okamžiku, kdy do Kazachstánu v roce 2009 poprvé dorazil, píše agentura Bloomberg. To bylo krátce poté, co v zemi krachovaly tři banky (BTA Bank JSC, Alliance a Temirbank), protože se prohýbaly pod dluhem ve výši 20 miliard dolarů, tedy téměř 390 miliard Kč.

Polygraf

Polygraf (detektor lži) je přístroj, který pomocí senzorů umístěných na rukách, pažích a hrudi zkoumaného člověka napomáhá odhalit, zda tento člověk lže.

Senzory umístěné na rukách, pažích a hrudi člověka zaznamenávají například jeho krevní tlak, srdeční puls, dýchání, elektrický odpor kůže, velikost zornice oka apod.) v okamžiku, kdy je člověku kladena série otázek.

Vychází se z předpokladu, že pokud člověk vědomě lže, vyvolá to stresovou reakci, která se projeví ve sledovaných údajích.

Polygraf poskytuje však jen podpůrné důkazy. Jeho výsledky totiž nejsou brány jako stoprocentně spolehlivé.

Jeho zaměstnavatel, kterým byla Euroasijská banka JSC, tehdy prodělával a jeho předchůdce byl právě ve vazbě kvůli podezření ze zpronevěry ve spojení se ztrátou 1,1 miliardy dolarů v bance Alliance, kterou vedl mezi lety 2002 až 2007. Ačkoliv vinu odmítal, v roce 2011 byl odsouzen.

"Právě jsme procházeli jednou z největších světových finančních krizí a já jsem začínal v zemi, ve které bankám nikdo nedůvěřoval. Snažil jsem se vysvětlovat, proč je nutné to změnit, a bylo mi jasné, že to bude válka," popsal situaci Eggleton.

Korupce podle něj není jen o tom, že si někdo vezme peníze bokem a nic víc se nestane. Úplatky mohou vést také k tomu, že někdo přijme do práce naprosto nevhodného člověka či půjčí peníze žadateli, který je velice pravděpodobně nebude schopen vrátit zpět. To vše banku velmi poškozuje a přivádí ji do červených čísel.

Polygraf začal americký bankéř využívat při své práci poprvé v roce 2010, tedy ve stejném roce, kdy kazašská banka natočila reklamu s francouzským hercem Gerardem Depardieu. Ve Spojených státech by Eggleton detektor lži využívat nemohl, protože testy podle úřadů nejsou zcela spolehlivé. Kazašské zákony ho však povolují, pokud s tím zaměstnanec souhlasí a pokud nedostane otázky týkající se náboženství, politické orientace či příslušnosti k odborům.

Dobré místo dostane jen ten, kdo detektorem lži projde

Testem musí projít všichni členové vedení banky, šéfové poboček i vedoucí oddělení, která rozhodují o zakázkách či půjčkách. Kdo by odmítl test podstoupit, nemůže toto místo nikdy dostat. "Nikoho nenutím na test jít, ani ho netrestám, ale kdo ho aspoň jednou ročně nepodstoupí, nemůže s takovým místem, ve kterém se rozhoduje o milionech dolarů, počítat," vysvětluje Eggleton.

Korupce v Kazachstánu

Kazachstán, který disponuje třemi procenty prokázaných světových zásob ropy a jedním procentem zemního plynu, obsadil v žebříčku Transparency International ohledně vnímání korupce v roce 2012 113. místo ze 176 posuzovaných zemí. Dostal se tak za Ugandu a Nikaraguu. Česko tehdy skončilo na 54. místě (více zde).

Podle průzkumu společnosti Sange Research Center, si loni každý sedmý dlužník jistil v Kazachstánu přiklepnutí půjčky úplatkem.

On sám na detektor lži každoročně chodí, aby lidem ukázal, že i na něj nastavená pravidla platí a mohou mu tak důvěřovat. Pro jeho zástupce však byla první žádost o podstoupení testu šokem. "Když jsem dostal mail, že bych se měl na test dostavit, byl jsem zaskočen. Bylo hrozné se vyrovnat s tím, že mi nevěří. Ale svůj názor jsem pak změnil, když jsem se dozvěděl, že i šéf musel půl hodiny odpovídat v temné místnosti na to, zda bral úplatky," popisuje. "Zvyšuje to disciplínu, protože nikdy nevíte, kdy 'velký bratr' přijde i k vám a odhalí, kdo opravdu jste," dodává.

Za první roky, co Eggleton detektor začal využívat, odešlo z banky 600 lidí a počet jejích zaměstnanců se tak snížil na 2 010. Nyní pro Euroasijskou banku pracuje 5 700 lidí.

Finančnímu ústavu se totiž daří. Zisk z vlastního jmění stoupl z 2,2 procenta v roce 2010 na letošních 25 procent. Čistá úroková marže stoupla na konci roku 2012 na 6,9 procenta, zatímco v roce 2009 byla 1,9 procenta. Poměr nákladů k výnosům se zlepšil na 55 procent proti původním 106 procentům, odkazuje Bloomberg na výsledky banky. Zlepšila se také kvalita úvěrů, které drží banka ve svém portfoliu. Zatímco na konci roku 2011 měla 16,2 procenta problémových úvěrů, o rok později už jen 10,5 procenta.

Vedle ekonomických ukazatelů se však bance podařilo vylepšit i svou image. V průzkumu mezi 500 kazašskými podnikateli, který v únoru 2012 zjišťoval, zda od nich banky chtějí úplatky, skončila ze 24 institucí jako třetí nejčestnější banka.

Detektory lži využívají v Kazachstánu také další banky. Například největší privátní banka Kazkommertsbank, která první zaměstnance poslala na testování už v roce 2003, či například kazašská odnož ruské banky OAO Sberbank.

Šli byste na detektor lži, pokud byste jedině tak mohli získat dobré místo?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 2. září 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 774
Ne 61

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Kávový byznys je v krizi. Vypěstovat zrna se ziskem se daří jen stěží

Kávová zrna

Cena kávy jako suroviny klesá a vypěstovat a se ziskem prodat kávová zrna je pro zemědělce čím dál, tím složitější....

Čínská ekonomika nepřestává zadrhávat. Rostla nejpomaleji za 27 let

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky dál zpomaluje. Meziročně hrubý domácí produkt stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku 6,2...

Rozluštil enigmu, kvůli homosexualitě se zabil. Bude na britské bankovce

Na nové padesátilibrové bankovce je zobrazen matematik Alan Turing, který se...

Tvář matematika a počítačového průkopníka Alana Turinga, který se mimo jiné zasloužil o dešifrování nacistických...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz