Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko slaví deset let v EU. Přišly důležité investice, ale i byrokracie

  0:29
Poslední roky před vstupem do EU byly pro tuzemské firmy těžké, musely se vypořádat se zahraniční konkurencí a řada z nich boj vzala. Vstup však ekonomice jednoznačně pomohl. Zahraniční firmy v Česku masivně investovaly a příjmy Čechů se přiblížily starým zemím. Citelně však rostly i ceny.
Evropská unie.

Evropská unie. | foto: Evropská komise.

Sto osmdesát zaměstnanců tavírny sýrů ve Velkém Valtinově na Českolipsku zaskočila před jedenácti lety špatná správa. Továrna se zavírá a oni přijdou o práci. Údajně proto, že provozovna nevyhovuje předpisům Evropské unie, do které hodlala Česká republika co nevidět vstoupit.

To je jeden z konkrétních příkladů, proč pro tuzemský potravinářský průmysl nebyl vstup do EU nijak příjemný. V silné zahraniční konkurenci spojené s přísnými bruselskými předpisy řada podniků neobstála, z českého trhu je vytlačili zahraniční výrobci a na pultech obchodů staré patnáctky se jim nedaří prorazit. Přesto se i potravináři dívají na uplynulých deset let v Evropské unii pozitivně.

"Vstup do Unie hodnotím jednoznačně kladně. EU nám umožnila dostat se do střetu se špičkovou konkurencí a to nás žene dopředu. Musíme počítat s tím, že máme velký trh. Kdo se s tím nevypořádal, tak musel zavřít," upozorňuje Oldřich Obermaier, současný jednatel mlékáren TPK, kterým zmíněná tavírna patřila.

Členství EU přilákalo zahraniční firmy

Vstup do Unie ekonomice jednoznačně pomohl, do Česka začaly přitékat ve velkém zahraniční investice. Peníze sice do země proudily i v letech před vstupem s tím, jak investoři s členstvím počítali, v roce 2004 se ovšem počet investic i jejich hodnota prakticky zdvojnásobily a poklesly až s příchodem krize.

Nejvíce v Česku investovaly automobilky Hyundai či Volkswagen, díky kterým se země stala jedním z nejvýznamnějších výrobců aut a dílů v Evropě. Hodně peněz však přinesly i veřejnosti méně známé firmy, jako je třeba japonský výrobce klimatizací Daikin nebo nizozemský producent vegetariánského jídla Tivall.

"Pro nás je fakt, že Česko je v Unii velmi vysokou přidanou hodnotou. Kdyby nebylo její součástí, bylo by pro nás rozhodování o umístění továren mnohem komplikovanější," říká Zuzana Klimková z Daikinu, který má továrny v Plzni a Brně a v Česku už investoval přes sedm miliard korun.

Zástupci firem se shodují, že největší výhodou vstupu do Unie je konec celních bariér. "Jako výhodu bych označil možnost volného pohybu zboží a služeb po Evropě, jako minus stále narůstající byrokracii," míní Jiří Šimáně, šéf skupiny Unimex. Podle analýzy rakouské banky Erste rostl export z Česka také díky novým firmám třikrát rychleji než ve staré patnáctce - ta zaznamenala v letech 2003 až 2013 64procentní nárůst exportu, zatímco Česko 182procentní.

Kolik Čechů pracuje v zemích EU

Ekonomové se přitom shodují, že bez jistoty podnikatelského a právního prostředí spojeného s členstvím v Unii by firmy do Česka přišly jen stěží. "Právě členství v EU zvýšilo atraktivitu regionu, když se odbouraly bariéry při dovozu a vývozu," připomíná analytik Erste Juraj Kotian.

Firmy v nemalé míře nalákala i levnější pracovní síla. Díky investicím tak přišla i pracovní místa. Poměrně nízká nezaměstnanost však nenutila vlády, aby se pustily do důležitých reforem státních institucí nebo vzdělávacího systému.

"Růstový model vedl k nízké nezaměstnanosti, což by mohl kdokoliv závidět. Zmizel však také tlak na pokračování reforem," upozorňuje Milan Lisický, ekonom Generálního ředitelství pro ekonomické a finanční záležitosti Evropské komise. Nedošlo tak na kroky, které by v konečném důsledku vedly i ke zkvalitnění života běžných občanů.

Mzdy rostly, ale na růst cen nestačily

Kvůli absenci potřebných změn tak dopad na život obyčejných Čechů zůstává rozporuplný. Úroveň cen i mezd se sice přiblížila průměru EU 15, ze statistik však vyplývá, že ceny se úrovni starých zemí EU přibližovaly rychleji než mzdy.

Účty za energie, telekomunikační služby či módu už jsou na podobné úrovni, naopak školství či zdravotnictví zůstávají v porovnání se Západem poměrně levnou záležitostí, někdy však na úkor efektivity a kvality.

Podle indexu kvality života od Erste, který vedle ekonomických ukazatelů zohledňuje i faktory jako počet sebevražd nebo studentů, kteří nedokončí střední školu, se tak život Čechů sice za posledních deset let zlepšil více než Němců, ještě většího pokroku však dosáhli Poláci či Slováci.

Podle Kotiana je však přibližování životních standardů v Unii velmi zdlouhavý proces. Připomíná přitom, že více než v Bruselu je potřeba kořeny problémů hledat spíš v Praze. "Česko například nevyužilo naplno potenciál, který se mu nabízel při čerpání z unijních fondů, když vyčerpalo pouze polovinu z celkového balíku. Příčinou tohoto problému je nízká kvalita veřejných institucí i vysoká míra korupce," říká Kotian.

Autor:
  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

V USA vzniká další vysokorychlostní železnice. Spojí Las Vegas a Kalifornii

23. dubna 2024

V pondělí se v USA zahájila výstavba nové vysokorychlostní železniční tratě. Projekt společnosti...

KOMENTÁŘ: Budou ještě někdy v Česku nízké a předvídatelné ceny energie?

23. dubna 2024

Premium Po energetickém cenovém šoku je na stole otázka: Lze ještě vůbec někdy doufat v nízké a...

Větší než největší. Rekordní 3D tiskárna umí vytvořit víc domů najednou

23. dubna 2024  19:26

Univerzita v americkém Maine představila novou výkonnou 3D tiskárnu, která je schopna vytvářet...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...