Hořký byznys s cukrem. Stojí jako v roce 1990, výrobci prodělávají

  1:00aktualizováno  1:00
Evropské i české cukrovary padají jeden po druhém do velkých ztrát. Cukr po ukončení unijních kvót na podzim roku 2017 přestal vynášet a sektor se pere s historicky největší krizí. Kilogram cukru na pultě letos stojí 12,50 Kč, takřka stejně jako v roce 1990.

Uvolnění kvót, které 49 let určovaly, kolik toho cukrovary v Evropské unii smějí vyrobit, trh vítal s­ nadšením. Největší pěstitelé se po hlavě vrhali do rozšiřování ploch s­ cukrovou řepou a cukrovary investovaly do navyšování výroby. Výsledek? Obrovské přebytky v objemu až čtyř milionů tun cukru a cena na dně.

Zato spotřebitelé se mohou těšit z­ levného sladidla. Kilogram na pultě letos stojí 12,50 Kč, takřka stejně jako v roce 1990. A cukrovary doufají, že se Čechům a Moravanům jen tak nezačne zajídat. Současné evropské zásoby by totiž Česku stačily na jedenáct let a mizerie na trhu může podle oslovených firem trvat další jeden až dva roky.

První oběti jsou z Německa

Cukerná krize už si přitom vybírá první oběti. Německý Südzucker, který je největším hráčem s roční výrobou kolem pěti milionů tun, na začátku roku oznámil, že uzavře pět cukrovarů. Dva v Německu, dva ve Francii a jeden v Polsku. Sníží tím výrobu zhruba o 700 tisíc tun ročně. Ztráty společnosti dosahují stovek milionů eur.

„Všichni napříč trhem jsou ztrátoví. Nordzucker, Südzucker, Francouzi, Belgičané, všichni… Nedá se s tím nic dělat. Jen čekat, až se vyrovná nabídka s poptávkou a stoupnou ceny,“ řekl MF DNES Oldřich Reinbergr, předseda představenstva tuzemského lídra, společnosti TTD Tereos.

Bilance výroby a spotřeby cukru v Česku, EU a ve světě. (27.5.2019)

Bilance výroby a spotřeby cukru v Česku, EU a ve světě. (27.5.2019)

Společnost se šestimiliardovým obratem se dvěma cukrovary v Dobrovici a Českém Meziříčí a třemi tuzemskými lihovary si podobně jako ostatní naordinovala tvrdé úspory. Poprvé v historii se ve fiskálním roce 2018/2019 propadla do ztráty ve výši 178 milionů korun. Hospodářský výsledek se meziročně snížil o 538 milionů a se ztrátou počítá i letos.

TTD Tereos, jenž má v Česku ve výrobě cukru nadpoloviční podíl, šetří ve všech oblastech: v logistice cukrové řepy, manipulaci s výrobky a skladování, na mzdách, výdajích na energie nebo investicích. Firma nepropouští, ale na mzdách přidávala navzdory trvale nízké nezaměstnanosti jen kosmeticky.

Společnost se věnuje i výrobě průmyslového i potravinářského lihu. Ten je momentálně ziskovější, ale nemůže vykompenzovat ztráty z cukru, který generuje 70 procent obratu firmy.

Urvat si co nejvíc

Evropské cukrovary přivedla do úzkých jejich hamižnost. Podle Jana Křováčka, ředitele Svazu pěstitelů cukrové řepy, zemědělci ve velkém navýšili plochy na pěstování cukrové řepy. V Německu a ve Francii až o pětadvacet procent, v Česku asi o desetinu. Teď ale místo řepy sázejí jiné plodiny.

Fotogalerie

Významní hráči na trhu se totiž přepočítali. Očekávali, že vzniknou přebytky, ale nikdo netušil, že bude krize tak hluboká. V roce 2017/2018 se vyrobilo v Evropské unii 20 milionů tun cukru, zhruba 2,5 milionu nad evropskou spotřebu. Velké zásoby jsou však i ve světě.

„Uvědomili jsme si, že na světě je příliš mnoho cukrové třtiny a­ řepy,“ řekl Alain Commissaire letos v dubnu, když vysvětloval, proč druhý největší výrobce cukru ve Francii, Cristal Union, zavře dva cukrovary. British Sugar zase ukončí provoz fabriky ve Španělsku.

„V Evropě je moc výrobních kapacit. Každý stát chtěl navýšit plochu a brát trh na úkor někoho jiného,“ shrnul jádro problému Jiří Hollein, ředitel Moravskoslezských cukrovarů, druhého největšího producenta cukru v Česku, který loni vyrobil 155 tisíc tun.

Rozstřel: Cukr je i ve vlašském salátu a slaných výrobcích

Žádný ze sedmi tuzemských cukrovarů zavírat neplánuje, ale dva největší hráči rozhodnutí nemají ve své moci. Moravskoslezské cukrovary vlastní rakouský velkovýrobce Agrana a TTD Tereos francouzská skupina Tereos. V Česku mají dohromady čtyři cukrovary.

„Nechci o tom spekulovat. Je to jejich majetek, stát se to samozřejmě může. Zatím jsem ale nic takového neslyšel,“ odpověděl Reinbergr na dotaz, zda může očekávat uzavření některé z fabrik.

Německý Nordzucker, druhý největší producent cukru v Evropě, jenž je 35procentním akcionářem TTD Tereos, před pár dny oznámil ztrátu z poslední sklizně ve výši 36­ milionů eur, tedy 930 milionů korun.

Cukr zlevnil téměř o třetinu, méně stojí i alkohol

„Teď je to o konkurenci, kdo s koho. Je jasné, že se musí snížit výroba, ať už řízeně uzavřením fabrik, nebo se to bude dít na základě dlouhodobé konkurence, která bude firmy vyčerpávat až do bankrotu,“ popsal šéf TTD Tereos nová pravidla volného trhu, která se firmy v Evropě musí učit.

Se ztrátou uzavřely loňský rok i ­Moravskoslezské cukrovary. Rakouský akcionář však podle ředitele jasně deklaroval zachování výroby.

Vedle lídrů jsou v Česku další tři menší výrobci: Cukrovar Vrbátky, Prosenice a Litovelská cukrovarna. A čelí týmž problémům.

„Letošek bude nejkrizovější. Loni jsme byli mírně v plusu, letos nám vychází ztráta. Nějak se tím probijeme,“ věří předseda představenstva Litovelské cukrovarny Leopold Klabal.

Evropská unie dává od problémů v sektoru ruce pryč. Výrobcům vzkázala, že jsou na volném trhu a mají si poradit sami. Spoléhat se tak musí na národní podpory, které v Česku tvoří kolem 450 milionů korun ročně. Producenti upozorňují, že v některých zemích jsou dotace v přepočtu na hektar až trojnásobné.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Nová éra námořnictví. První komerční plavba bez posádky proběhla úspěšně

Autonomní loď SEA-KIT

Celníci v belgickém Ostendu obdrželi 7. května krabici ústřic ze Spojeného království. Na tom by nebylo nic zajímavého,...

OBRAZEM: Jak se žije v kampusu Huawei, kde mají i repliku Krumlova

 Huawei security guards line-up at the end of their workday at the new...

Telekomunikační firma Huawei je jednou z nejhodnotnějších čínských společností. Její technologie jsou přísně chráněné,...

PŘEHLEDNĚ: Peníze navíc. Sídla, která platí lidem za to, že se přistěhují

Vesnice Albinen leží ve výšce kolem 1300 metrů nad mořem ve švýcarském kantonu...

Řecký ostrov Kythira, italské městečko Candela nebo švýcarská vesnice Albinen. Tato místa spojuje alarmující úbytek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz