Šest věcí, které otřesou světem, pokud USA dojdou peníze

  13:22aktualizováno  13:22
Bankéři, investoři i politici věří, že Spojené státy nakonec dramatická jednání o navýšení dluhového stropu vyřeší a Amerika si bude moci i po 17. říjnu dále půjčovat peníze na svůj chod. Nicméně zatím nic rozhodnuto není, a tak se finanční domy připravují na katastrofické scénáře, i když počítají s tím, že nikdy nenastanou.

Ilustrační snímek. | foto: Reuters

Ačkoliv nelze přesně předpovědět, co by se stalo, kdyby jednání amerických politiků zkrachovala, první dopady na americkou i světovou ekonomiku však odhadnout lze. CNN Money připravila šest kroků, které by nastaly, pokud by optimistická očekávání padla. "Víra není plán," řekl k přípravě scénářů John Gerspach, finanční ředitel Citigroup.

1.Krach světového akciového trhu

Investoři jsou zatím rozpolceni a nevědí, co si mají o celé situaci myslet. Stále pevně věří tomu, že vše nakonec dobře dopadne, ale takzvaný shutdown, tedy částečné zavření federálních úřadů (více zde), a protahující se nejistota je zneklidňuje. Nicméně Dow Jonesův index od zavření úřadů stoupl k úterý zhruba o 0,5 procenta.

Pokud by však k navýšení dluhového stropu nedošlo a Spojené státy nebudou schopny platit úrok ze svého dluhu, akciový trh se okamžitě zřítí. Někteří investoři odhadují, že Dow Jones Industrial Average (Dow Jonesův index), jeden z nejznámějších ukazatelů vývoje na americkém akciovém trhu, se okamžitě propadne až o 1 000 bodů. Ve středu v 11:30 přitom dosahoval 15 168,01 bodu. Podobný pád by postihl také asijský a evropský trh a nebude existovat burza, které by se tento pád vyhnul.

2.Světová recese

Propadající se akciový trh sám o sobě nemusí způsobit recesi. Nicméně v případě technického bankrotu USA by propad světového hospodaření nastal podle těch nejhrozivějších scénářů okamžitě.

"Když se jeden den propadnou trhy, tak se tento vývoj dá zase zvrátit. Ale když se světový trh propadne kvůli tomu, že Spojené státy nejsou schopny splácet svůj dluh, to se napravit nedá. Světový růst se zastaví," řekl Komal Sri-Kumar, prezident globální poradenské firmy Sri-Kumar Global Strategies.

3.Kolaps peněžního trhu

Do pádu investiční banky Lehman Brothers si byli investoři jisti tím, že peníze uložené ve fondech peněžního trhu jsou tak bezpečné, jako kdyby je uložili přímo v bankách. Finanční krize v roce 2008 však touto jistotou otřásla. Ukázalo se totiž, že otevřený podílový fond této banky najednou neměl dost peněz na to, aby vyplatit řádně své investory. Ti poznali, že za investici ve výši jednoho dolaru nemusí aspoň jeden dolar získat zpět.

Podobná situace by se opakovala i nyní. Andrew Lo, profesor financí na jedné z nejlepších univerzit světa MIT, vysvětluje, jak by k tomu došlo. Pokud by Spojeným státům došly peníze a akcie by klesly, investoři by se vrhli na peněžní trh a snažili by se z něj co nejrychleji vytáhnout své peníze. Fondy peněžního trhu by brzy neměly z čeho své podílníky vyplácet.

"Pokud by peněžní trh vypadl, byť nakrátko, z celého finančního systému, důsledky toho by byly pro řadu bank velmi nebezpečné," upozorňuje Sri-Kumar.

4.Run na banky

V okamžiku, kdy fondy peněžního trhu řeknou svým podílníkům pardon, ale došly nám peníze na to, abychom vás vyplatili, nastane panika. Investoři začnou okamžitě stahovat peníze ze všech míst, kde je mohou mít uloženy. Finanční instituce budou nuceny chránit si to, co mají.

Brzy se však, stejně jako za finanční krize, může ukázat, že americký Fond pojištění vkladů nestačí vyplácet vklady pojištěné do výše 250 000 dolarů a instituce budou potřebovat záchranu.

5.Padnou některé finanční domy

Finanční instituce začnou krachovat a přežijí jen ty nejsilnější. Vláda bude zachraňovat jen některé finanční domy, ty, které mají šanci přežít. Například velká americká spořitelna Washington Mutual padla a byla po vypuknutí finanční krize prodána JPMorgan Chase. Další velký finanční ústav Wachovia krizi přežil tím, že ho zachránila americká banka Wells Fargo. Investiční bance Lehman Brothers se však vzkříšení nepovedlo a zkrachovala.

Nyní by však situace byla ještě horší než tehdy a podle CNN Money by padlo ještě více bank.

6.Zmražení půjček u bank

V okamžiku, kdy se investoři vrhnou na své úspory, budou banky nuceny držet si co nejvíc hotovosti a začnou omezovat operace, které jim hotovost odčerpávají. Trh bankovních půjček tak postupně zamrzne. Nároky na klienty, kteří si budou chtít vzít úvěr, začnou stoupat.

Nakonec to dopadne tak, že ani ti s nejlepší bonitou si nebudou moci vzít úvěr na auto, byt či věci do domácnosti.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Banky je obíraly, tak vymysleli virtuální směnárnu. Má hodnotu miliard

Taavet Hinrikus.

Estonec Kristo Kaarmann si poslal platbu v librách na účet vedený v eurech a divil se, jak nevýhodný kurz mu banka...

Američané sevřeli ekonomické srdce Venezuely, utahují ropné kohoutky

Bez ropných věží by Venezuelská ekonomika byla dávno mrtvá.

Spojené státy zmrazí účty ropné společnosti Petróleos de Venezuela (PDVSA), dokud se ve Venezuele neuspořádají...

Křetínský dokončil koupi francouzských časopisů včetně Elle

POD DOHLEDEM. Spolumajitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský sleduje na Letné...

Miliardář Daniel Křetínský prostřednictvím své mediální skupiny Czech Media Invest (CMI) dokončil nákup časopisů...

Najdete na iDNES.cz