Členové OPEC překvapivě snížili objem těžby ropy. Surovina zdražuje

  7:45aktualizováno  7:45
Ropný kartel OPEC se poprvé po osmi letech dohodl na snížení produkce černého zlata. Pro trhy je krok překvapením. Ropa na burzách zdražuje, čeští řidiči by v dalších měsících ale nemuseli ve větší míře krok pocítit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Krok je překvapením pro obchodníky, kteří čekali pokračování těžby na úrovni dohodnuté v roce 2014 na popud Saúdské Arábie. „Trhy ropy tuto zprávu přijaly velmi pozitivně a byly překvapeny, jelikož většina investorů neočekávala žádnou dohodu,“ uvedl Martin Vlček z BH Securities.

Cena ropy na burzách v New Yorku v reakci zdražila o pět procent. Ministři ropného kartelu se dohodli, že produkci sníží k 32,5 až 33 milionu barelů denně. Nyní se těží 33,24 milionů barelů. Podrobnosti se dojednají v listopadu.

Podle investičního manažera společnosti Finlord Borise Tomčiaka by přesto trh měl zůstal až do příštího roku v přebytku. U benzinových pump v ČR podle něj budou ceny stoupat mírně.

„Naštěstí toto zvýšení ceny nezpůsobí velký růst cen pohonných hmot v ČR. V prvních dvou říjnových týdnech předpokládáme mírný růst ceny benzinu a nafty a o přibližně 20 až 30 haléřů,“ uvedl k komentáři. Ropa ihned po zprávě zdražila o 2,5 dolaru na 48,4 USD za barel.

Zatím není jasné, zda produkci zkrátí i Rusko, které se jednání rovněž zúčastnilo.

Snížení těžby blokovaly dvě země

Opatření oznámil v noci na čtvrtek katarský ministr pro energetiku a současný prezident OPEC Muhammad Sálih Sadá. Cílem tohoto kroku je podpořit ceny ropy. Dohod vznikla po několika hodinách jednání na neoficiálním zasedání v Alžíru, kde se konala energetická konference. Konkrétní kvóty pro jednotlivé členské země budou stanoveny na oficiálním zasedání ve Vídni v listopadu. Dohoda prakticky znovu zavádí těžební limit, který kartel opustil zhruba před rokem.

„OPEC dnes učinil mimořádné rozhodnutí,“ prohlásil íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne. Právě spor Íránu se Saúdskou Arábií, která je největším těžařem v rámci kartelu, zabránil vzniku dohody o snížení těžby již na počátku tohoto roku. Írán nechtěl omezovat svou těžbu, dokud se mu nepodaří zvýšit produkci na úroveň před sankcemi, které vůči Íránu v minulých letech uplatňovaly západní země. Saúdská Arábie pak odmítala omezovat těžbu, pokud se k dohodě nepřipojí i Írán.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, i tak ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Podle zoravodajství Bloomberg dohoda vznikla díky ústupku Saúdské Arábie, která trvala na snížení těžby Íránu. Ten by se měl přísnějším kvótám vyhnout.

Zpráva je nadějí nejen pro země, které se kvůli poklesu cen suroviny potýkají s problémy se svými rozpočty, ale také pro řadu firem navázaných na ropný byznys včetně obřího kolosu Exxon Mobil. Pomoci by mohl krok kromě jiných tak ekonomikám Ruska a Saúdské Arábie. Pro spotřebitele to nicméně bude znamenat zdražování pohonných hmot.

Podle Tomčiaka se v éře vysoké produkce firmy staly dynamičtější, náklady na produkci od roku 2014 osekaly o 20 až 35 procent. „Další snižování nákladů je velmi pravděpodobné. Tím pádem bude stačit nižší cena ropy, aby byly projekty zaměřené na její těžbu ziskové,“ uvedl.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Starbucks zkouší rozvoz kávy s Uberem. Dovezený nápoj je dvakrát dražší

Ilustrační snímek

Kavárenský řetězec bude kávu doručovat prostřednictvím služby Uber Eats v několika nejvýznamnějších amerických městech....

Jsme na křižovatce historie lidstva, zaznělo na úvod setkání elit v Davosu

Světové ekonomické fórum v Davosu.

Každoroční zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu v úterý začalo výzvou jeho zakladatele Klause...

Je stále čemu tleskat? Čínský ekonomický vlak rok od roku zpomaluje

Čínský prezident Si Ťchin-ping

V loňském roce růst čínské ekonomiky dosáhl 6,5 %, což je nejméně od roku 1990. Podle místních zdrojů tamní vláda...

Najdete na iDNES.cz