Mezi takové se řadí kupříkladu společnost Xubo, která dlouhodobě dodává asi pětinu své celkové produkce právě do USA. Americká cla, která vystoupala až na hranici 145 procent, vyústila k narušení výrobního cyklu, který je pro odvětví velmi důležitý, píše agentura Reuters.
„Kvůli clům jsme přišli o dva měsíce výroby. Za normální situace bychom zvládli vyrobit zboží za půl milionu jüanů (asi 1,5 milionu korun). Teď to bude sotva 200 tisíc (asi 600 tisíc korun). To, že se cla snížila, mě nijak zvlášť netěší. Napáchané škody už zpět nezvrátíme,“ říká osmadvacetiletý čínský podnikatel Lou Siao-po ze společnosti Xubo.
Lou a jeho rodina podniká v oblasti halloweenských dekorací už dlouhých 28 let. Ačkoli se Čína a Spojené státy před pár dny domluvily na zmírnění celních bariér, Lou již varoval své odběratele, že složitější zakázky už na letošní Halloween vyřídit nedokáže. I přesto ale říká, že některé nové objednávky z USA by se v dalších dnech objevit mohly.
ANALÝZA: Trump potichu kapituloval. Čína v celní válce poznala slabost Ameriky![]() |
Řada případných amerických odběratelů ale stále zvažuje, zda se jim při aktuální celní sazbě vlastně vyplatí nakupovat. Celní příměří má navíc trvat pouze 90 dnů a firmy se obávají dalšího obratu v politice americké administrativy.
„Moc doufám, že se obchodní válka mezi Čínou a Amerikou znovu nerozjede,“ uvedla pro Reuters producentka halloweenských masek, která rovněž potvrdila, že zakázky pro letošek již vyrobit nestihne.
Cla přišla v nejhorší možný moment
USA přitom z Číny dovážejí naprostou většinu sezonních dekorací nejen na Halloween, ale také na další svátky, jako je Den nezávislosti nebo Vánoce. Podle výkonného ředitele společnosti Imposta Costumes Roberta Bermana přišla celní válka v ten nejhorší možný moment.
USA a Čína se dohodly na výrazném snížení cel, zatím na devadesát dní![]() |
„Buď už bylo zboží vyrobeno a zamířilo na loď, anebo se výroba musela kvůli clům přerušit. Tohle zasáhlo celý řetězec. Do budoucna určitě můžeme hledat jiné obchodní partnery, to ale bude trvat měsíce až roky. Pro letošní rok jsme ve výrobním procesu až příliš daleko, abychom mohli něco změnit,“ domnívá se Berman.