Čína nařídila firmám vyplácet 30 procent zisku na dividendách

  12:28aktualizováno  16:56
Firmy, jejichž akcie se obchodují na burze v Šanghaji, budou muset být štědřejší ke svým majitelům. Burza totiž na pokyn vlády bude chtít, aby firmy rozdělily mezi akcionáře na dividendách aspoň 30 procent zisku. Vláda se tak snaží podpořit zájem lidí o akcie. Šéf pražské burzy to za šťastné nepovažuje.

Čína se snaží podpořit zájem o akcie. Firmy na šangajské burze budou muset vlastníkům akcií vyplácet pravidelné dividendy. | foto: AP

Společnosti, které nebudou nové pravidlo dodržovat, budou muset plnit přísnější informační povinnosti. Burze budou muset předkládat předkládat podrobnou zprávu, v níž ní bude muset správní rada vysvětlit, co je příčinou nízké nebo žádné výplaty. Firma také bude muset uvést, co má v úmyslu s nerozdělenou hotovostí dělat.

Hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite se v roce 2007 vyšplhal na historický rekord 6 000 bodů, už na podzim 2008 byl ale pod hranicí 1 800 bodů a pod 2 000 byl ještě nedávno. Teď je na zhruba 2 270 bodech.

Nezájmem investorů čínské burzy trpí hlavně v posledních letech. Od roku 2009 akcie na burzách v Šanghaji a Šen-čenu odepsaly přes 30 procent a škodí jim především netransparentnost.

Kdo pravidlo splní, čeká ho odměna

Firmy, které budou rozdělovat více než 30 procent zisku, budou odměněny. Provozovatel burzy jim zajistí prioritní zacházení, což může být přínosné, když bude emitent něco potřebovat. Například nutnou součinnost při fúzích či akvizicích. Vůbec nejlepšího přístupu se dočkají firmy, které vyplácejí více než 50 procent zisku.

Čínské regulační orgány podporují reformu trhu stále výrazněji, zatím to ale činily hlavně ústně. Smyslem je zajistit, aby byla akciová burza vstřícnější k investorům a aby lidé měli důvod vlastnit akcie. Loni úřady nařídily snížit poplatky a zavést zpětné odkupy akcií, vznikat začaly také první investiční fondy.

Povinnost vyplácet dividendy není ve světě obvyklá

Nutit firmy k vyplácení dividend není ve vyspělých zemích běžné, podniky se samy rozhodují, zda budou dosažený zisk vyplácet akcionářům, anebo jej použijí na další rozvoj a investice. V takovém případě akcionáři profitují tím, že se zvyšuje hodnota akcií, které drží. Podmínkou však je, že je trh dostatečně vyspělý a investoři se nemusejí obávat, že nashromážděný zisk z firem někam zmizí.

Velkou tradici ve vyplácení dividend má například Kanada. U tamních firem je zcela běžné, že zisky rozdělují mezi akcionáře, a to i tehdy, kdy ještě počítají s dalším růstem a investicemi. Kanadské firmy vyplácejí dividendy ve čtvrtletních nebo měsíčních intervalech, výplata pouze jednou za rok je spíše výjimečná.

Regulaci dividend považuje za špatnou i pražská burza

Přenést nápad čínské vlády na české prostředí by nepovažoval za dobrý nápad ani ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.

"Jsme pro liberální přístup, a proto nepovažujeme za vhodné, aby stát diktoval firmám, jak nakládat s jejich finančními prostředky. Nejkomplikovanější, či dokonce kontraproduktivní, je 'házení firem do jednoho pytle'. Každá společnost je jiná, v jiném stadiu rozvoje a působící v různých sektorech trhu," upozorňuje šéf pražské burzy.

U rostoucí technologické firmy podle něj může mít dobrý smysl nechávat kapitál uvnitř společnosti a využít ho na budoucí investice. "Její akcionáři mohou být spokojeni protože chtějí mít peníze zainvestované do růstu firmy, a ne je dostávat zpět," vysvětluje.

Naopak etablovaná společnost podnikající v sektoru infrastruktury může být podle něj v situaci, kdy jediným smysluplným využitím zisku je jeho distribuce akcionářům. "Vzhledem k tomuto faktu, je uvedené pravidlo vlastně plošně nerealizovatelné. Na druhou stranu je třeba říci, že obzvláště v období krizí a 'špatných trhů' jsou firmy se vstřícnou a dlouhodobě předpověditelnou dividendovou politikou pro investory ty nejlepší a je po nich vyšší poptávka," upozorňuje Koblic.  

Jaké dividendy vyplatily tuzemské firmy v roce 2012
Společnost Výše dividendy v Kč
AAA0
CETV0
ČEZ45
ERSTE0
FORTUNA0,23 Eur
KITD*0
KOMERČNÍ BANKA160
NWR**0,07 Eur
ORCO0
PEGAS NONWOVENS1,05 Eur
TELEFÓNICA O227 Kč
TMR0,96 Eur
UNIPETROL0
VIG1,1 Eur
VGP0
Zdroj: BCPP, tabulka zobrazuje firmy z Prime Marketu pražské burzy (nejlikvidnější emise); Poznámky = * k 29. 10. 2012 emise přeřazena na trh Start, k 21. 12. 2012 vyřazena z burzy, ** pololetní dividenda
Autoři: ,

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Zemřel americký miliardář David Koch, byl 11. nejbohatším mužem světa

Ameerický miliardář David Koch na shromáždění na konferenci AFP ve Washingtonu....

Ve věku 79 let dnes zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem Charlesem k...

Digitální měna od Facebooku ztrácí podporu. Finančníci se bojí regulace

Výbor pro finanční služby Sněmovny reprezentantů posuzuje rizika zavedení nové...

Projekt virtuální měny Libra, který chce v příštím roce spustit společnost Facebook, se ocitá pod stále větším tlakem....

Trump oznámil navýšení cel, USA tím reaguje na páteční kroky Pekingu

Trump většinou hovoří s novináři na zahradě Bílého domu před nastartovaným...

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil nové pětiprocentní navýšení amerických cel na dovoz z Číny. Růst cel se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz