Číňané objevili mobilní aplikace. Pustili se do investování v zahraničí

  8:05aktualizováno  8:05
Zahraničí investice byly donedávna pro většinu Číňanů nedosažitelné. Teď rostoucí střední třídě obchodování umožňuje hned několik internetových aplikací. Po nedávné krizi na tamních burzách se investovat do cizích akcií snaží hlavně mladá generace Číňanů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

V Číně se po letních ekonomických komplikacích vyrojilo množství aplikací, které lidem umožňují investovat v zahraničí.

Letní propad na akciovém trhu a devalvace juanu prohloubily nedůvěru Číňanů, kteří do té doby své peníze na mainlandu ponechávali i přesto, že možnosti investovat byly značně omezené.

Navíc odliv kapitálu zámožnými obyvateli Číny letos ještě více nabobtnal. Podle odhadů amerického ministerstva financí, které uvádějí Financial Times, opustilo v prvních osmi měsících Čínu 500 miliard dolarů.

Řešením je online makléř

Dokonce ani lidé z finančního sektoru donedávna ještě netušili, jak z Číny zahraniční akcie koupit. „Teprve nedávno mi kamarád řekl o Futu Securities – online makléři, který lidem u nás pomáhá obchodovat s hongkongskými a americkými akciemi,“ říká Mike Peng z fondu rizikového kapitálu Crystal Stream pekingské skupiny Hillhouse Capital.

Nové aplikace tak investování v zahraničí mohou ještě více usnadnit. Jednou z nich je Micai – společnost zaštítěná právě Crystal Stream, která pomáhá Číňanům nakupovat akcie v zámoří. Funguje necelý měsíc a označuje se za první čínskou „robo-poradenskou“ aplikaci.

Podle generálního ředitele společnosti Grega Van Den Bergha je minimální investice pět tisíc dolarů, což je částka mnohem nižší než minimum v bankách a u makléřů, které nakupují výhradně pro čínskou elitu.

V zahraničí investují hlavně mladí

Čínská vláda nedávno naplánovala několik reforem. Jejich součástí měl být také projekt pro individuální investování juanu v zámoří. Kvůli krizi na akciových trzích se ale jeho spuštění opozdilo. Do reforem patří třeba i služba spuštěná vloni v listopadu. Lidem z mainlandu umožňuje nákup akcií v Hong Kongu.

Tradiční čínské finance se naopak hbitě předvářejí na internetu. Zaplňovat mezery se internetovým skupinám daří také tam, kde státní banky ve věci jednají jen velmi pomalu. Brzdou sektoru však stále zůstávají čínské devizové zákony. Micai a další aplikace, s nimiž Financial Times komunkovaly, po uživatelích vyžadují, aby si své jmění v cizí měně (omezené na 50 tisíc dolarů na osobu a rok) zajistili sami.

„Je to nepohodlné, pořád si musíte zařizovat výměnu na vlastní pěst,“ dodává Ken Xu z Gobi Partners, firmy s rizikovým kapitálem v Šanghaji, která se snaží v tomto odvětví také investovat.

V červenci přišel další online makléř Tiger Brokers s aplikací Tiger Stocks. S minimální investicí v hodnotě tří tisíc amerických dolarů tak na americkou burzu v New Yorku a na největší elektronický burzovní trh v USA - Nasdaq přilákala spoustu čínských investorů.

Podle Futu Securities investuje v zahraničí hlavně mladá generace Číňanů. Mají za to, že kvalitní akcie najdou právě tam. Hodně sází třeba na společnosti jako je Apple. V cizině jsou však zapsány také čínské firmy Alibaba nebo Tencent.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Dočkáme se záloh na PET lahve? Je to drahé a složité, ukazují Slováci

Ilustrační snímek

Zatímco u nás se debaty o možném zálohovém systému na PET lahve teprve rozbíhají, na Slovensku už jsou minimálně o dva...

Ekonomická krize zatím nehrozí, notují si finančníci v Davosu

Světové ekonomické fórum v Davosu.

Globální ekonomika zpomaluje a v letošním roce čeká svět mnoho potenciálních hospodářských komplikací. Přesto mnozí...

Rakouské lyžařské středisko využívá solární vlek a měření sněhu pomocí GPS

Areál SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental

Rakouský SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, ležící 280 kilometrů od Česka, je jedním z nejmodernějších lyžařských...

Najdete na iDNES.cz