Index aktivity v čínském zpracovatelském sektoru se v červenci podle předběžných výsledků dostal na hodnotu 49,4. To je ještě o 0,1 procentního bodu méně než minulý měsíc. Již třetí měsíc v řadě se tak tato hodnota dostala pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity, píše deník Financial Times.
Čínská ekonomika doplácí na slabou spotřebu. Důvěru podkopává přetrvávající krize na trhu s nemovitostmi i přísnější vládní kontrola nad podnikáním. I proto čínské politbyro již přišlo tento týden s tím, že je nezbytné, aby co možná nejrychleji došlo k přijetí potřebného stimulačního programu. Čínská centrální banka by zároveň měla snížit úrokové sazby, aby se povedlo splnit stanovený cíl hospodářského růstu za rok, který je stanoven na úroveň 5 procent.
Čína zprovoznila revoluční solární elektrárnu. Dokáže proud vyrábět i v noci |
Index aktivity mimo zpracovatelský průmysl dosáhl v červenci na hodnotu 50,2. To sice stále znamená mírný růst, nicméně v meziměsíčním srovnání došlo k propadu o 0,3 procentního bodu. Problematický je rovněž index, který se zaobírá počtem nových zakázek. Dosáhl totiž pouze na hodnotu 49,3.
Mezinárodní měnový fond před pár týdny revidoval očekávanou hospodářskou expanzi Číny pro letošní rok směrem vzhůru. Konkrétně z dříve předpokládaných 4,6 na 5 procent. Analytici Mezinárodního měnového fondu ale zároveň uvedli, že brzdou pro významnější expanzi je zejména nepříliš ideální situace na čínském realitním trhu.
Všichni jsou tak laskaví. Čína napravuje svou reputaci, vábí na bezvízový styk |
Čína navíc muší řešit rostoucí obchodní spory se Spojenými státy americkými a Evropskou unií, které se týkají zejména elektromobility. Evropská unie před pár týdny přišla se zavedením cel na dovoz elektromobilů z Číny do Evropské unie. Spojené státy americké už v květnu uvedly, že na import elektrických aut z Číny zvýší cla z 25 na 100 procent. Dodatečná cla navíc americká strana zavedla také u solárních článků, zdravotnických produktů nebo třeba počítačových čipů.