Jednání představitelů USA a Číny v Pekingu

Jednání představitelů USA a Číny v Pekingu | foto: Reuters

Konec obchodní války na obzoru? Jednání USA a Číny významně pokročila

  • 13
Spojené státy a Čína začaly vytyčovat své závazky u nejsložitějších bodů svého obchodního sporu jako je otázka duševního vlastnictví či měnové politiky. Země tak učinily zatím nejvýznamnější pokrok v jednání o ukončení obchodní války, která trvá už sedm měsíců. S odvoláním na zdroje seznámené s vyjednáváním to uvedla agentura Reuters.

Obchodní spor mezi dvěma největšími ekonomikami zpomalil růst světového hospodářství a ohrožuje zpracovatelský průmysl. Washington a Peking se v prosinci dohodly na 90denním příměří v současné obchodní válce s tím, že se během této doby budou snažit vyřešit obchodní spory a nebudou na sebe uvalovat další cla. Příměří platí do 1. března.

Minulý týden jednaly obě strany v Číně a tento týden se jednání přesunula do Washingtonu. Zatím však podle zdrojů zůstávají rozhovory daleko od požadavků vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa na strukturální změny čínské ekonomiky. Začíná se však rýsovat širší nástin toho, jak by mohla dohoda vypadat.

Vyjednavači podle zdrojů vypracovávají memoranda o porozumění týkající se šesti strukturálních bodů - nucených transferů technologií a kybernetických krádeží, práv duševního vlastnictví, služeb, měn, zemědělství a necelních překážek obchodu. Memoranda tak pokrývají nejsložitější problémy ovlivňující obchodní vztahy mezi oběma zeměmi a tyto praktiky, které vedly Trumpa k zavedení cel na čínský dovoz, je podle Washingtonu důležité ukončit.

Jeden zdroj varoval, že jednání ještě mohou skončit krachem. Nicméně práce na memorandech je významným krokem.

V úterý a ve středu se ve Washingtonu vyjednávalo na nižší úrovni. Ode dneška se schůzky účastní také americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer a čínský vicepremiér pro ekonomickou agendu Liou Che.