Placené služby kariérního poradenství mají čínským studentům pomoci k získání vytoužené práce v oblasti financí. Situace v oboru se ale zhoršuje a banky i investiční firmy omezují nábory nových zaměstnanců, mnozí z mladých Číňanů tak nakonec zůstávají bez zaměstnání. Informuje o tom agentura Bloomberg.
Agentura zmapovala nabídku desítky poradenských firem slibujících studentům cestu k rychlému získání práce u investičních bank či fondů. Služby zahrnují úpravu životopisu, trénink techniky pohovoru a dokonce i reference a doporučení.
Vzhledem k tomu, že míra nezaměstnanosti mladých lidí v Číně se pohybuje na úrovni třinácti procent a v lukrativních odvětvích se nyní spíše propouští, ochota studentů zaplatit za zvýšení svých pracovních šancí roste.
„V současné době je pro čínské studenty mnohem těžší získat práci,“ říká Leah Liová, zakladatelka agentury International Ideal, která se zabývá kariérním poradenstvím a tvrdí, že od roku 2014 pomohla více než osmi tisícům studentů získat pracovní nabídky. „Firmy už propouštějí stávající zaměstnance, jak by ještě mohly mít kapacitu na přijímání čerstvých absolventů?“ dodala.
Konkurence v renomovaných firmách je vysoká. Goldman Sachs Group letos přijala pouze 2 600 stážistů z více než 315 tisíc uchazečů o letní stáž. Brook Čang, který pracuje pro společnost Bo Le Associates se sídlem v Šanghaji, jež se specializuje na získávání talentů a managementu, uvedl, že nábor zaměstnanců ve finančním sektoru začal být obtížný již v loňském roce a letos je ještě náročnější.
Rostoucí konkurence
Podle společnosti Bo Le Associates počet zájemců o práci v oblasti financí v Číně oproti stejnému období roku 2023 vyskočil přibližně o 30 procent, zatímco počet volných pracovních míst o 30 procent klesl. Poradenská a školící společnost OfferBang, která zaměstnává tým bývalých bankéřů a analytiků z Wall Street uvádí, že počet nových klientů z Číny se od roku 2020 zdvojnásobil. Za různé balíčky si účtuje přibližně tři až deset tisíc dolarů (69 až 231 tisíc korun).
Hongkongská společnost HKCareers, která poskytuje kariérní koučink na bázi předplatného, podle spoluzakladatele Stevena Luie od roku 2020 zvýšila počet svých zákazníků o 40 procent a pracovala s více než dvěma tisíci absolventů. Jiná firma nabízí služby, které zahrnují ghost writing (psaní pod cizím jménem) motivačních a doporučujících dopisů, a účtuje si za ně až téměř čtrnáct tisíc dolarů (324 170 korun).
Statisíce zmizelé v QR kódu. Personál si nechal peníze posílat na vlastní účet |
I když student získá stáž, nezaručuje mu to práci. „Ještě před pandemií byla míra nabídek práce na plný úvazek po absolvování letní stáže 70 až 90 procent,“ uvedla Annie Linová, akademická ředitelka šanghajské agentury WallStreetTequila, která se zabývá kariérním poradenstvím. „Pokud jste podávali dobré výkony, mohli jste si být relativně jisti, že dostanete nabídku práce. Ale od doby covidu je u většiny firem tato míra nižší než třicet procent.“
Mezi úspěšné kandidáty patří 21letá Tina Qianová, která říká, že za služby zaplatila 35 tisíc dolarů (810 425 korun). Nakonec se zúčastnila jedenácti kol pohovorů a obdržela tři nabídky od velkých bank a menších finančních společností. Jelikož neměla žádné kontakty ani znalosti v oblasti financí, spolupráce s agenturou jí podle jejích slov rychle poskytla potřebné dovednosti díky individuálním technickým školením, kontaktům s profesionály z oboru, s nimiž by se jinak nesetkala, a zkušebním pohovorům.
Jako nemluvňata. Japonci ve velkém podléhají investičním podvodům |
„Takové služby pomáhají vyrovnat podmínky pro studenty, kteří nenavštěvují nejlepší školy, které mají užší vztahy s velkými investičními bankami,“ uvedla. „Mezi lidmi zvenčí a zevnitř finančního sektoru je obrovská informační propast,“ dodala Qianová.
Falešné stáže
Ne vždy ale nákladný proces přinese ovoce. Třiadvacetiletá Jenny Liová, studentka Pensylvánské univerzity, zaplatila 50 tisíc dolarů (1,15 milionu korun) společnosti UniCareer, která jí podle jejích slov ve smlouvě slíbila pohovor s globální investiční společností Bridgewater Associates. Společnost rovněž propagovala schopnost posílat interní doporučení do společností včetně Morgan Stanley a Goldman Sachs, což by jí dalo výhodu v přijímacím řízení.
„Byla jsem zoufalá,“ řekla pro Bloomberg Liová. „Bylo opravdu těžké sehnat práci a já jsem navzdory svým zkušenostem ze stáže neměla žádné nabídky. UniCareer mi slíbil, že získám vysněnou pozici v investičním bankovnictví.“
Nevídaný podvod na Wall Street. Zbožný investor Hwang míří před soud |
Po osmi měsících je bez práce a radí se s právníky o vrácení peněz - žádnou nabídku nedostala. „Bridgewater nemá partnerství s žádnou agenturou pro kariérní poradenství,“ uvedl mluvčí společnosti. Společnost UniCareer na několik žádostí o vyjádření nereagovala.
Na webu Heimao Tousu, který se zabývá ochranou spotřebitelů, byly zaznamenány stovky stížností týkajících se agentur pro kariérní koučink. Mnoho stížností se týká agentur, které slibují příliš mnoho a nedodržují své závazky. Nabízení falešných stáží nebo falešných interních doporučení je nejčastějším způsobem podvodu.
Některé banky a společnosti chtějí nepříjemným situacím předejít. Banka Morgan Stanley vydala na svých internetových stránkách upozornění, v němž varuje před třetími stranami, které tvrdí, že nabízejí zprostředkování stáže. Mluvčí banky Goldman Sachs uvedl, že banka nemá žádný vztah s žádnou společností zabývající se kariérním koučováním.