Čínská solární elektrárna v provincii Kan-su využívá téměř 30 tisíc heliostatických zrcadel ve dvou překrývajících se kruzích. Sledují pohyb slunce, soustřeďují jeho paprsky na dvě věže a ohřívají jejich obsah. Zrcadla v ranních hodinách orientují sluneční paprsky na východní věž a během dne se postupně přesouvají k té západní. Reflexní účinnost zrcadel dosahuje na hranici 94 procent, píše portál NewsBytes.
Boom solárů. Zatím největší fotovoltaický projekt vznikl v Boru u Tachova |
Projekt nové solární elektrárny by měl snížit emise oxidu uhličitého o 1,53 milionu tun ročně. Provoz zajišťuje čínská společnost China Three Gorges Corporation. Ta se rozhodla spojit dvě sousední věže, které mají společný generátor s parní turbínou. Výsledná konfigurace zajišťuje shromažďování sluneční energie na ploše 800 tisíc metrů čtverečních.
Technologie roztavené soli
Mezi klíčové prvky této technologie se řadí také použití roztavené soli k ukládání tepla. Roztavená sůl funguje jako obrovský tepelný akumulátor, umožňuje získanou energii uložit a použít ji k výrobě elektřiny i v noci. Tím je zajištěn v podstatě nepřetržitý provoz elektrárny i stabilní dodávky elektrické energie do sítě.
Nový provoz je významným krokem směrem k udržitelnější budoucnosti, který by v dlouhodobém horizontu mohl v přispět ke snížení globální závislosti na fosilních palivech. Číňané navíc slibují, že další podobné projekty se nemusí omezovat pouze na dvě věže a v budoucnu by se mohly vystavět konfigurace, které se budou chlubit ještě výraznější účinností.
Nová čínská dvouvěžová solární elektrárna by měla zvládat zajišťovat výrobu čisté elektřiny pro 1,7 milionu domácností. Nový projekt je součástí širších čínských snah o zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie v energetickém mixu země.
Pokud by se technologii povedlo rozšířit i do dalších čínských oblastí, má potenciál výrazně snížit emise skleníkových plynů, které přispívají ke globálnímu oteplování.
Čínská kapacita pro výrobu solární energie vzrostla v roce 2023 meziročně o 55, 2 procenta. Tamní solární zdroje loni vyrobily více čisté energie než ve Spojených státech amerických. Význam čisté energie na čínském energetickém mixu každým rokem stoupá, a i proto politické vedení Číny věří, že uhlíkové neutrality se podaří dosáhnout do roku 2060. Kromě solárních zdrojů zároveň významně roste i podíl větrné energie.