Aféra, která postihla největší čínskou společnost pro skladování a přepravu obilí Sinograin a soukromý konglomerát Hopefull Grain and Oil Group, vyvolala obavy z kontaminace potravin. Nejde přitom o ojedinělý problém, v posledních desetiletích otřáslo Čínou několik podobných případů, informuje web CNN.
Podle zprávy, kterou zveřejnil státní deník Beijing News, bylo mezi experty na dopravu veřejným tajemstvím, že cisterny plnily dvojí úkoly. Nákladní automobily, které převážely pohonné hmoty nebo chemikálie, se používaly také k přepravě tekutých potravin jako oleje či sirupy, aniž by byly řádně vyčištěny.
Úřad pro bezpečnost potravin při čínské Státní radě oznámil, že přepravu potravinářských olejů bude vyšetřovat speciální tým, který se zavázal, že osoby odpovědné za jakékoli pochybení budou přísně potrestány v souladu se zákonem.
Stěžejní politické téma
Bezpečnost a nezávadnost potravin jsou pro čínského vůdce Si Ťin-pchinga stěžejními tématy, která podle něj souvisí s národní stabilitou a schopností vládnout. V posledních dnech už přišla s kritikou nedodržování bezpečnostních předpisů i přísně kontrolovaná čínská státní média.
Státní televizní stanice CCTV označila počátkem tohoto týdne chování výrobců a možnou kontaminaci potravinářských výrobků zbytky paliva v cisternách za otravu a extrémní neúctu k životu a zdraví spotřebitelů. Deník People’s Daily, který vydává komunistická strana, prohlásil, že pokud je v sázce bezpečnost potravin, neexistuje právo mlčet, a vyzval regulační orgány, aby jednaly.
Jezte cereálie, radil jejich výrobce chudým Američanům. Schytal kritiku |
„Používání chemických cisteren pro jedlé oleje nevyhnutelně povede ke zbytkové kontaminaci,“ řekl pro CCTV Liou Šao-wej, odborník na bezpečnost potravin. Dlouhodobá konzumace olejů se zbytky chemikálií může vést k otravě s příznaky jako nevolnost, zvracení a průjem. „Může dokonce způsobit nevratné poškození orgánů včetně jater a ledvin,“ dodal Liou.
Kritika se objevila i na čínských sociálních sítích. „Dokonce i kuchyňský olej nezbytný pro každodenní život lidí je nyní problematický. Obyčejní lidé nejsou nijak chráněni. Fráze jako právní stát a služba lidu jsou k smíchu,“ zněl jeden z komentářů na čínské sociální síti Weibo (čínská obdoba platformy X), který získal tisíce lajků.
Státní společnost Sinograin mezitím uvedla, že zahájila kontroly ve všech svých provozech, a zavázala se, že přestane spolupracovat se všemi dopravci, u nichž zjistí porušení bezpečnostních předpisů.
„Sinograin požaduje, aby všechny jednotky v systému přísně plnily své povinnosti, dodržovaly pracovní normy a předcházely rizikům kontaminace zásob obilí a ropy,“ uvedla společnost v prohlášení zveřejněném na svém oficiálním účtu na Weibo.
Není to poprvé
Navzdory rostoucí životní úrovni v posledních desetiletích je bezpečnost potravin v Číně stále aktuálním problémem. V jednom z nejhorších případů v roce 2008 zemřelo šest kojenců a přibližně 300 tisíc dalších dětí onemocnělo po požití sušeného mléka obsahujícího toxickou průmyslovou chemikálii melamin. Tato tragédie vyvolala v Číně hlubokou nedůvěru v domácí výrobky a bezpečnost potravin.
Za přidání melaminu do mléka padly v Číně první rozsudky: smrt a doživotí |
„Pokud jako vládnoucí strana v Číně nedokážeme zvládnout něco tak zásadního, jako je bezpečnost potravin, a pokud nedokážeme tento problém řešit, a dokonce ho necháme přetrvávat bez řádného řešení po dlouhou dobu, bude schopnost strany vládnout zpochybněna,“ řekl už dříve Si.