Staví koksovnu i hutě. Jak Čína pomáhá držet ruskou ekonomiku při životě

  10:54
Ruské město Magnitogorsk v pohoří Ural se mělo původně stát symbolem sovětské průmyslové síly a modernizace ekonomiky. Nyní v něm staví čínský strojírenský gigant a se stovkami čínských dělníků novou koksovnu za 75 miliard rublů (19 miliard Kč), uvedla agentura Bloomberg.

Ruská ocelárna v Magnitogorsku (31. října 2022) | foto: Profimedia.cz

Kontrakt mezi firmou Magnitogorsk Iron & Steel Works (MMK) a čínskou státní společností Sinosteel Engineering & Technology byl podepsán ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, obchodní vazby tam ale existovaly už dříve. Od doby, co tam loni začali ve velkém přijíždět čínští inženýři a stavbaři, aby výstavbu urychlili, představitelé obou stran projekt vyzdvihují jako symbol užších vazeb.

Magnitogorsk je jednou z desítek investic, kterými Čína díky svým inženýrům a strojům udržuje při životě ruský těžký průmysl. Je to trend, který vděčí za mnohé technologické zdatnosti Číny, ale také nadbytečným domácím kapacitám a naléhavé potřebě Moskvy pokračovat v produkci železa a oceli, kterou ekonomika potřebuje.

Ruské sankce nefungují, přiznali europoslanci. Trhá je Srbsko, Čína či Indie

Protože Rusko má jen málo možností, vazby se posilují. Největší těžařská skupina MMC Norilsk Nickel se obrátila na Čínu kvůli pomoci se zachytáváním emisí oxidu siřičitého, když evropští dodavatelé v roce 2022 od projektu odstoupili a ten stále není dokončen. Ocelárna Severstal nedávno podepsala smlouvu s čínskou firmou na dodávky zařízení pro závod na zpracování železné rudy v hodnotě téměř jedné miliardy USD (téměř 23 miliard Kč).

Čínské bagry a těžké sklápěcí nákladní vozy zaujímají stále větší podíl na trhu a oba největší čínští poskytovatelé metalurgických služeb upozorňují na významný růst v zahraničí.

Společnost Metallurgical Corporation of China uvedla, že hodnota nově podepsaných zahraničních kontraktů loni stoupla o 43 procent na 63 miliard jüanů (201 miliard Kč). Je mezi nimi i kontrakt na výstavbu linky pro hliníkárenský gigant Rusal. Společnost Sinosteel Engineering & Technology také uvádí, že chce mimo jiné zvýšit svůj podíl v Rusku a na trzích jeho sousedů.

Střední Asie jako netěsnící okno do Ruska. V sankcích zeje díra

„Pro Rusko jsou teď dodávky zařízení z Číny nutností, protože neexistuje žádná alternativa,“ uvedl ředitel organizace Carnegie Russia Eurasia Center Alexandr Gabujev. „Čína má širokou nabídku vybavení. Většinou není horší než jiné nabídky a někdy je docela inovativní,“ dodal.

Peking se obává porušování rozsáhlých amerických sankcí uvalených začátkem roku 2022 a vyhýbá se přímé vojenské podpoře. Zároveň ale dbá na to, aby si udržel blízké spojení se svým severním sousedem. Závislost Ruska na Číně se v posledních dvou letech dramaticky zvýšila, protože západní firmy odcházejí a potřeby Ruska se hromadí – od náhrady dovozu základní elektroniky přes potřebu přepracovávat projekty a získat alternativní náhradní díly až po nutnost najít řešení chronického nedostatku pracovníků. Zatímco část zaměstnanců musela nastoupit do armády, část jich emigrovala.

Ocelářství, těžební průmysl a kovoprůmysl patří k těm, kde dochází k největším změnám. Zatímco producenti ropy a plynu se od roku 2014, kdy Spojené státy a Evropská unie na tento sektor po ruské anexi Krymu poprvé zavedly sankce, zaměřují na náhradu dovážených technologií, další sektory těžkého průmyslu se více opíraly o vnější vazby. Výrobci oceli a těžaři tak byli mnohem závislejší na dovozu ze Západu, což na začátku roku 2022 vyvolalo snahu najít nové dodavatele všeho možného, od činidel po vrtné stroje.

Rusko našlo cestu, jak obejít sankce a udržet svá západní letadla ve vzduchu

Jednou z výhod této změny jsou náklady. „Čínští partneři mohou nastavit nízké ceny zařízení díky komplexní podpoře svého státu, včetně daňových úlev a dotací, finančních zvýhodnění od bank a také administrativní pomoci čínských úřadů a odborů,“ uvedla ředitelka pro strategii firmy Natek Darja Builovová. Natek je výrobcem technologických zařízení pro ropný a petrochemický průmysl.

Je zde ale i technologie. Čína v posledním desetiletí dokončila masivní investice do kapacit na produkci kovů pro vlastní urbanizaci a postavila jedny z největších a technicky nejmodernějších metalurgických závodů na světě. Některé z nich jsou zřejmě i nejekologičtější.

Vývoz elektrických vozidel a vybavení z Číny do Ruska za prvních deset měsíců loňského roku ve srovnání s předválečným obdobím, tedy rokem 2021, podle odhadu moskevského Institutu ekonomické politiky Jegora Gajdara vzrostl o 27 procent na 13,3 miliardy USD. Dovoz mechanických zařízení a přístrojů do Ruska pak stoupl o 79 procent na 20,3 miliardy USD. Současně prudce klesl dovoz strojů ze zemí, jako je Německo.

Rusko zatím usiluje o udržení svého průmyslového sektoru v prostředí ekonomiky podporované státními výdaji a vojenskými potřebami. Čína sice udržuje vysoké pece v chodu, nicméně její podpora nemusí na novou produkci stačit. Analytik společnosti BCS Dmitrij Kazakov upozorňuje, že nejistoty vznikají u projektů schválených před rokem 2022, které počítaly se začleněním západních technologií. Čína totiž nemusí mít v některých případech odpovídající schopnosti a zkušenosti.

Finské firmy dodávaly do Ruska vybavení na výrobu zbraní, zjistil tamní list

Jedním z projektů, který má zpoždění, je Suchoj Log na východě Sibiře, což je jedno z největších nerozvinutých ložisek zlata na světě. Projekt podle předběžné studie proveditelnosti z roku 2020 spoléhal na evropské vybavení a technologie. Konečná studie měla být hotova v roce 2022, stále se ale odkládá.

U ruských firem se také objevují obavy z přílišné závislosti na Číně, stejně jako v minulosti byla podobná závislost na Evropě. To může vyvolat nutnost hledat alternativy v Latinské Americe, Turecku nebo na domácím trhu, tedy v Rusku.

Čína ale zcela nezaplňuje mezeru ve financování. Podpora Pekingu má svá omezení a čínské podniky mají i jiné možnosti, kam směřovat dlouhodobé finanční investice. Čína vstoupila v roce 2010 na ruský trh s dumpingovými cenami a získala významné podíly na trhu, což výpadek západní konkurence kvůli sankcím urychlil. U přímých investic je ale situace jiná, upozornila expertka německého svazu průmyslu VDMA Monika Hollacherová.

Autoři: ,

Termální jezírko v Yellowstonu zničili turisté

  • Nejčtenější

Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě

Premium

Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele platebních karet – firmy Visa a Mastercard. Finanční instituce v Evropské unii tak v posledních měsících...

28. září 2024

Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily mnohamilionové škody a neunikl jim ani jesenický výrobce outdoorového oblečení...

29. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Urazil se a dal výpověď. Google ho přilákal zpět, přišlo to na šedesát miliard

V době, kdy jsou technologické startupy v oblasti AI obviňovány z přehnaného rozhazování peněz, utratil Google 3,7 miliardy dolarů, v přepočtu 60 miliard korun, aby získal svého někdejšího...

27. září 2024

Brzký konec Super Size Me? Obezitu v USA možná vyřeší samy restaurace

Spojené státy americké již dlouhá léta trápí vysoký počet obézních lidí. Veřejný sektor se s ní marně snaží něco dělat, a zatím se nepovedlo na fenomén najít účinný recept. Situaci nyní mohou zvrátit...

1. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dětské hřiště na střeše Máje nemělo povolení, teď majitel zavřel i to vnitřní

Po více než třech měsících majitel zrekonstruovaného obchodního domu Máj v Praze kompletně uzavřel jednu ze svých atrakcí. Zábavní centrum pro menší děti Lvíčkov se v pondělí už neotevřelo. Důvodem...

30. září 2024  10:31

Soutěžte o nejvyšší výhru v historii iDNES.cz. Startuje podzimní Megahra o zlato

Soutěž

Velká soutěž o pravé investiční zlato a peněžní prémie je zpět. Od pondělí 7. října do neděle 17. listopadu se mohou čtenáři portálů iDNES.cz a Lidovky.cz zapojit do jedinečné hry, ve které rozdáváme...

5. října 2024

Opět roste do kilometrové výše. Stavbu nejvyšší budovy světa zastavily čistky

Stavba nejvyššího plánovaného mrakodrapu na světě s názvem Džidda Tower po takřka sedmi letech pokračuje. Práce na „megastavbě“ v saúdskoarabském městě Džiddě zastavily protikorupční čistky, jejich...

5. října 2024  11:12

Dělat řemeslo jinak. Podnikání je věc vztahů, říká zakladatel instalatérské firmy

Tým šikovných instalatérů, kteří se nebojí práce rukama. Takový má předpoklad uspět. Co ale takový, v němž se klade důraz na bezpečné prostředí a kde se řemeslníci učí i komunikaci, práci se stresem...

5. října 2024

Čočku za mandarinky. Rusko kvůli uvaleným sankcím barteruje s Pákistánem

Sankce uvalené ze strany západních států Rusku do velké míry znemožňují provádění mezinárodních plateb. Komplikace to je i pro řadu tamních firem obchodujících se zahraničím. I proto některé z nich...

5. října 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...