Předseda čínské vlády Li Kche-čchiang při projevu na zahájení ekonomického...

Předseda čínské vlády Li Kche-čchiang při projevu na zahájení ekonomického fóra, které doprovází již sedmý summit 16 zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a Číny. (7. července 2018) | foto: Reuters

Raději žádný cíl. Čína kvůli koronaviru nestanovila růst HDP

  • 32
Čína si letos nestanoví cíl růstu hrubého domácího produktu (HDP), oznámil premiér země Li Kche-čchiang na úvod výročního plenárního zasedání parlamentu s tím, že kvůli dopadům pandemie na ekonomiku je těžké dělat jakékoliv prognózy. Podle agentury Reuters je to poprvé od roku 1990, kdy si kabinet nevytkne žádný cíl ohledně růstu hospodářství.

„Naše země čelí určitým faktorům, které je obtížné předpovídat,“ řekl předseda vlády ve svém hodinovém projevu s odkazem na koronavirovou pandemii a z ní vyplývající problémy v čínské i světové ekonomice.

Čínské hospodářství se za první čtvrtletí ve srovnání s předchozím rokem propadlo o 6,8 procenta, což byl první ekonomický pokles za poslední dekády. Na vině je koronavirová krize, která v Číně ochromila výrobu a způsobila neochotu lidí utrácet. S obrovskými problémy se potýká i vývoz, po němž je ve světě nyní snížená poptávka. Japonská banka Nomura podle agentury AFP odhaduje, že práci v exportu ztratí v Číně 18 milionů lidí.

Koronavirus ve světě

Umývač aut v kolumbijské Bogotě čeká na zákazníky. (21. května 2020)
Sestry a ostatní zdravotníci demonstrují za lepší zdravotní pomůcky před...
Muž v oblaku dezinfekce při vstupu do japonské restaurace (21. května 2020)

Vrcholní představitelé Číny v pátek slíbili podpořit ekonomiku fiskálními stimuly, a deficit státního rozpočtu proto letos stoupne na 3,6 procenta HDP, oproti 2,8 procenta v loňském roce. Podle Reuters se tak vláda rozhodla mimo jiné v obavě, že masivní propouštění může ohrozit stabilitu společnosti.

V absolutních číslech stoupne čínský rozpočtový schodek o jeden bilion jüanů (3,5 bilionu korun). Je to však stále relativně málo v porovnání s již realizovanými či chystanými balíčky na podporu ekonomiky v USA, Evropské unii či Japonsku, které mají hodnotu jednoho bilionu dolarů (24,8 bilionu korun) a více.

Hospodářské oslabení Číny se projevilo mimo jiné v letošním obranném rozpočtu, který letos oproti roku 2019 naroste „jen“ o 6,6 procenta. V loňském roce činil nárůst výdajů na armádu 7,5 procenta, čímž o 1,4 procenta převýšil růst HDP. Jedná se o široce sledovaný ukazatel, který podle agentury AP často napovídá o zahraničněpolitických ambicích nejlidnatější země světa.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Čína má v současnosti druhý největší obranný rozpočet na světě, oproti prvním Spojeným státům je však stále jen přibližně čtvrtinový. Číně se podařilo dostat šíření nákazy pod kontrolu a podle oficiálních údajů přibývají v posledních týdnech pouze jednotky případů denně.

„My, synové a dcery čínského národa, jsme stáli společně ve složitém počátečním období a vztyčili jsme Velkou zeď solidarity,“ řekl Li. „Dosáhli jsme rozhodujícího vítězství,“ dodal. AFP nicméně upozorňuje, že negativní vlivy nákazy budou v ekonomice přetrvávat i poté, co budou v Číně uvolněna všechna dosavadní restriktivní opatření.

,