Čína nemá ráda vlastní mládež. Rodiče z mladých udělali asociály

  19:55aktualizováno  19:55
Čína, která zažívá historický ekonomický vzestup, má problém se svou mladou generací. Ukazuje se, že mladí Číňané se diametrálně liší od generace svých rodičů, proslulé pracovitostí a skromností.

Mladí Číňané mívají málo kamarádů. | foto: Profimedia.cz

Mladí Číňané mají problém. Neumí trávit čas s ostatními. I když jsou bohatí a mohou si dovolit chodit za zábavou, jezdit v drahých autech. Nevědí, kolik přesně vlastní peněz, mají málo kamarádů. Starší generace nemá mladé a bohaté ráda, popisuje generační konflikt agentura Bloomberg.

Za problém s čínskou mládeží (tzv. fuerdai) může tamní politika jednoho dítěte, ale také bouřlivé společenské změny probíhající v zemi v posledním desetiletí. Mladá generace neumí navázat sociální kontakty, zhusta se odmítá zapojit do rodinného podnikání.

S penězi mladí Číňané střední třídy problémy nemají. Jejich rodiče je obvykle zabezpečí na celý život. Mohou chodit na nejlepší univerzity, kupovat si drahá auta, léto trávit na Bali, zimu v Alpách. Většina rodičů posílá své děti do Ameriky. Podle Bonston Consulting Group v roce 2013 Číňané investovali do zahraničí 450 bilionů dolarů. Dvě třetiny z nich v zámoří zůstávají. Je to i proto, že zde nepanuje – tak jako v Číně – nesnášenlivost vůči generaci mladých a bohatých.

Mládež utratí za popovídání tisíc dolarů týdně

Nesví jsou bohatí mladí Číňané i v běžné komunikaci. Od mala se pohybují ve vysokých kruzích. Mladík Chen si myslí, že je to nebezpečné pro celou společnost. Proto vytváří program, díky němuž se „fuerdai“ budou setkávat s obyčejnými lidmi z venkova. Nelíbí se mu, že mladí jsou ochotni si zaplatit společnici na povídání nebo fiktivní rande. Za tyto služby utratí mládež týdně okolo tisíce dolarů.

Rodinné firmy v Číně dobře prosperují. Většina dětí ale odmítá pracovat po boku svých rodičů. Statistici v roce 2012 vydali ve spolupráci se Šang-chaj Ťiao-tchung studii, podle níž 82 procent druhá generace v rodinách podnikatelů nebývá ochotna převzít rodinný podnik. Mladý Číňan Hang v rozhovoru pro Bloomberg s výsledky průzkumu souhlasí. Dodává, že mladá generace není ochotná podnikání převzít, i když by to měla brát jako svou povinnost.

Dalším problémem pro „fuerdai“ je, že spolu s bohatstvím často dědí emocionální trauma. První generace čínských podnikatelů se rodila v době, kdy byla nejdůležitější zatvrzelost. Mnozí fuerdai podle něj dnes vnímají stejný chlad od svých rodičů. „Je opravdu těžké mít přátele,“dodáva Wang. Díky politice jednoho dítě vyrůstají fuerdai bez sourozenců. Nemají si s kým popovídat, komu se svěřit. To je také hlavní důvod, proč vyráží každý den do ulic. Chtějí, aby se o ně někdo staral. Chtějí být milovaní.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

V mongolském KFC se otrávily stovky lidí, úřady všechny pobočky uzavřely

KFC

Mongolské úřady v zemi dočasně uzavřely všechny pobočky řetězce rychlého občerstvení KFC. Důvodem je vyšetřování otravy...

Spojené státy nás nezničí, říká v rozhovoru zakladatel čínské Huawei

Zakladatel a generální ředitel Huawei Žen Čeng-fej.

Zakladatel čínské telekomunikační firmy Huawei Žen Čeng-fej řekl britské televizní a rozhlasové stanici BBC, že zatčení...

Brusel podezřívá Saúdy z praní špinavých peněz a financování terorismu

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Evropská komise zařadila Saúdskou Arábii na černou listinu 23 států, u nichž vidí vyšší riziko praní špinavých peněz...

Najdete na iDNES.cz