Čínské dopravní letadlo Comac C919 od společnosti Commercial Aircraft...

Čínské dopravní letadlo Comac C919 od společnosti Commercial Aircraft Corporation of China | foto: Comac

Pětiletka se zpožděním. Čínský konkurent airbusů a boeingů nestíhá

  • 26
Vývoj čínského letounu C919 s jednou uličkou, který se má stát konkurentem letadel společností Airbus a Boeing, je pomalejší, než se čekalo. Letadlo má už nyní pět let zpoždění a zřejmě nezíská certifikaci ani v nejbližších letech, protože výrobce musí vyřešit řadu technických problémů, které omezily testovací lety.

S odvoláním na informované zdroje o tom informovala agentura Reuters. Zpoždění u složitých programů tohoto druhu jsou poměrně běžná. Obzvláště pomalý pokrok však může být pro Čínu přítěží, protože Peking masivně investoval do svého úsilí narušit postavení Boeingu a Airbusu na trhu s letadly.

Čínský letoun C919 vzlétne ještě letos. Chce konkurovat Airbusu a Boeingu

Zatím poslední problém podle zdrojů způsobily špatné matematické výpočty inženýrů státní společnosti Commercial Aircraft Corporation (COMAC) zaslané výrobci motorů CFM International. To spolu s dalšími technickými a strukturálními závadami znamená, že do začátku prosince, po více než dva a půl roce testovacích letů, COMAC dokončil méně než pětinu z 4 200 hodin ve vzduchu. Ty potřebuje pro závěrečné schválení způsobilosti od čínského úřadu pro civilní letectví CAAC, dodaly zdroje. 

COMAC vyvíjí letadlo od roku 2008 a málokdy informuje o svých cílech. V září představitel firmy Jang Jang čínským státním médiím řekl, že očekává certifikaci od čínských regulačních orgánů za dva až tři roky. Předchozí veřejně stanovený cíl však byl konec roku 2020 a dodávky v roce 2021. Některé zdroje obeznámené s programem si myslí, že vzhledem k současným problémům se nepodaří dokončit certifikaci ani v roce 2022.

Letadlo C919 by mělo konkurovat strojům Boeing 737 MAX a Airbus A320neo. Letoun se stal nedílnou součástí pekingské iniciativy „vyrobeno v Číně v roce 2025“, jejímž cílem je dohnat sofistikované technologie a pomoci zemi stát se soběstačnou.

Podle některých analytiků nemusí ale pro Peking být zklamáním, pokud se jeho letadlu nepodaří okamžitě konkurovat na zahraničních trzích, protože může nařídit státním aerolinkám, aby letadla kupovala. Čínské státní letecké a leasingové společnosti také mají většinový podíl na dosavadních 815 předběžných objednávkách, o kterých COMAC tvrdí, že na nový letoun získal. Jediným zahraničním kupcem je zatím leasingová firma CEGAC vlastněná firmou General Electric. 

Boeing a Airbus mají konkurenci, Čína chystá vlastní dopravní letadlo Comac

„Skutečnou misí C919 je dobýt domácí trh, kterému dominují jeho dva zahraniční konkurenti,“ řekl hlavní analytik DCA China-Analyse Jean-François Dufour. „Za deset až 15 let se nová generace C919, nebo další modely vyvinuté firmou COMAC, mohou stát skutečnými konkurenty na globální scéně,“ dodal. 

,