Konkrétní případy uvedla agentura Reuters. Zmiňuje kupříkladu páteční příspěvek amerického velvyslanectví na čínské platformě Weibo. Příspěvek se týkal ochrany volně žijících žiraf a přilákal do neděle 130 tisíc komentářů a více než 15 tisíc z nich zcela nesouvisely s daným tématem.
„Mohli byste nám věnovat nějaké rakety, abychom vybombardovali šanghajskou burzu?“ napsal jeden uživatel v sekci komentářů
„Účet amerického velvyslanectví v Číně na Weibo se stal Zdí nářků čínských drobných akciových investorů“, komentoval další uživatel.
Americké velvyslanectví na žádost agentury Reuters se k celé situaci odmítlo vyjádřit.
Ačkoli uživatelé sítě Weibo mohou publikovat jednotlivé příspěvky týkající se trhu a ekonomiky, čínské úřady pravidelně mažou ty příspěvky, které považují za negativní.
Čínský akciový index blue-chip CSI300 se minulý měsíc propadl o 6,3 % a klesl na pětileté minimum poté, co řada podpůrných opatření nedokázala zmírnit propad, který sama čínská vláda způsobila četnými ekonomickými překážkami. Podle Reuters je velmi vážným problémem pro čínskou ekonomiku také razantní propad na trhu s nemovitostmi.
Vládnoucí čínská komunistická strana svými mnohdy nešetrnými zásahy do ekonomiky chtěla omezit probíhající spekulace, které tamní trh s nemovitostmi negativně ovlivňovaly. Důsledky zásahu jsou ale mnohem horší, než čínští politici původně čekali.
Největší propad majetku v historii. Realitní krize v Číně dopadla na miliardářku |
Výsledkem těchto snah totiž bylo, že největší čínští developeři se dostali do obřích problémů. Mezi prvními se dostaly na veřejnost problémy stavitele Evergrande, který s věřiteli musí řešit své velké dluhy. Situace došla až tak daleko, že soud na začátku ledna poslal podnik do likvidace. Podle informací nakumulovala firma v letech 2021 a 2022 ztrátu ve výši 81 miliardy amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 1,7 bilionu korun.
Nyní je zřejmé, že finanční problémy momentálně musí řešit i jeden z největších čínských developerů firma Country Garden Holdings. Před pár měsíci vyšlo najevo, že v první polovině minulého roku mohl podnik dosáhnout ztráty až ve výši 7,6 miliardy dolarů, a tedy asi 166,5 miliardy korun. Ani agentura Moody´s nevnímá tyto výsledky pozitivně a společnosti proto už snížila rating.
Na konci ledna státní média informovala, že Čína po zasedání vlády, kterému předsedal premiér Li Čchiang, přijme „razantnější“ opatření na podporu celého trhu. Čínské úřady od té doby zvýšily úsilí o uklidnění investorů a vysílají pozitivní zprávy, které podle Reuters ale v současnosti přinášejí spíše opačný efekt.