Číně vládne ekodiktatura. Recyklujme jako prasata, glosují místní na sítích

  5:00aktualizováno  5:00
Od července se v 46 čínských městech zkušebně zavedl nový recyklační systém. Na pohled vypadají čtyři popelnice jednoduše, občané si však stále nevědí rady, jaký odpad do jakých popelnic patří. Pokud se spletou, čekají je nepříjemné sankce. Čína se tím snaží vzbudit dojem ekologické civilizace. „Výsledkem je spíše Potěmkinova vesnice,“ tvrdí však vedoucí čínských studií na univerzitě v Su-čou.

Lidé odpad třídí do čtyř typů popelnic, k tomu, aby zvolili tu správnou, jim pomáhají recyklační pomocníci. | foto: Profimedia.cz

Recyklování se v Číně stává novým náboženstvím, vnucovaným občanům shora, píše britský Guardian. Na začátku června čínský vůdce Si Ťin-pching vyhlásil recyklaci odpadu za jakousi „novou módu“ a nařídil úřadům, aby se k jeho výzvě rázně připojily.

Fotogalerie

„Přesně tomu se říká autoritativní environmentalismus,“ říká k současnému dění v Číně Čchun-fung Čchen, vedoucí čínských studií na univerzitě v Su-čou. „Není založen na povědomí plynoucí odspoda, od lidí, je to způsob jakéhosi ekodiktátu, velice podivného, ale o to efektivnějšího způsobu vládnutí,“ dodává.

Čínské vedení se snaží, aby se země stala „ekologickou civilizací“, která by ospravedlnila ekonomický vzestup země. „Ale výsledkem je spíše Potěmkinova vesnice,“ říká Čchen. 

Například v Šanghaji, kde žije více než 27 milionů obyvatel, úřady počítají, že zvýší podíl recyklace ze současných 20 procent na 35 procent v roce 2020.

Kosti z kuřete jsou mokrý odpad, vepřové suchý

Od 1. července se proto v Šanghaji a dalších pětačtyřiceti městech domovní odpad recykluje přes popelnice se čtyřmi různobarevnými kódy. Ty odpad dělí na suchý, mokrý, recyklovatelný a nebezpečný.

Zatímco kategorie odpadu jsou jasné, pravidla nikoli a mnoho Číňanů s nimi bojuje. Například kosti z kuřete spadají do mokrého odpadu, ale vepřové kosti jsou už odpad suchý. Baterie do mobilních telefonů jsou nebezpečný odpad, zatímco obyčejné baterie patří do suchého.

„Když se každý den ráno vzbudím, moje první myšlenky směřuje k tomu, jak budu dneska recyklovat,“ píše jedna z čínských blogerek ve svém příspěvku. Podle ní nová recyklace přivádí obyvatele Šanghaje k šílenství. 

Za nedodržení pravidel recyklace hrozí pokuta

A není rozhodně sama. Sami frustrovaní Číňané si s ohledem na nový systém recyklace vybudovali jedno zajímavé zjednodušení. Pokud odpad může sníst prase, patří to do mokré popelnice. Pokud ne, je to suché. Když prase po pozření zdechne, je odpad jedovatý. Pokud to můžete prodat a z vydělaných peněz koupíte nové prase, je to odpad recyklovatelný.

„Když začnu o odpadu přemýšlet myslí prasete, budu recyklovat správně,“ cituje Guardian příspěvek jednoho z uživatelů Weibo.

Čínská ekonomika nepřestává zadrhávat. Rostla nejpomaleji za 27 let

Právě na správnost recyklace dohlíží 30 tisíc dobrovolníků. Na příchod novinky se Čína pečlivě připravovala. Už od ledna ve městě operují tisíce recyklačních instruktorů, kteří mají za úkol mezi lidmi šířit osvětu. Plakáty po celém městě ukazují, jaký odpad patří kam, město dokonce zprovoznilo aplikaci, díky níž se mohou obyvatelé v novém systému zorientovat. 

Vedle toho však Číňanům hrozí za nedodržování pravidel recyklace sankce. Občané mohou obdržet pokutu  200 jüanů (660 Kč), společnosti mohou za stejný prohřešek zaplatit od 50 tisíc do půl milionu jüanů (od 165 tisíc do 1,6 milionu Kč). Jen za první týden, po zavedení nových pravidel recyklace, úřady rozeslaly občanům i společnostem přes tři tisíce upozorňujících dopisů.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Ruští vývozci ropy díky Trumpovým sankcím zbohatli

Ilustrační snímek

Sankce amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu a Venezuele nechtěně zvýšily poptávku po ruské ropě a ruským...

Evropa podřadila rychlost, Německo je jednou nohou v recesi

Euro s německou orlicí

Nová data evropského statistického úřadu potvrdila ekonomické ochlazení v Evropě. Globální obchodní válka i brexit...

První Porsche, chlouba nacistů, v aukci. Vynese přes 20 milionů dolarů

Porsche Type 64 (1939) ze sbírky rakouského závodníka Otto Mathého, které bude...

Porsche Typ 64 bylo vyrobeno na podporu nacistické propagandy, na oslavu spojení nacistického Německa a fašistické...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz